Kad dāliju ziedi stāsta par cilvēka dzīvi…

12.09.2011.

Septembrim krāsojoties dāliju ziedos, vidējās un vecākās paaudzes cilvēki droši vien atcerēsies, ka arī Aizkalnes pagasta teritorijā vēl pavisam nesen bija koši dāliju lauki, par kuriem rūpējās kādreizējās Preiļu 1.vidusskolas vācu valodas skolotājs Kazimirs Butlers, viņš arī dāliju audzētājs.


Nu jau vairāk kā gadu Butlera kungs, kas jūnijā sagaidīja savu astoņdesmit devīto dzīves jubileju, savu ikdienu aizvada pansionātā „Preiļi”. Preiļu novada Sociālā dienesta sociālā aprūpētāja Anastasija Vinogradova, kas, dienesta izveides pirmsākumā 2003. gadā aktīvi darbojās dienas centra aktivitāšu organizēšanā, rīkojot K.Butlera audzēto ziedu izstādes (skat. fotoattēlā), nāca klajā ar iniciatīvu apciemot sirmo kungu pansionātā, dāvinot dāliju ziedus un pakavējoties atmiņās par aizgājušiem laikiem. Liels bija Butlera kunga pārsteigums par šādu vizīti un acīs iezagās prieka stars par savā dzīves gājumā tik nozīmīgo ziedu saņemšanu. Lai arī agrāk K.Butleram sarunā patika iekļaut arī pa kādam vācu valodas vārdam – „genug”, „frisch”, „fein”, kas viņa valodu padarīja dzīvīgāku, daloties atmiņās par dālijām, viņš pieturās pie vārdiem „izcils”, „skaits”.


Sarunā ar K.Butleru uzzinājām, ka viņam bijušas pat vairāk kā 300 dažādas dāliju šķirnes, vienu mīļāko viņš pat nevarot nosaukt. Vienu gan atzina, ka dālijas tā bija pārņēmušas viņa ikdienu, ka visi citi darbi bija mazsvarīgi – „pirmkārt bija jāparūpējas par ziediem, kartupeļi bija pēc tam” – tā minēja sirmais kungs. Tāpat vācu valodas skolotājs atceras daudzus savus audzēkņus un ir priecīgs par katru apciemojumu, kas svarīgs gan ir ikvienam pansionāta iemītniekam.


Gribētos ticēt, ka ikvienā cilvēkā mīt tik liela cerība uz gaišāku rītdienu, kā Butlera kungam, kurš pat cienījamā vecumā sapņo, ka nākošajā gadā viņš tomēr varēs audzēt dālijas…


15. septembrī Kazimirs Butlers ar saviem sapņiem aizgāja viņsaulē, atstājot mums atmiņas par savu darbīgo un piepildīto dzīvi. Mēs varam mācīties no viņa neizsīkstošu pozitīvismu un labestību, ar ko bija pilna Kazimira Butlera katra diena.


Patiesā cieņā par bagāto mūžu,
Preiļu novada Sociālā dienesta
vadītājas vietniece
Anita Gāga 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.