Ar ERAF līdzfinansējumu plāno renovēt daudzdzīvokļu māju Rēzeknes ielā 32

25.10.2011.

Mājas dzīvokļu īpašnieku biedrība „Rēzeknes 32” ERAF aktivitātes „Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi” devītās projektu iesniegumu atlases kārtas ietvaros ieguvusi līdzfinansējumu mājas renovācijas projekta „Energoefektivitātes paaugstināšana daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā Rēzeknes ielā 32, Preiļos” realizācijai. Ar LIAA līgums par 50% attaisnoto izdevumu atmaksu jau ir noslēgts, pašreiz tiek rīkota iepirkuma procedūra par būvdarbu veikšanu.


Dzīvokļu īpašnieku biedrība „Rēzeknes 32” nodibināta pagājušā gada decembrī. Biedrības valdē darbojas Valentīna Brice, Tatjana Nesteroviča, Uldis Čerpakovskis, Vilhelms Veleckis un Rihards Romanovskis, bet biedrības valdes priekšsēdētājas pienākumus veic Agafija Trusova.


60 dzīvokļu lielais nams Rēzeknes ielā 32 būvēts 1983. gadā, lielāki remontdarbi tam nav veikti. Gandrīz visi nama iedzīvotāji izjūt apkures sistēmas novecošanos – apkures sezonas laikā dzīvokļos ir dažāda temperatūra, šāda situācija iemītniekus neapmierina, jo par siltumu taču visi maksā vienādi. Renovācijas projekta ietvaros iecerēts veikt jumta remontu, logu nomaiņu dzīvokļos un kāpņutelpās, kā arī ārsienu, bēniņu un mājas pamatu cokola siltināšanu un pagraba griestu siltināšanu, ko sevišķi gaida pirmā stāva iedzīvotāji, kuru dzīvokļi ir visvēsākie. Dzīvokļos paredzēts uzstādīt regulējamos radiatorus, kuri saskaņā ar individuālajām vajadzībām un finansiālajām iespējām siltuma intensitāti ļaus noteikt iedzīvotājiem pašiem. A. Trusova novērojusi, ka rēķini par siltumenerģiju katru ziemu kļūst aizvien lielāki. Veiktie aprēķini liecina, ka pēc mājas siltināšanas siltumenerģijas patēriņš samazināsies par 55%, attiecīgi arī rēķini par siltumenerģiju kļūs ievērojami mazāki, kas ļaus, komunālos rēķinus nepalielinot, nosegt kredīta atmaksu.


Lai arī solīts, ka daudzdzīvokļu māju siltināšanas 9. kārtas prasības ir vieglāk izpildāmas, biedrības „Rēzeknes 32” valdes locekļi secinājuši, ka jāpieliek daudz pūļu, lai izpildītu visas LIAA vadlīnijas. Novērots, ka LIAA dokumentus vērtē ļoti strikti un skrupulozi, tādēļ dokumentos nākas veikt labojumus, kas prasa laiku un tādējādi attālina mājas siltināšanas uzsākšanu. Diskutabli vērtējama prasība gadījumā, ja mājas renovācijas izmaksas pārsniedz 120 tūkstošus latu, būvfirmu izvēlēties iepirkuma procedūras rezultātā. Tādējādi sanāk izvēlēties lētāko nevis kvalitatīvāko būvfirmu piedāvājumu.


Biedrības „Rēzeknes 32” valdes locekļi un valdes priekšsēdētāja visu mājas iedzīvotāju kopsapulcēs pieņemtos lēmumus pilda brīvprātīgi, par to nesaņemot atalgojumu. Biedrības darba grupas pārstāvis un iepirkuma komisijas loceklis Andris Paura regulāri tiekoties ar savas mājas iedzīvotājiem, novērojis, ka tik liela nama iemītniekiem nepavisam nav vienkārši par kaut ko kopīgu vienoties, jo katram tuvāk savas intereses – pirmo stāvu iedzīvotājiem nav aktuālas jumta problēmas, bet piektā stāva iedzīvotājus mazāk uztrauc mājas pamatu siltināšanas nepieciešamība. Iedzīvotājiem, kuri pret visu jauno izturas ar piesardzību, nākas daudz pamatot, kādi būs ieguvumi pēc mājas renovācijas. Jācer, ka mājas, kuras Preiļos jau tiek siltinātas, būs spilgts apliecinājums tam, ka iesaistīties siltināšanas programmā ir izdevīgi pašiem iedzīvotājiem. Daudzdzīvokļu māju renovācijas programma, kas ļauj piesaistīt ERAF līdzfinansējumu, ir unikāla iespēja šo māju iedzīvotājiem sakārtot savu dzīves vidi.


Iedzīvotāju lēmumu dibināt biedrību un apsaimniekot māju pašiem, atbalstīja SIA „Preiļu saimnieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Mūrnieks, pretimnākšana un atbalsts saņemts arī no Preiļu novada domes. Pēc biedrības izveidošanas mājas apsaimniekošanu joprojām veic uzņēmums SIA „Preiļu saimnieks”, bet no šī gada 1. novembra māju apsaimniekot plāno pati biedrība, tam līdzi nāk jaunas rūpes, pašreiz tiek domāts par sētnieka algošanu.


Inese Šņepste,
SIA „Preiļu saimnieks” sabiedrisko attiecību speciāliste


 

Pēdējās izmaiņas: 25.10.2011.