Alternatīvie risinājumi nav risinājums vides pieejamības problēmai

05.12.2011.


3.decembrī visā pasaulē uzmanība tika pievērsta Starptautiskajai cilvēku ar invaliditāti dienai. Arī Latvijā cilvēku ar invaliditāti iekļaušanai sabiedrībā kā pilnvērtīgiem tās locekļiem uzmanība tiek veltīta jau vairāk nekā 10 gadus. Neskatoties uz to, elementāra vides pieejamība, medicīnisko pakalpojumu pieejamība un nodarbinātība aizvien ir neatrisinātas problēmas. Likumdošanas iniciatīvās šobrīd parādījies termins „alternatīvi risinājumi”. Invalīdu un viņu draugu apvienība „Apeirons” un Tiesībsarga birojs ir vienisprātis – jauna termina ieviešana nerisina cilvēku ar invaliditāti problēmas, bet gan uzskatāms kā pseido jeb bezjēdzīgs risinājums.Vai pārkāpsim ANO konvenciju?Latvijas Republika ir pievienojusies Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) rezolūcijai, kas: „aicina dalībvalstis pievērst uzmanību Starptautiskajai Cilvēku ar invaliditāti dienai … lai panāktu, ka invalīdi var pilnībā un vienlīdzīgi izmantot savas cilvēktiesības un kļūt par sabiedrības daļu …”. Tomēr valstī tiek izstrādātas jaunas likumdošanas iniciatīvas un radīti kaudzēm papīru, kas nekādā veidā situāciju neuzlabo, bet gan to pasliktina. Latvijas Republikas Tiesībsargs ir tieši atbildīgs par ANO konvencijas plāna izpildi un viņam nav izprotamas šī brīža valsts pārvaldes darbības.


„Nākamgad Latvijai veicams liels uzdevums – ANO konvencijas „Par personu ar invaliditāti tiesībām” ieviešanas uzraudzība. Jau šobrīd mūs ir satraucis likumdošanas iniciatīvās pamanīts termins „alternatīvie risinājumi”, kuram turklāt nav itin nekādas definīcijas. Tas vairāk izskatās pēc mēģinājumiem rast risinājumu konvencijas principu neievērošanai, bremzējot vides un pakalpojumu pieejamības nodrošināšanu,” uzskata Latvijas Republikas Tiesībsargs Juris Jansons.


Apvienības „Apeirons” aptuvenās aplēses liecina, ka vides pieejamības jautājumi, kas bieži tiek uztverti kā ekstra, kas nepieciešama vien dažādiem indivīdiem, patiesībā skar pat līdz 80% iedzīvotāju. Cilvēki ratiņkrēslos, vecāki ar bērnu ratiem, cilvēki gados – tās ir tikai dažas sabiedrības grupas, kurām aktuāls šis jautājums. 


„Apeirons” un Tiesībsargs apvienojas kampaņā „Alternatīvie risinājumi darbībā”Nevalstisko organizāciju balsi valsts institūcijas reizēm cenšas izlikties nedzirdam, savukārt Tiesībsarga centieni mēdz palikt apslēpti sabiedrībai. Tādēļ apvienība „Apeirons” un Tiesībsarga birojs apvienojuši spēkus, lai vienlaicīgi runātu gan ar valsts pārvaldi, gan sabiedrību. „Kampaņa „Alternatīvie risinājumi darbībā” ir viens no veidiem kā laikus veikt nepieciešamos pasākumus un norādīt uz nepilnībām, pirms tās kļuvušas par liela mēroga problēmām,” skaidro J.Jansons.


Apvienības „Apeirons” valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis uzskata, ka sabiedrības izpratne un atbalsts vides pieejamības uzlabošanai, ir viens no būtiskiem priekšnosacījumiem reālam rezultātam. „Mūsu mērķis ir un vienmēr būs veicināt reālu situācijas uzlabošanos. Ar kampaņu vēlamies vēlreiz uzsvērt to, ka esam gatavi iet palīgā ikvienai institūcijai, ieteikt labākos risinājumus un palīdzēt problēmu novēršanā. Kopā ar Tiesībsargu, piemēram, veiksim reālu medicīnas iestāžu pieejamības monitoringu, ieteiksim kā novērst nepilnības. Tajā pašā laikā vēlamies pievērst arī sabiedrības uzmanību, jo reizēm ir nepieciešams daudz lielāks spēks par vienu nevalstisko organizāciju, lai mūs sadzirdētu. Absurdi, neizprotami un pēc būtības bezjēdzīgi termini kā „alternatīvie risinājumi”, ir tikai kārtējais iemesls, lai sāktu runāt par problēmām,” par kampaņas nepieciešamību stāsta I.Balodis.


Lai pievērstu sabiedrības uzmanību, kampaņas ietvaros tiks veidoti video klipi, izplatīšanai interneta medijos, kuros kampaņas galvenais varonis „Cilvēkmens” uz savas ādas bezbailīgi izmēģinās dažādus „Alternatīvos risinājumus darbībā”.Pirmie kampaņas video klipi apskatāmi:


http://www.youtube.com/watch?v=0U7lYqKfMkg


http://www.youtube.com/watch?v=6K9pNDuIm9M


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.