2012. gada 30., 31. martā un 1. aprīlī Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs rīko nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākumu `Satiec savu meistaru`

30.03.2012.

Pasākuma  ietvaros Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs aicina izmantot iespēju iepazīsties ar savulaik tradicionālu, šobrīd retu amatniecības prasmi – mucinieka jeb bondara amatu. Interesentus savā darbnīcā „Meža Ustobos”, Štageros, Vārkavas pagastā, gaidīs mucinieks trešajā paaudzē Juris Kivlenieks.


PVLMM ekspozīciju zālē Raiņa bulvārī 28, Preiļos piedāvājam noskatīties muzeja darbinieku sagatavoto videosižetu : „Mucinieks – Juris Kivlenieks” (J.Zarāna uzfilmētais mucas darināšanas process).


Apmeklējuma iepriekšēja saskaņošana.


Kontaktpersona:
PVLMM lietišķās mākslas speciāliste Silvija Ivanovska, tel. 65322731, 26742058.

30., 31. martā un 1.aprīlī Kultūrizglītības un nemateriālā mantojuma centrs (KNMC) rīko pasākumu “Satiec savu meistaru!” Pasākuma ietvaros tiks rīkotas atvērtās meistardarbnīcas, individuālās nodarbības, paraugstundas, paraugdemonstrējumi un koncerti, publiskas sarunas un diskusijas gandrīz visos Latvijas novados. KNMC projekts tiek realizēts ar domu palīdzēt atrast un satikt seno prasmju zinātājus. Projektā iesaistīties tika aicinātas skolas, kultūras centri, muzeji un bibliotēkas. Projekts “Satiec savu meistaru!” ir „Tradicionālo prasmju skolas” turpinājums, kas iekļaujas Eiropas projektā „Eiropas amatu prasmju dienas 2012”.


Projektam iesniegti 98 pieteikumi no visiem Latvijas reģioniem. Daudzi no tiem, kas pieteikušies – keramiķi, audēji, koka apstrādes meistari, kalēji –  jau ir piedalījušies iepriekšējās Tradicionālo prasmju skolās, taču šoreiz būs iespēja apgūt arī kokļu izgatavošanu, izzināt gadskārtu ritus un seno kalendāru.  Liepājā varēs mācīties ķistu – Kurzemei raksturīgu salmu puzuru – izgatavošanu, savukārt Medņevā ikviens varēs iepazīties ar Latgales seno dziedāšanas tradīciju. Salacgrīvas mākslas skolā būs iespēja apgūt kokapstrādes amata prasmju pamatus, iepazīties ar kokapstrādes instrumentiem, kā arī izgatavot vienkāršu darbagaldu koka darbiem.
Viens no pasākuma mērķiem ir interesantu sadarbības formu meklēšana.


Šogad pieteikumu sarakstā lasāms arī Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja piedāvājums. Muzeja darbinieku uzrunāts un iedrošināts, savu amata prasmi 30., 31.martā un 1.aprīlī no plkst. 9.00 līdz 17.00 savā darbnīcā rādīs mucenieks trešajā paaudzē – Juris Kivlenieks.


Darbnīcas apmeklētāji dzirdēs Jura Kivlenieka kolorīto – latgalisko stāstījumu par kokapstrādes darbnīcu un savākto seno amatniecības rīku kolekciju. Meistars piedāvās ekskluzīvu iespēju –  vērot baļķa griešanu dēļos ar lielo rokas zāģi, kā arī  skatīt  atsevišķus darba posmus koka galdiņu izstrādājumu darināšanas prosesā.


J.Kivlenieka vadībā varēs darboties ar ķimeņgriezi, puganu, grebsli u.c. kokamatnieka darba rīkiem. Pasākumu, atbilstoši tematam, papildinās PVLMM darbinieku sagatavoti konkursi un uzdevumi.


Darbnīcas adrese: „Meža Ustobi”, Štageri, Vārkavas pagasts, Vārkavas novads.
Kontaktpersona: PVLMM speciāliste Silvija Ivanovska, tālr.26742058.


30.,31. martā no plkst. 10.00 līdz 15.00 
Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja ekspozīciju zālē Raiņa bulvārī 28, Preiļos piedāvājam noskatīties muzeja darbinieku sagatavoto videosižetu : „Mucinieks – Juris Kivlenieks” (J.Zarāna uzfilmētais mucas darināšanas process).


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.