Atkritumu šķirošana: ar ko sākt?

16.11.2011.

Arvien vairāk iedzīvotāju izvēlas videi draudzīgu dzīvesveidu un aktīvi šķiro atkritumus. Bet tie, kuri vēl pagaidām to nedara, jautā: ar ko sākt? Patiesībā atkritumus šķirot ir ļoti vienkārši, un par to šoreiz pastāstīsim vairāk.


Atkritumus „ražojam” ik dienu
Atkritumi ir lietas, kas vairs nevienam nav vajadzīgas, tādēļ no tiem jāatbrīvojas – visbiežāk tie tiek izmesti sadzīves atkritumu konteinerā vai likvidēti kādā citā veidā. Mēs esam atkritumu ražotāju sabiedrība, iedomāsimies pavisam vienkāršu piemēru – pusdienu gatavošanu, kad atkritumu spainī nonāk kartupeļu un burkānu mizas, tukša kafijas paka, dzēriena plastmasas pudele, jogurta trauciņš vai sinepju stikla burciņa. Turpat arī tiek izmestas reklāmas skrejlapas, zāļu kārbiņas vai tukšās baterijas, un atkritumu spainis ik dienu ir pilns.
Mūsu atkritumu maisā vai spainī aptuveni 40% tilpuma aizņem dažādi iepakojumi – papīra, plastmasas, metāla, stikla kārbiņas, pakas, tūtas u.c. Pārtikas un zaļie atkritumi sastāda aptuveni 30%. Ja tikai puse no šīm lietām nonāktu konteineros, kas paredzēti šķirotajiem atkritumiem, tad savu „saražoto” sadzīves atkritumu daudzumu varētu samazināt par 30%.


Šķirot atkritumus ir ļoti vienkārši
Ikviens var iekārtot sev ērtu šķiroto atkritumu uzkrāšanas vietu. Piemēram, tie var būt dažādas krāsas plastmasas maisi, mucas vai kastes vai kas cits piemērots, ko var novietot atsevišķi nodalītā vietā garāžā, šķūnītī, nojumē vai kaut kur citur.
Būtu labi, ja virtuvē blakus parastajam sadzīves atkritumu spainim atrastos vieta maisam, kurā tiek mesti atkritumi, kas derīgi otrreizējai pārstrādei (plastmasa, stikla pudeles un burkas, metāla skārdenes).
Protams, iepriekš minētās darbības prasa zināmu piepūli un arī vairāk laika, taču, ja apzināmies savu atbildību un piederību tai sabiedrības daļai, kam rūp apkārtējā vide un mūsu bērnu nākotnes dzīves kvalitāte, tad atliek tikai ķerties tam visam klāt un darīt! Ja ir vēlēšanās un mērķi, tad vajag tikai sākt! Saprotams, ka pirmajos mēnešos pie šīm lietām vajadzēs vairāk piedomāt, un gan sev, gan arī ģimenes locekļiem atgādinot: to, lūdzu, met šeit, bet to – izskalo un noliec te! Taču ar laiku šī rīcība jau būs kļuvusi par labu ieradumu, un var sanākt tā, ka viesojoties citās mājās, kur šādas kārtības vēl nav, jūs nespēsiet mierīgi noskatīties, kā plastmasas pudele tiek iemesta kopējā sadzīves atkritumu spainī. Atkritumu šķirošanu var uztvert kā īpašu pasākumu un darīt to ar prieku un misijas apziņu – lūk, šis ir mans labais darbs vides saudzēšanā. Sākt varētu ar kaut ko vienu, piemēram, ierīkojot atsevišķu kastīti izlietotajām baterijām, pēc kāda laika – atsevišķu vietu makulatūrai, bet pēc tam – maisu plastmasas pudelēm utt.


Sašķirotie atkritumu jāmet konteineros ar krāsainajiem vākiem
Preiļu pilsētā izveidotajās dalīto atkritumu vākšanas vietās ir triju krāsu atkritumu konteineri. Konteineri ar dzeltenajiem vākiem paredzēti PET pudelēm, plastmasai, papīram un kartonam, konteineri ar zaļajiem vākiem – stiklam, savukārt parastajos konteineros drīkst mest pārējos nešķirotos sadzīves atkritumus.


Konteineros ar dzeltenajiem vākiem drīkst mest visu veidu papīru (avīzes, žurnālus, grāmatas, kartona iepakojumu), plastmasu (PET dzēriena pudeles, plēves iepakojumu, polietilēna maisiņus). Novērots, ka Preiļu iedzīvotāji visvairāk šķiro papīru un PET pudeles, taču jāatceras, ka dzeltenajos konteineros jāmet arī tetrapakas (izskalotas un saplacinātas sulas un piena pakas), kā arī skārdenes un konservu bundžas. Šajos konteineros NEDRĪKST MEST netīru un slapju iepakojumu, rotaļlietas un sadzīves preces. Savuties, konteineri ar zaļajiem vākiem ir paredzēti stikla pudelēm un stikla burkām.


Iedzīvotāju sašķirotie atkritumi tiek nogādāti SIA „Preiļu saimnieks” Atkritumu šķirošanas laukumā, kur tos sagatavo, lai nodotu otrreizējai pārstrādei. Nešķirotie sadzīves atkritumi tiek vesti uz Demenes sadzīves atkritumu poligonu, kur tos pieņem par maksu, un tie tiek noglabāti zemē.


Ja ir sakrājies lielāks daudzums jebkura iepakojuma, kas derīgs otrreizējai pārstrādei, to var nodot Atkritumu šķirošanas laukumā Rīgas ielā 4. Ja nepieciešams, iespējams pieteikt uzņēmuma „Preiļu saimnieks” transportu. Firmas un veikalus aicinām slēgt līgumus par papīra un kartona nodošanu. Vairāk informācijas, zvanot SIA „Preiļu saimnieks” Atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītājai Vinetai Igolniecei pa tel. 65307086 vai 29420721.


Inese Šņepste,
SIA „Preiļu saimnieks” sabiedrisko attiecību speciāliste


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.