Daugavpils teātrī gaidāma pirmizrāde – franču komēdija `Tartifs, jeb varenā 17. gadsimta afēra`

02.12.2011.

2. un 3. decembrī  plkst. 18.30  Daugavpils teātrī sengaidīts  notikums –   Žana Batista Moljēra  pasaulslavenās komēdijas „Tartifs, jeb varenā XVII gadsimta afēra” pirmizrāde. Leģendāro Moljēra darbu, kas jau 350 gadus tiek spēlēts uz teātru skatuvēm visā pasaulē, Daugavpils teātra krievu trupā iestudējis režisors Viktors Jansons.


Diženais franču dramaturgs Moljērs savulaik, protams, nevarēja ne iedomāties, ka arī pēc vairākiem gadsimtiem, viņa komēdija arvien būs aktuāla un „Tartifa” varoņi būs mūsdienīgi arī šodien. Ne velti Moljēru dēvē par „augstās komēdijas” žanra radītāju, un, kā to savulaik raksturojis diženais krievu dzejnieks Aleksandrs Puškins, „Moljēra komēdija” balstīta ne tikai uz smiekliem, bet arī uz raksturu attīstību, tādējādi bieži pietuvinādamās traģēdijai. Tiešām, kas gan īstenībā tik smieklīgs ir šajā stāstā par meliem un nodevību, kur bezaizspriedumainais liekulis un krāpnieks Tartifs no paša mājas izdzen savu labdari un uzticamo skolnieku Orgonu?
 Varbūt tas, ka arī šodien, tāpat kā pirms trim gadsimtiem, mēs nepārdomāti un vieglprātīgi ļaujamies visdažādākajiem saukļiem un solījumiem, nemaz necenzdamies savu kārtējo elku runās saskatīt liekulību un iedzīvošanās alkas, kas tik bieži prasmīgi paslēptas zem uzspēlētās labdaru un pasaules glābēju maskas. Arī šodien mēs akli un vieglprātīgi izvēlamies savus līderus,  tādējādi noņemot no sevis atbildību par nākotni, paļaujoties vien uz kāda cita dotajiem labās dzīves apsolījumiem. Un pēc tam rūgti smejamies, jo kārtējo reizi esam vīlušies savās cerībās… Tomēr tikai mēs paši esam tie, kas ļauj sev līdzās rasties un izaugt šādiem liekulības monstriem jeb „tartifiem”. Arī šodien mums jāpatur prātā, ka savus ideālus nedrīkst uzticēt „saldajām mēlēm” vai  meļiem – jo par šādu uzticēšanos var nākties maksāt pārāk augstu cenu.


Var teikt, ka Moljēra komēdijas ir kā zāles pret jebkuru fanātismu – sākot no reliģiskā beidzot ar politisko. Noskatieties Moljēra komēdiju „Tartifs” un  patiesi novērtējiet savu izvēles brīvību!


Ar šo iestudējuma režisors V. Jansons it kā uzceļ simbolisku tiltu pāri laikiem – no pagātnes uz šodienu, un vienlaikus kopā ar izrādes scenogrāfu Ivo Folkmani savieno skatītāju zāli ar skatuvi. Savukārt īstu teātra svētku atmosfēru rada smalkie stilizētie tērpi, kurus veidojusi tērpu māksliniece Nataļja Marinoha.


Lomās: Viktors Jancevičs, Mihails Samodahovs, Vera Hramņikova, Irina Kešiševa, Karina Lučiņina, Žanna Lubgāne, Miroslavs Blakunovs, Egils Viļumovs, Jurijs Losevs, Vladimirs Dupaks, Ivars Brakovskis, Māris Korsiets vai Ritvars Gailums.


Gaidām pirmizrādēs!


Biļešu iepriekšpārdošana Daugavpils teātra kasē (65426520) vai www.bilesuparadize.lv! 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.