Pieredzes apmaiņas brauciens uz Ventspili

17.08.2011.

Šā gada sākumā divas Preiļu novada nevalstiskās organizācijas iesniedza pieteikumus Valsts Lauku tīkla pasākumam „Pieredzes apmaiņas braucieni Latvijā” . Abi pieteikumi tika apstiprināti un 19.-20. jūlijā biedrības „Preiļu NVO centrs” un biedrības „Sabiedriskais centrs Aizkalne” 49 pāŗstāvji  devās 2 dienu Valsts lauku tīkla finansētajā  pieredzes apmaiņas braucienā uz Ventspili, Ventspils un Piltenes novadiem.


Pirmā no brauciena dienām tika atvēlēta, lai iepazītos ar Ventspils puses sabiedriskajām organizācijām un to nozīmi  lauku attīstībā. Pirmā mūsu apstāšanās vieta bija Puzes pagasts, kur mūs laipni sagaidīja biedrības „Puzes attīstības veicināšanas biedrības „Niedre” pārstāves. Tikšanās gaitā notika interesanta domu apmaiņa par sabiedriskajām aktivitātēm laukos, iepazināmies arī ar dažiem dažiem Leader  programmas ietvaros realizētajiem projektiem. Lai arī Preiļus un Ventspili šķir ievērojams attālums, problēmas un to risinājumi  bieži ir līdzīgi.


Tālāk devāmies  Ventspils virzienā. Iebraucot pilsētā, mūs laipni sagaidīja Ventspils novada sieviešu biedrības „Spārni” valdes priekšsēdētāja- Zigrīda Krauze,  kas bija mūsu pavadone abas brauciena dienas. Ventspilī kā pirmo apmeklējām  Ventspils Amatu māju. Iejutāmies īstu ventiņbērnu lomās, dzirdējām īstu ventiņvalodu, ieskatījāmies viņu 2 gadsimtus senajā ābecē. Iepazināmies arī ar Ventspils novada sieviešu biedrības „Spārni”  struktūvienību – amatnieku darinājumu un suvenīru salonu  „Ventiņpūrlād”.  Lai būtu spēks turpināt  paredzēto maršrutu, ieturējām sātīgas pusdienas  Nodibinājuma Alternatīvās aprūpes centra „Žēlsirdības māsa”, kafejnīca „Dižrausis”. Aprūpes centra vadītāja pastāstīja , ka nodibinājums ne tikai dod māju sajūtu jauniešiem no bērnu namiem, bet māca tiem darba iemaņas un sagatavo jaunos cilvēkus patstāvīgai dzīvei.


Pēcpusdienā no kuģīša „Hercogs Jēkabs”” klāja skatījām Ventspils ostas fragmentus, jūras vārtus un pat uz mirkli atradāmies zem Ventspils  lepnuma- Latvijas vienīgā paceļamā tilta. No jūras puses un arī vēlākajā pastaigā pa pilsētu aplūkojām slaveno Ventspils govju parādi.


Mūsu grupai bija iespēja paviesoties Ventspilī laikā, kad tur gatavojās 34. Latvijas Puķu draugu saietam, kas notika 23. jūlijā. Tāpēc mums bija iespēja redzēt vēl tikko sakopto Ventspils lielo puķu dobi, slaveno Ventspils ziedu pulksteni, neskaitāmās puķu skulptūras – „Mārītes”, Bobsleja komandu” un vēl daudzas citas. Apskatījām arī  bērnu pilsētiņā dzīvojošo „Pīļu ģimeni” . Ventspils pārsteidza ar savu nepārspējamo krāšņumu, sakoptību un viesmīlību. Ventspilī pie pilsētas sakopšanas tiek ļoti piedomāts un  daudz strādāts. Pirms došanās uz naktsmītni kopā ar biedrības ‘’Spārni’’ pārstāvēm izbaudījām iespaidīgo vakarīgo jūras krāšņumu. Laika apstākļi mūs lutināja, tāpēc sagaidījām arī saulrietu. Pēc garās dienas sekoja naktsmiers, lai uzkrātu spēkus jaunai dienai.


Otrā diena  bija ieplānota, lai iepazītu mazu daļiņu Ventspils puses saimniecību  un varbūt arī pārvestu mājās kādu jauku ideju tālākai  attīstībai. Devāmies uz  Ventspils novada Vārves pagasta z/s „Muižgaļi”. Šī saimniecība pašu spēkiem, ar ES finansiālu atbalstu  ir izveidojusi modernu siera ražotni, kas vienīgā Latvijā ražo sieru no nepasterizēta piena bez konservantiem. Šeit mūs patīkami pārsteidza, visu stāstīja un izrādīja Vītolbergu ģimenes jaunā paaudze, kas lieliski tika galā gan ar darba pienākumiem, gan ciemiņu uzņemšanu , kamēr vecāki bija devušies atpūsties uz ārzemēm. Ciema kukulim līdzi tika aizvests  arī garšīgais  Vītolbergu siera ražotnes siers.


Ar savu senatnīgumu, sakoptību un lielo viesmīlību pārsteidza Zūru muižas komplekss, amatnieku klēts un tā darbinieces. Zūru muižā tikām cienāti ar pusdienām kurzemnieku gaumē. Pēc tam pabijām 47 m augstajā slēpošanas kalna „Lemberga hūte” virsotnē.  Apskatījām Ventspili no putna lidojuma, tika izmēģināta arī kāda no daudzajām atrakcijām.


Pa ceļam apstājāmies Ugāles pagasta  rožu audzētavā, lai apskatītos saimnieces brīnišķīgo rožu kolekciju un arī aizvestu sev līdzi uz mājām arī kādu sirdij tīkamu stādiņu.


Pēdējais mūsu brauciena apskates objekts bija Usmas pagasta mini zoodārzs.  Apskatījām eksotiskas dzīvnieku sugas, tai skaitā: Šetlandes ponijus, Baibukus, peruāņu mini cūkas.
Mājup devāmies ceļā gandarīti par Kurzemes pusē pavadīto laiku. Bijām ieguvuši pozitīvas emocijas, daudz jaunas informācijas, atziņas un idejas tālākam darbam. Šis brauciens ir  kā ierosme Kurzemē  atgriezties vēl, jo tur  ir  tik daudz ko redzēt. Gaidīsim ventspilniekus arī ciemos pie mums, jo arī pie mums Latgalē ir daudz brīnišķīgu vietu un veiksmes stāstu gan sabiedrisko organizāciju vidū, gan arī veiksmīgu saimniekošanas piemēru.


Lai šis brauciens notiktu paldies Valsts Lauku tīklam par piešķirto finansējumu. Bet to, ka iedzīvotājos ir patiesa interese redzēt un izzināt ko jaunu liecināja kaut vai lielais braucēju skaits. No visiem 50 dalībniekiem , kuri bija pieteikušies sākumā, atteicās tikai viens. Tātad esam atvērti jaunām pozitīvām emocijām un zināšanām. Vajadzīgas tikai iespējas.


Ceram, ka šāda veida pieredzes apmaiņas braucieni tiks finansēti un organizēti arī turpmāk. Tas ir liels ieguvums ne tikai organizācijām, bet arī visiem apkārtējiem iedzīvotājiem, jo tas ko redzējām paši nepaliks tikai mūsu prātos. Viss redzētais tiek stāstīts, rādīts un nodots tālāk citiem.


Astrīda Beča
pieredzes apmaiņas brauciena dalībniece


 

Pēdējās izmaiņas: 17.08.2011.