8. decembrī folkloras kopa „Rūtoj” svin desmito dzimšanas dienu

08.12.2012.

8. decembrī savus klausītājus un draugus Kultūras namā priecēja Preiļu Valsts ģimnāzijas folkloras kopas „Rūtoj” dzimšanas dienas koncerts. Izejot visu saules ciklu no ziemas saulgriežiem līdz nākošā gada ziemai, jaunieši dziedāja iemīļotās dziesmas, spēlēja, dejoja, tika rādīti video sižeti, bet „Rūtoj” vadītāja Ilze Rožinska stāstīja par folkloras kopas darbību desmit gadu garumā. Interesants bija pasākuma scenārijs, kura idejas autors bija bijušais „Rūtoj” dalībnieks Kristaps Ancāns.


Pasākuma otrajā daļā folkloras kopa saņēma Atzinības rakstu no Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centra, apsveikumus no Preiļu novada domes, Preiļu Valsts ģimnāzijas, Preiļu novada Izglītības pārvaldes, Preiļu novada Bērnu un jauniešu centra, Kultūras centra, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja un „Rūtoj” draugiem – folkloras kopām „Ceiruleits”, „Vidsmuiža”, deju kopas „Talderi” un daudziem preiliešiem. Savukārt, „Rūtoj”, pasniedzot savu folkloras kopas nozīmīti, ko viņi nosauca par „Rūtoj” medaļu, pateicās ikvienam, kurš ir palīdzējis folkloras kopai gan finansiāli, gan ar idejām un atbalstu.


„Rūtoj” darbība iesākās 2002. gadā starptautiska projekta ietvaros, kad tika izveidota dziedošu jauniešu grupa, lai draugiem ārzemēs parādītu mūsu zemes kultūru. Tomēr, kā redzam, tas bija auglīgs sākums, kas izvērties par kopēju dziedāšanu un muzicēšanu ne tikai Preiļu pusē. „Rūtoj” piedalās daudzos pasākumos novadā, brauc koncertēt pa visu Latviju, dzied folkloras festivālos „Baltica”. Zīmīgs notikums folkloras kopas vēsturē bija pagājušie skolēnu dziesmu un deju svētki, kad „Rūtoj” folkloras kopu skatē ieguva trešo vietu.


„Rūtoj” pūrā ir daudz dziesmu, kuras pierakstītas tepat Preiļu apkārtnes pagastos, un katrai dziesmai un pat katram vārdam dziesmā, kā atzīst Ilze Rožinska, ir īpaša nozīme. Šajās dziesmās ir visa mūsu dzīves gudrība. Folkloras kopas jaunieši kopā svin arī daudzus svētkus. Jau vairākus gadus viņi visi sanāk kopā 21. jūnijā – vasaras saulgriežu dienā, kad dzied un dejo visu nakti.


Maija Paegle


 

Pēdējās izmaiņas: 08.12.2012.