Eksperti: Svarīgi ir zināt, saprast un sadzīvot ar austrumu kaimiņiem

24.10.2011.

Lai veicinātu un uzlabotu Latvijas, Krievijas un Baltkrievijas savstarpējās attiecības ārpolitiskā, sabiedrībai (un ne tikai tai) ir nepieciešamas plašākas zināšanas un vēlme saprast savus austrumu kaimiņus. Jāmāk ir ar tiem sadzīvot, nepazaudējot savu identitāti un pašcieņu. Tā Gulbenē secināja eksperti Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā rīkotajā diskusijā „Kādi Latvijai ir austrumu kaimiņi?”.


Ar Gulbenes iedzīvotājiem diskusijā tikās politologs Ivars Ījabs, ārpolitikas eksperts Krievijas jautājumos Kārlis Daukšts un diskusijas vadītājs Igors Šuvajevs. Diskusijas mērķis bija kopīgi aktualizēt sabiedrībai nozīmīgus jautājumus, izprast tos un viest jaunas idejas labākai Latvijai Eiropā. Tēma “Kādi Latvijai ir austrumu kaimiņi?” sniedza iespēju ielūkoties Latvijas un tās austrumu kaimiņu tagadējās attiecībās un spriest par to, kādai jābūt Latvijas ārpolitikai nākotnē.
Eksperti norāda, ka par spīti plaši izplatītajai pārliecībai, ka Latvijas ģeogrāfiskā pozīcija ir tās liktenis, priekšrocība vai trūkums, Latvijā patiesībā nav nekādu institucionalizētu zināšanu par to, kas notiek Krievijā un NVS valstīs. Līdz šim nav izveidots speciāls institūts vai pētniecības centrs, līdz ar to trūkst padziļinātas kompetences šajā jomā. Sabiedrībā bieži vien valda pārspriedumi un aizspriedumi par šiem ārpolitikas jautājumiem. Jautājums par Latvijas austrumu kaimiņiem ir arī jautājums pašiem par sevi.


Ivars Ījabs: „Krievija nav vieglākais partneris Latvijai, tomēr mums vajadzētu īstenot pragmatisku ārpolitiku, nevis nodoties savstarpējiem apvainojumiem. Saistībā ar varas maiņām Krievijā, ir jāsaprot, ka mums ne vienmēr var būt pieņemams veids kādā darbojas Krievijas politika. Tomēr šajā procesā vienmēr jāatceras Latvijas nacionālās intereses.”


Kārlis Daukšts: „Latvijas un Krievijas attiecību komplekss ir jāskata un jāanalizē plašākā starptautiskā kontekstā. Ir jāsaprot Krievijas kā lielvalsts nostāja globālo problēmu risināšanā. Latvijai sarežģītie ārpolitikas jautājumi, saistībā ar austrumu kaimiņiem, ir jārisina balstoties uz savstarpējo cieņu – tonī, kurā nepazaudējam Latvijas identitātes galvenos nosacījumus.”


Uzziņai:
„Eirodzīve – kāpēc?” ir EK pārstāvniecības Latvijā ierosināts diskusiju cikls – neformālas sarunas pie kafijas galda par sabiedrībai būtiskām un aktuālām tēmām, kas saistītas ar Latvijas dalību Eiropas Savienībā.
Diskusiju ciklu vada filosofs, Latvijas Universitātes prof. Dr. phil. Igors Šuvajevs. Sarunās piedalās Latvijā pazīstami cilvēki – viedokļu līderi: eksperti, zinātnieki un politiķi. Sarunu mērķis ir mudināt paraudzīties uz mūsdienu sabiedrību, tās vērtībām un runāt par cilvēku izjūtām Latvijā un Eiropā.


Vairāk par diskusijām lasiet www.esmaja.lv vai uzziniet sekojot www.twitter.com/eiropa.


Informāciju sagatavoja:
EK pārstāvniecības Latvijā
diskusiju cikla „Eirodzīve – kāpēc?”
Latvijas reģionos sabiedrisko attiecību konsultants
Mārtiņš Pozņaks
tālr. 27718597
martins@repute.lv


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.