14. februārī Preiļu KN – Portugāļu fado atkal Latvijā – jaunā superzvaigzne Carminho

14.02.2013.

2013. gada 12. februārī Rīgas Kongresu namā koncertēs uzlecošā zvaigzne Carminho, kura atzīta par vienu no jaunās paaudzes talantīgākajām fado dziedātājām. Portugāļu izcelsmes mākslieniece Carminho Latvijā viesosies pirmo reizi un viņas priekšnesumu varēs baudīt ne tikai Rīgā, bet arī 13. februārī Valmierā un pašā Valentīndienā, 14. februārī Preiļos.Emocionālais mūzikas stils fado, Latvijas klausītāju sirdis iekaroja jau tālajā 2004. gadā, kad mūs pārsteidza un iedvesmoja portugāļu fado dīva Mariza.


Carminho dzimtajā Portugālē EMI Music paspārnē izdotie albumi “Fado” un “Alma” jau paguvuši iegūt zelta un platīna statusu.


Carminho, īstajā vārdā Maria do Carmo Carvalho Rebelo de Andrade dzimusi 1984. gada 20. augustā Lisabonā, mūziķu ģimenē. Carminho māte Teresa Siqueira arī bijusi slavena fado dziedātāja. Tāpēc nav pārsteigums, ka Carminho ne tikai veiksmīgi turpina labākās klasiskās un mūsdienu fado mūzikas tradīcijas, bet izpelnījusies arī atzinību par inovatīvu pieeju, apvienojot portugāļu fado ar populāro mūziku, džezu un roku.


Carminho savā fado mūzikas izpildījumā ieliek dažādu mūsdienu mūzikas žanru harmonijas, kas padara skanējumu eklektiskāku, oriģinālāku un mūsdienīgāku. Gados jaunā māksliniece ar savu fado interpretāciju un jaunības degsmi īpaši uzrunā jauno paaudzi.


Pēc dalības spāņu zvaigznes Pablo Alboran singlā “Perdoname”, kurš iekaroja Spānijas čartus, Carminho ieguva milzīgu popularitāti arī Spānijā. Arī tālajā Brazīlijā Carminho ir kļuvusi ļoti populāra, par ko liecina koncertu plāni nākošā gada janvārī, pirms talantīgā dziedātāja viesosies Latvijā.


Biļetes uz koncertu nopērkamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās visā Latvijā.


Koncerti:
Rīgā, Rīgas Kongresu namā, 12. februāri, plkst. 19:30
Valmierā, Valmieras Kultūras centrā, 13. februārī, plkst. 19:00
Preiļos, Preiļu Kultūras centrā, 14. februārī, plkst. 19:00


Video links:
Carminho – As Pedras Da Minha Rua
http://www.youtube.com/watch?v=tBBSXytoNUw


Pablo Alboran – Perdóname (con Carminho)
http://www.dailymotion.com/video/xllj5c_pablo-alboran-perdoname-con-carminho_music#.UNAqxZjaZmB


Resursi internetā:
http://www.carminho.net/
http://www.livefest.lvRīga, 18.01.2013


Fādū vēstures līkloči no Marijas Severas līdz KarmiņuKā jau tika vēstīts iepriekš, no 12. februāra līdz 15. februārim Rīgā, Valmierā, Preiļos un Garkalnē notiks talantīgās portugāļu jaunās paaudzes fado dziedātājas Karmiņu (Carminho) koncerti.


Karmiņu ir otrā fadū izpildītāja pēc vairākus gadus atpakaļ Rīgā koncertējušās Marizas, kad Latvijas klausītāji iepazina šo skaisto portugāļu mūzikas žanru, atvēra tam savas sirdis un iemīlēja to.


Aiz burvīgā dziedājuma un virtuozās ģitāru spēles stāv interesanta un piesātināta vēsture par kuru zina vien retais. Vārds “fado” cēlies no latīņu vārda “fatum”, kas bijis par pamatu arī angļu vārda “fate” (liktenis) izcelsmei. Kaut gan vārdam ir līdzīgas nozīmes abās valodās, tomēr primāri tas attiecas tieši uz mūzikas žanru un portugāļi reti to izmanto, lai apzīmētu likteni. Latvijā šo mūzikas žanru plašāk pazīst ar nosaukumu “fadu”, taču latviešu valodas rakstībai visprecīzāk atbilst tulkojums “fādū”.


Fādū kā mūzikas žanrs parādijās pēc 1830. gada Lisabonā. Tas tika ieviests ostu rajonos Alfama, Mouraria un Bairro Alto. Eksistē vairākas teorijas fādū izcelsmi un ietekmēm. Visizplatītākā versija vēsta, ka fādū žanrs ietekmējies no Viduslaiku “cantigas de amigo” (latviski “draugu dziesmas”) vai senajām mauru dziesmām.


19. gadsimtā fādū izpildītāji galvenokārt bija no pilsētas strādnieku šķiras un jūrnieki, kuri ne tikai dziedāja, bet arī dejoja un sita fado ritmu. Taču gadsimta otrajā pusē āfrikāņu ritmi pamazām zaudēja aktualitāti un fādū izpildījums aprobežojās ar dziedāšanu. Fādū sāka izpildīt viens dziedātājs, kuru dēvēja par fadista. Viņam akomponēja mūziķi ar portugāļu un klasiskajām ģitārām.


19. gs. slavenākā fādū izpildītāja bijusi Marija Severa (Maria Severa), vēlāk par tādu kļuva Amālija Rodrigesa (Amalia Rodrigues), zināma kā Rainha do Fado (fādū karaliene). Tieši Amālijai Rodrigesai bija vislielākā loma fādū popularizēšanā visā pasaulē, kad tas iekaroja lielās skatuves un dziedātāju sāka pavadīt stīgu kvarteti un pat orķestri.


Tiek uzskatīts, ka fādū ir divi stili, kurus reprezentē Lisabonas un Koimbras pilsētas Portugālē. Lisabonas stils ir populārāks, bet Koimbras klasiskāks. Interesanti, ka pēc tradīcijas Lisabonā klausītāji aplaudē, bet Koimbrā visi klepo, it kā vēlētos attīrīt rīkles. Mūsdienu fādū bauda milzu popularitāti Portugālē, kur nu jau paaudžu paaudzēs dzirdama fādū mūzika.


Dziedātāja Karmiņu, kura pavisam drīzi viesosies Latvijā,  ir jaunākās paaudzes izpildītāja, kas izceļas ar dažādām muzikālām inovācijām žanra robežās. Pārdoto albumu platīna statuss apliecina cik nozīmīgs fado ir arī portugāļu jauniešiem un Karmiņu ir visas izredzes no jaunās fādū princeses kļūt par fādū dīvu.


Biļetes uz dziedātājas Carminho koncertiem nopērkamas “Biļešu paradīzes” tirdzniecības vietās visā Latvijā.


Koncerti:
Rīgā, Rīgas Kongresu namā, 12. februāri, plkst. 19:30
Valmierā, Valmieras Kultūras centrā, 13. februārī, plkst. 19:00
Preiļos, Preiļu Kultūras centrā, 14. februārī, plkst. 19:00
Garkalnē, Garkalnes Kultūras namā, 15. februārī, plkst. 19:30


Video links:
Carminho – Bom Dia, Amor
http://www.youtube.com/watch?v=3SuPUtTvua4
Resursi internetā:
http://www.carminho.net/
http://www.livefest.lv


 


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.