Izsludina aprīli par Latvijas gājputnu sagaidīšanas mēnesi

28.03.2012.

„DHL Express” sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību vides saudzēšanas programmas „GoGreen” ietvaros organizē akciju „Gājputnu sagaidīšanas mēnesis”, pasludinot aprīli par gājputnu sagaidīšanas mēnesi. Par gājputnu mēneša simbolu tiek izvēlēts viens no Latvijas mazākajiem putniņiem – melnais mušķērājs, šobrīd bieži sastopams putns, kas klimata pārmaiņu rezultātā līdz gadsimta beigām varētu izzust no Latvijas teritorijas.


Vienlaikus ikviens ir aicināts piedalīties fotokonkursā – doties dabā, fotografēt gājputnus un ievietot http://www.draugiem.lv/dhlgogreen. Par katru ievietoto fotogrāfiju „DHL Express” ziedos līdzekļus Latvijas Ornitoloģijas biedrības īstenotajai melnā stārķa programmai. Savukārt fotokonkursa uzvarētāji saņems putnu būrīšus.


Ar akciju ikviens Latvijas iedzīvotājs tiek aicināts vērot dabu, sagaidīt gājputnu atgriešanos un padomāt par saviem ieradumiem un kā tos padarīt draudzīgākus dabai. Ja klimata pārmaiņas turpināsies līdzšinējos tempos, tad  līdz šī gadsimta beigām to dēļ no Latvijas kā ligzdotājas varētu izzust 27 putnu sugas, tostarp tādas, kas šobrīd ir parastas, piemēram, dzērve, lakstīgala, melnais mušķērājs, bet vēl 48 sugu izplatība varētu ievērojami samazināties.


Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs: „Klimata pārmaiņas nenozīmē tikai to, ka Latvijā kļūs siltāks. Tās izjauc ilgstoši pastāvējušos dabas ritmus, piemēram, kukaiņiem savairojoties ātrāk, nekā tie nepieciešami putnu mazuļu barībai. Īpaši smagi klimata pārmaiņas ietekmē gājputnus, kas ziemu pārlaiž Āfrikā, jo Sahāras tuksneša izplešanās apgrūtina to ceļu atpakaļ uz ligzdošanas vietām.”


Jūlija Usoviča, programmas „GoGreen” pārstāve: „Globālās klimata pārmaiņas jau ir sākušās, bet mēs varam vēl samazināt to ietekmi uz dabu, mainot savu domāšanu un rīcību, kļūstot zaļākiem. Izvēloties videi draudzīgus risinājumus, gan darbā, gan mājās, piemēram, lietojot mazāk enerģiju, samazinot CO2 izmešus atmosfērā, pārstrādājot otrreizējai lietošanai papīru un iepakojumu, mazāk izcērtot mežus un nepiesārņojot dabu, mēs samazinām klimata pārmaiņas tempus, līdz ar to veicot dabas pašregulāciju un dodot laiku tai piemēroties jaunajiem dzīves apstākļiem.”


Pirmās gājputnu sugas Latvijā sāk atgriezties jau no februāra beigām, bet visvairāk sugu atgriežas aprīlī. Izvēlētais gājputnu simbols – melnais mušķērājs Latvijā atgriežas aprīļa vidū.


„GoGreen” ir „DHL Express” globāla vides saudzēšanas programma, ar kuras atbalstu tiek izglītota sabiedrība kopumā, kā ar atbildīgu individuālo rīcību iedzīvotāji var pasargāt dabu no klimatiskajām pārmaiņām un mazināt tās radītās sekas. Lai Latvijas iedzīvotājus mudinātu iesaistīties, programma tiek veltīta kādai konkrētai tēmai. Šogad programmas ietvaros Latvijā tiek aktualizēta dabas saudzēšana, lai pasargātu putnu daudzveidību Latvijā. „DHL Express”, kā viens no lielākajiem starptautiskā kurjerpasta sūtījumu nodrošinātājiem Latvijā un pasaulē, arī savā darbībā izvēlas videi draudzīgus risinājumus, kas ļauj samazināt oglekļa dioksīda izmešus atmosfērā un saglabā dabas resursus.


Informāciju sniedza:
Viesturs Ķerus,
Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs


Jūlija Usoviča,
Programmas „GoGreen” pārstāve


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.