Sociālā centra `Līči` iemītniece stāsta par dzīvi centrā

15.02.2012.

Jau nedaudz vairāk kā mēnesi sociālo centru „Līči” par savām mājām sauc Jeļena Andrejeva. Lai apvaicātos, kā viņa iejutusies jaunajos dzīves apstākļos un sveiktu kundzi viņas dzīves 77. jubilejā, kas iekrīt tieši Svētā Valentīna dienā, J.Andrejevu apciemoja Preiļu novada domes deputāts, sociālā dienesta sociālais darbinieks Lauris Pastars. Jubilāri sveikt ieradušās bija arī viņas draudzenes – no Preiļiem un Balviem, un centra darbinieki – kopā kupls pulks sveicēju, kas kundzi darīja jo īpaši priecīgu. Sarunās pie svētku galda jubilāre gan kavējās atmiņās par jaunības gadiem, gan ar nelielām skumjām balsī stāstīja par dēliem, divi no kuriem jau ilgus gadus dzīvojot Ukrainā. Lai arī viens dēls dzīvojot tepat Preiļos, darba gaitās paliekot maz laika, ko veltīt māmuļai. J.Andrejevai esot arī pieci mazbērni – viens mazdēls, kā kundze smej, esot viņai dāvana dzimšanas dienā – tieši 14. februārī arī viņam esot svētki – 18 gadu jubileja. Īpašs prieks viņai esot par mazmazmeitiņu, ar kuru gan esot sazinājusies tikai ar skaipa palīdzību.


Ar dzīvi centrā Jeļena ir ļoti apmierināta – kā pati atzīst, vismaz vecumdienās var priecāties par ikdienu, kad nav jādomā, kā izkurināt krāsni, ienest ūdeni, izmazgāt drēbes, nomazgāties. Par laimi lielie aukstumi viņai gājuši secen – telpās ir silti un mājīgi. Dzīvojot savā miteklī, istabas praktiski nav bijis iespējams piesildīt, un drēgns bijis visu laiku. Šobrīd vēl esot radušās problēmas ar dūmvadu – dūmu pilnas istabas. Tāpēc viennozīmīgi izvēle bijusi pārcelties uz dzīvi „Līčos”. Kā pirmajai iemītniecei viņai bija privilēģija izvēlēties sirdij tīkamāko telpu – priekšroka tika dota vienvietīgam numuriņam ar vannu mazgājamajā telpā. Kundze ar sajūsmu stāsta par iespēju baudīt ūdens peldes, kas acīmredzami ir uzlabojis arī viņas pašsajūtu un noskaņojumu. Ar prieku Jeļena rosās pie plīts (katram numuriņam ir iebūvēta virtuves niša ar elektrisko plītiņu un ledusskapi), arī trauku mazgāšana tagad ir tīrais prieks, jo atkrīt ūdens sildīšana – silts ūdens ir pieejams ik brīdi. Tāpat ir iespēja mazgāt drēbes – ir sarūpēta veļas mazgājamā mašīna. Centrā ir divi numuriņi, kas pielāgoti personām ar funkcionāliem traucējumiem – telpās ir paplašinātas durvju ailas, nav sliekšņu, kas kavētu pārvietošanos ratiņkrēslā, ir speciāli aprīkota higiēnas telpa.


Par šādu pakalpojumu veciem cilvēkiem atzinīgi izteicās arī jubilāres viešņas – ja vien varētu kā realizēt savu četristabu dzīvokli, uz dzīvi centrā labprāt pārceltos arī viena no Jeļenas draudzenēm, jo vienai dzīvot nu nemaz neesot jauki. Tāpēc visai bieži, kaut pa stundiņai, pastaigājoties vien viņa dodas apciemot Jeļenu, ar kuru kopā aizvadīti ilgi darba gadi.


Par cik pakalpojums ir jauns, iedzīvotāju interese vēl ir neliela. Tomēr jāatzīmē, ka tas nav pansionāts – ikvienam ir iespēja organizēt savu ikdienas dzīvi pašam, lai arī iekšējās kārtības noteikumi tomēr pastāv. Kā minēts nolikumā, centrs izveidots ar mērķi nodrošināt ar mājokli un sniegt psihosociālu palīdzību pensijas vecuma personām un personām ar funkcionāliem traucējumiem, kurām pašaprūpes, mobilitātes un ar mājas dzīvi saistītās prasmes saglabātas viņu vecumam atbilstošā līmenī un kuru mitināšanās savā iepriekšējā dzīves vietā nav iespējama mājokļa tehniskā un (vai) ugunsdrošības stāvokļa dēļ, ģimenes apstākļu vai neapmierinoša psiholoģiskā klimata dēļ, kā arī ienākumiem neatbilstoši augsto komunālo maksājumu dēļ. Visi interesenti jautājumā par iespēju saņemt pakalpojumu sociālajā centrā „Līči” aicināti griezties


Preiļu novada Sociālajā dienestā pie sociālās aprūpētājas Anastasijas Vinogradovas.
Preiļu novada Sociālā dienesta
vadītājas vietniece
Anita Gāga


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.