Iedzīvotāju sašķiroto stiklu nodod otrreizējai pārstrādei

16.11.2011.

Otrreizējai pārstrādei nodots iedzīvotāju sašķirotais pudeļu un logu stikls. Paldies visiem, kuri cītīgi šķiro atkritumus, tā pasargājot apkārtējo vidi no piesārņošanas. Stikla otrreizēja pārstrāde ietaupa enerģiju un palīdz samazināt poligonos zemē apglabājamo atkritumu daudzumu. Stiklu iespējams pārstrādāt neierobežoti daudz reižu, tā īpašības nemainās un tā kvalitāte nemazinās.


Stikla ražošana ir energoietilpīgs un arī dārgs process, tādēļ stikla izstrādājumus tiek ieteikts izmantot pēc iespējas ilgāk. To stiklu, kuru vairs nevar izmantot, jāliek pie dalītajiem atkritumiem – otrreizējām izejvielām.


Aprēķini liecina, ka stikla izstrādājumi sastāda 9% no visiem sadzīves atkritumiem. Joprojām tonnām stikla taras nonāk atkritumu izgāztuvēs – ievārījumu, kompotu, zirnīšu burciņas, sulu pudeles, sinepju trauciņi un daudz citu stikla iepakojumu.


Stikla ražošanai izmanto kvarca smiltis, sodu un kaļķakmeni, bet 30–40% no kopējās izejvielu masas iespējams aizvietot ar savāktā stikla iepakojuma atkritumiem. Viena tonna otrreiz savāktā stikla iepakojuma ietaupa tonnu kvarca smilšu un 250 kilogramus kalcinētās sodas. Svarīgi, ka tiek ietaupīti arī enerģijas resursi, jo stikla lausku kausēšanai nav nepieciešama tik augsta temperatūra kā smilšu kausēšanai. Izrēķināts, ka viena no pārstrādātā stikla ražota pudele ietaupa tik daudz enerģijas, kas ļautu 100 W lampiņai degt četras stundas.


Pārkausējot stikla lauskas, iegūst jaunu stiklu pudeļu un burku ražošanai, no tām var izgatavot dekoratīvus interjera priekšmetus. Stikla lauskas izmanto gan kā piedevu būvmateriāliem – asfaltam, celtniecības materiāliem (betonam, mālam, izolācijas materiālos), gan kā krāsvielu atstarojošu sastāvdaļu vai kā mākslīgās smiltis pludmalēm, augsnes drenāžai.


Lai stiklu būtu iespējams pārstrādāt atkāroti, tā šķirošanā jāievēro daži nosacījumi. Pirmkārt, konteineros ar ZAĻAJIEM VĀKIEM drīkst mest vienīgi izskalotas un tīras stikla pudeles un burkas. Otrkārt, stikls nedrīkst saturēt citu materiālu piemaisījumu, tādēļ konteineros NEDRĪKST MEST glāzes, kristāla traukus, logu stiklu, spuldzītes stikla keramiku, jo katram stikla veidam ir savādāks sastāvs.


Otrreizējai pārstrādei derīgo stiklu bez maksas var nodot SIA „Preiļu saimnieks” Atkritumu šķirošanas laukumā Preiļos, Rīgas ielā 4, bet, ja ir nepieciešams,var pieteikt SIA „Preiļu saimnieks” transportu.


Sīkāka informācija, zvanot SIA „Preiļu saimnieks” Atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītājai Vinetai Igolniecei pa tel.: 65307086 vai 29420721.


Inese Šņepste,
SIA „Preiļu saimnieks” sabiedrisko attiecību speciāliste


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.