Preiļos pabeigta daudzdzīvokļu mājas Liepu ielā 24 renovācija

18.10.2011.

Eiropas Reģionālā fonda (ERAF) aktivitātes „Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi” ietvaros noslēgusies daudzdzīvokļu mājas Preiļos, Liepu ielā 24 renovācija. Tas ir veiksmes stāsts un piemērs tam, ka arī daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji ar pašu iniciatīvu var uzlabot dzīves vidi. Preiļos interese par māju siltināšanas programmu ir salīdzinoši liela, patlaban tiek siltināts nams Liepu ielā 12, bet vēl četras mājas ir noslēgušas līgumu ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) par līdzfinansējuma saņemšu.


Biedrības „Liepu iela 24” valdes priekšsēdētāja Marianna Abricka stāsta, ka rūpju pilno vasaru atsver patiesa gandarījuma sajūta par paveikto. Būvniecība ilga no jūnija līdz septembra beigām, lielais darbs jau aiz muguras, šobrīd LIAA vērtē renovācijas projekta gala atskaites, lai varētu atmaksāt 50% no faktiskajām darbu izmaksām. Kad līdzfinansējuma līdzekļi būs saņemti, iedzīvotāji sāks atmaksāt kredītu. Preiļu novada dome apmaksājusi energoaudita izdevumus.


Šobrīd var gandrīz droši apgalvot, ka projekts realizēts veiksmīgi un iecerētie mērķi ir sasniegti. Pēc renovācijas ēka ieguvusi elegantu izskatu – mierīgie pasteļtoņi iekļaujas kopējā pilsētas arhitektūras ansamblī, saskan ar netālu esošā parka krāsu gammu. Taču pats galvenais, ka iedzīvotāji šoruden ēkā jūtas daudz komfortablāk. Projekta ietvaros nomainīts jumts, kas augšējo stāvu iemītniekiem lietainās dienās sagādājis daudz raižu, kāpņutelpā un dzīvokļos nomainīti logi, siltinātas mājas ārsienas. Pēc siltināšanas izlīdzinājusies temperatūra dzīvokļos – līdz šim nereti pirmā stāva iedzīvotāji sala, kamēr trešajā stāvā bija pārlieku karsti. Ar apkures pieslēgšanu iedzīvotāji nesteidzas, dienās, kad āra temperatūra ir noslīdējusi līdz plus 8−10oC, dzīvokļos saglabājas pat plus 22 oC liela temperatūra. Projekta ietvaros pilnībā renovēta apkures sistēma. Dzīvokļos uzstādīti regulējamie radiatori – iedzīvotāji paši var izvēlēties nepieciešamo temperatūru atkarībā no savām vēlmēm. Jaunā sistēma ir daudz ērtāka, piemēram, uz ilgāku laiku aizbraucot radiatorus var noregulēt uz minimumu, tādējādi ietaupot maksu par apkuri. Telpās, kurās nākas uzturēties retāk, var ērti un vienkārši noregulēt zemāku temperatūru. Individuālā siltumenerģijas uzskaite nodrošināta, uzstādot siltuma skaitītāju katram dzīvoklim atsevišķi, tagad iemītnieki paši var kontrolēt apkures rēķinu saskaņā ar savām vēlmēm un finansiālajām iespējām. Jau tagad redzams, ka siltumenerģijas ietaupījums ir reāls, un rēķini par apkuri, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šoziem būs mazāki.


Būvdarbus veica vietējais uzņēmums SIA „Preiļu celtnieks”. M. Abricka vērtē, ka celtnieki savu darbu veikuši apzinīgi. Sastādīt nepieciešamo dokumentāciju un sekot līdzi sarežģīto būvdarbu gaitai ir nesalīdzināmi vieglāk, ja ir zināšanas šajā jomā. Renovācijas procesā līdzdarbojies Abrickas kundzes dzīvesbiedrs Juris, kurš ir profesionāls celtniecības speciālists.


M. Abricka vērtē, ka nekas nebūtu noticis bez iedzīvotāju atbalsta un sapratnes. Sākotnēji vairāki uz mājas renovācijas ideju raudzījās piesardzīgi. Šaubas raisīja samērā lielās projekta izmaksas, kas sastāda gandrīz 43 tūkstošus latu, bija bažas par to, vai, sākot atmaksāt bankai aizņēmumu, nebūs jāmaksā vairāk nekā līdz tam. Tāpat trūcis priekšstata un pārliecības par to, kas ir renovācija, kā tā noritēs un vai pēc tam tiktiešām apstākļi uzlabosies, tāpēc kopsapulcēs un arī individuāli par šiem jautājumiem daudz diskutēts. Tagad, kad būvdarbi pabeigti, māja ieguvusi pievilcīgu ārējo izskatu, kļūstot par skaistāko daudzdzīvokļu ēku pilsētā, un mājas iekšējā vide uzlabojusies, visas bažas ir zudušas. Kā pozitīvs sasniegums vērtējams tas, ka visiem 12 dzīvokļu īpašniekiem izdevās vienoties un dažādiem problēmjautājumiem atrast risinājumus, kas apmierina visus iedzīvotājus. Ar renovācijas realizēšanu rūpes par māju nebiedzas, tagad kopīgi tiek domāts par nākamajiem uzlabojumiem, kuri tiks veikti par pašu naudu. Iecerēts veikt kāpņu telpas remontu un pagalma un mājai piegulošās teritorijas labiekārtošanu, ir doma ierīkot nojumi veļas žāvēšanai un omulīgu lapeni ar soliņiem atpūtas brīžiem. Tagad iedzīvotāji pret māju izturas apzinīgāk, ēka sakārtota arī par viņu līdzekļiem.


Daudzdzīvokļu nama Liepu ielā 24 renovācija ir veiksmes stāsts, taču tajā ieguldīts milzums darba un laika. Sakārtot dokumentāciju atbilstoši LIAA prasībām nav vienkārši arī tādiem cilvēkiem, kuri ar dokumentiem strādā ikdienā. Tagad Abrickas kundzi dalīties pieredzē lūdz ne tikai tie preilieši, kuri veic vai plāno veikt mājas siltināšanu, bet arī interesenti pat no attālās Ogres. Šķiet, ka pirmajiem grūtums bijis vislielākais, pārējie varēs mācīties no kļūdām un veiksmēm. Nama siltināšana ir apliecinājums tam, ka arī daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji var uzlabot dzīves vidi, ja vien netrūkst pašu iniciatīvas, un ir vēlme darboties visiem kopā, bet būtisks stimuls ir iespēja saņemt ERAF līdzfinansējumu mājas siltināšanai.


Inese Šņepste,
SIA „Preiļu saimnieks” sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējās izmaiņas: 18.10.2011.