6. oktobrī saeimas deputāte, prof. Janīna Kursīte prezentēs izstādi `Kaut kas no debesīm. Zilākalna Marta – mīti un patiesība`

06.10.2012.

Ielūdz Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs


2012. gada 6. oktobrī plkst. 15.00
Preiļu kultūras nama konferenču zālē /Raiņa bulvārī 28/


Saeimas deputāte, prof. Janīna Kursīte prezentēs izstādi
„Kaut kas no debesīm. Zilākalna Marta – mīti un patiesība”.


Izstādes pamatā ir folkloras pētnieces Latvijas Universitātes profesores Janīnas Kursītes savāktā kolekcija par slaveno dziednieci un viņas atstāto garīgo mantojumu. Izstāde jau trešo gadu ceļo no novada uz novadu Kurzemē un Vidzemē. Preiļi ir pirmā vieta Latgalē, kur būs apskatāma izstāde.


Pasākumā piedalās LU doktorantes folkloristes, Preiļu Valsts ģimnāzijas folkloras kopa „Rūtoj”.


Izstādē eksponētas 20.gs. slavenākās latviešu dziednieces Zilā kalna Martas, īstajā vārdā Martas Rācenes (1908 – 1992) mantas ko izdevās atrast kādā no dziednieces pēdējām dzīvesvietām. Kā vērtīgākie izstādes eksponāti ir Zilākalna Martas buramvārdu fragmenti un dziesmu grāmatas, arī slavenās zaļās kleitas, jo zaļajai krāsai Marta pierakstīja dziedniecisku iedarbību. Kas īsti bija Zilākalna Marta? Kā vienā reālā cilvēkā var iemiesoties tik daudz simbolu un ideju par dziedinošās ticības iespējamību? Tas ir tāpat kā karsts ledus- tā par izstādi „Zilākalna Marta  – mīti un patiesība” saka tās autore Janīna Kursīte. Šobrīd tiek apzināts leģendārās dziednieces atstātais mantojums un šī izstāde ir pirmais atskaites punkts. J.Kursītes pārliecība ir, ka mēs neesam pietiekoši apzinājuši savas tautas pieredzi krīzes situāciju pārvarēšanā. Ielūkojoties savas tautas mantojumā, mēs varam atrast atbildes uz daudziem neskaidriem un sāpīgiem šodienas jautājumiem, jo tautas dziedināšana aptvēra ne tikai dažādu zāļu tēju zināšanu, dažādus laitīšanas (masēšanas) veidus, bet arī prasmi apvārdot (teikt spēka vārdus), uzlabot noskaņojumu ar īsti, pareizi izvēlētu dziesmu.


Janīna Kursīte prezentēs ne tikai izstādi „Zilākalna Marta – mīti un patiesība”, bet arī savu pēdējo iznākušo grāmatu „Virtuves vārdene”, stāstīs par Zilākalna Martas ēdienkarti un latgaliešu ēdieniem.


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.