21.augusta svētku mājaslapā skatītākā sadaļa ir aculiecinieku atmiņu video stāsti

04.07.2011.

Trijos mēnešos kopš mājaslapas www.21augusts.lv izveides vislielāko apmeklētāju interesi raisījušas video intervijas ar Latvijas neatkarības de facto atjaunošanas aculieciniekiem.


21.augusta svētku mājaslapā apkopoti materiāli par 1991.gada 21.augusta nozīmi Latvijas vēsturē un aktuālo informāciju par notikumiem, kas saistīti ar svētku norisi. Kopš maija sākuma mājaslapa apmeklēta vairāk nekā desmit tūkstošus reižu no dažādām pasaules valstīm, tostarp no ASV, Lielbritānijas, Austrijas, Īslandes, Austrālijas un citām valstīm. 21.augusta mājaslapa pieejama latviešu, angļu un krievu valodā.


Atzīmējot mūsu valsts de facto neatkarības atjaunošanu, Saeima ir uzsākusi vērienīga video arhīva veidošanu, uzklausot tā laika aculiecinieku stāstus, pārdzīvojumus, atmiņas. Projekta ietvaros plānots intervijās iemūžināt tā laika deputātu un viņu laikabiedru stāstījumu, kuri atbalstīja neatkarīgas valsts ideju.


Interviju ciklā „Latvijas atdzimšanas vēsture” interneta vietnē www.21augusts.lv jau publicēti fragmenti no intervijām ar Anatoliju Gorbunovu, Daini Īvānu, Jāni Peteru, Ivaru Godmani, Eināru Cilinski, Ilmu Čepāni, Andri Bērziņu, Intu Cālīti, Dzintaru Ābiķi un Linardu Muciņu. Video arhīvā regulāri tiek publicētas jaunas intervijas. To plānots papildināt ar Raimonda Paula, Induļa Bērziņa Andra Grūtupa un citu laikabiedru atmiņu stāstiem.


Interviju autoru kolektīvs ir cilvēki, kuri paši tajā laikā bijuši deputāti un kuru profesionālā darbība saistīta ar žurnālistiku – Edvīns Inkēns, Jānis Gavars, Viktors Avotiņš, Jānis Krūmiņš un Normunds Beļskis.


Šā gada 21.augustā tiks svinēta mūsu valsts faktiskās neatkarības atjaunošanas 20.gadadiena. 1991.gada 21.augusts bija pagrieziena punkts valsts vēsturē, jo, Latvijas Republikas Augstākajā padomē pieņemot konstitucionālo likumu „Par Latvijas Republikas valstisko statusu”, de facto tika atjaunota Latvijas neatkarība.


Ar šo likumu tika atjaunota 1922.gada Satversme ar tajā ietvertajām Rietumu demokrātiskas un tiesiskas valsts vērtībām. Līdz ar konstitucionālā likuma pieņemšanu savu juridisko spēku Latvijā zaudēja PSRS likumi. Tieši atsaucoties uz 21.augustā pieņemto likumu, citas valstis atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu.Video intervijas iespējams noskatīties:
http://www.21augusts.lv/video-intervijas/viewcategory/12/latvijas-atdzimanas-vsture


 


Saeimas Preses dienests

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.