PVD aicina lietot uzturā tikai pārbaudītu cūkgaļu

01.03.2012.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), saņemot informāciju no Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) par saslimšanas gadījumu ar trihinelozi Daugavpils reģionā, ko kādai ģimenei izraisījusi mājās kautas cūkgaļas lietošana pārtikā, atkārtoti aicina iedzīvotājus lietot uzturā tikai laboratoriski pārbaudītu un termiski pareizi apstrādātu cūkgaļu.


Ņemot vērā to, ka sabiedrībā tiek plaši pieprasīta mājas apstākļos audzēta cūku gaļa, PVD aicina patērētājus, lietojot šo gaļu uzturā, būt uzmanīgiem. Bieži vien gaļai, kura tiek iegūta pašpatēriņam dzīvnieka īpašnieka saimniecībā, netiek veikta veterinārā ekspertīze un trihinelozes laboratoriskā kontrole. Parasti šajās saimniecībās cūku skaits ir neliels, novietnes nav reģistrētas, jo cūku audzēšanai ir sezonalitātes raksturs, tās tiek turētas āra aplokos, bieži tiek barotas ar virtuves atkritumiem un termiski nepietiekami apstrādātiem kaušanas un medījumu jēlproduktiem, kā rezultātā palielinās mājas cūku saslimšanas risks ar trihinelozi. Pašpatēriņam iegūtā gaļa nereti tiek piedāvāta tuviniekiem un kaimiņiem, kas līdz ar to rada potenciālu risku daļai sabiedrības saslimt ne tikai ar trihinelozi, bet arī ar citām zoonozēm.
PVD atzītajās kautuvēs valsts pilnvarotie veterinārārsti, veicot veterināro ekspertīzi, noņem gaļas paraugus izmeklēšanai uz trihinelozi visām mājas cūkām un meža cūkām.


PVD iesaka pašpatēriņam, mājas apstākļos, iegūto cūkgaļu pārbaudīt, vai tajā nav trihinellas. Informācija par paraugu pieņemšanas kabinetiem, parauga izmeklēšanai nepieciešamo gaļas daudzumu un izmaksām pieejama mājaslapā http://www.bior.gov.lv  Izmeklēšanas paredzētais laiks nav ilgs – aptuveni 2 stundas, taču jāparedz laiks parauga nogādāšanai līdz laboratorijai.
Ja gaļā laboratoriski konstatē trihinellas, gaļa pārtikā nav izmantojama.


Sevišķi piesardzīgiem jābūt iegādājoties un lietojot uzturā medījumu (meža cūku) gaļu, jo nereti tā var būt invadēta ar trihinellām.


Tāpat dienests aicina iegādāties cūkgaļu tikai legālās tirdzniecības vietās.Anna Joffe
PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.