Vienkāršākā un reizē vērtīgākā viela pasaulē – dabīgais minerālūdens

30.05.2011.


Ūdens, viens no četriem klasiskajiem visuma pamatelementiem, ir visu dzīvības formu pamatviela. Tas ir viens no galvenajiem dzīvības rašanās nosacījumiem – plūstot cauri zemei, ūdens baro augsni, veldzē augus, un tikai pateicoties tam iespējami jebkuri dzīvības procesi. Šobrīd pasaulē uzturā lietojamā ūdens daudzums strauji izsīkst.


Lai arī ūdens ir šķietami parastākā un vienkāršākā viela pasaulē, tieši tas ir spēka un enerģijas avots. Vēl īpašāka dabas velte ir dabīgais minerālūdens. Latvijā tikai dažviet iegūst dabīgo minerālūdeni.Ūdenim piemītošā enerģija iespaido cilvēka pašsajūtu


No dabīgā minerālūdens ieguves vietas atkarīga gan ūdens kvalitāte, gan ietekme uz cilvēka pašsajūtu. Ūdens, kas nāk no zemes dzīlēm, apveltīts ar īpašu enerģiju – tāpat kā cilvēka domām, arī ūdenim piemīt īpašs spēks. Minerālūdeni „Mangaļi” ar īpašu enerģiju apveltījusi tā atrašanās vieta – starp Lielupes un Daugavas ieteku jūrā, kur simboliski saplūst Vidzeme, Kurzeme, Latgale un Zemgale. Iegūts no 213 metru dziļuma, tas satur dabīgas, organismam nepieciešamas minerālvielas, kuru tīrību sargā zemes ieži.


Ne velti mēdz teikt, ka veselību vislabāk spēj uzlabot produkti, kas nāk no tās pašas vides, no kuras cilvēks. Piemēram, ananass C vitamīna ziņā Latvijas iedzīvotājam nespēs sniegt to, ko Latvijas purvu dzērvenes. Līdzīgi ir ar ūdens izcelsmes vietu: minerālūdenim, kas izcēlies Latvijā, piemīt īpašs spēks un enerģija, ko spēcīgāk saņem vietējie iedzīvotāji.Kā lai zina, vai pudelē patiešām ir dabīgais minerālūdens?


Latvijā, tāpat kā citās ES valstīs, stingri noteikti veidi, kādos iegūstami minerālūdeņi un kā tos sagatavot patērētājam, lai to sastāvs saglabātos dabīgs un nemainīgs. Pirmkārt, tikai uz dabīga minerālūdens pudeles būs atrodama frāze „dabīgs minerālūdens”. Lai arī mūsdienu tehnoloģijas ļauj apstrādāt dzeramo ūdeni un tam mākslīgi pievienot minerālvielas, lai paaugstinātu mineralizācijas pakāpi, šāds ūdens būs tas pats dzeramais ūdens ar mākslīgi pievienotām minerālvielām. Tas neklasificēsies kā dabīgs un uz tā iepakojuma būs rakstīts „dzeramais ūdens”, nevis „dabīgs minerālūdens”.


Otrkārt, uz iepakojuma marķējuma jābūt norādītai arī informācijai par ūdens sastāvu, parasti tās attēlotas pārskatāmas tabulas veidā. Šis punkts ir ļoti būtisks, jo, piemēram, ūdens, kas satur vairāk nekā 1,5 mg/l fluorīdu, nav piemērots lietošanai zīdaiņu un bērnu, kuri jaunāki par 7 gadiem, uzturā. Tādēļ šī informācija jānorāda ūdens tirdzniecības nosaukuma tiešā tuvumā, un tai jābūt skaidri saskatāmai.


Nemainīgu dabīgā minerālūdens sastāvu un kvalitāti nodrošina stingri ierobežojumi – vienīgā apstrāde, ko drīkst veikt, ir minerālūdens attīrīšana, filtrējot to caur kvarca smiltīm, kas ļauj saglabāt visus vērtīgos un organismam nepieciešamos minerālus. Tā kā dabīgi gāzēts minerālūdens dabā sastopams reti, dabīgajam minerālūdenim atļauts pievienot pārtikā izmantojamo oglekļa dioksīdu, lai tas iegūst atsvaidzinošu garšu.


Iepriekš minētie, kā arī citi stingrie ierobežojumi ir izstrādāti, lai patērētājs nemaldīgi varētu iegūt īstu dabīgo minerālūdeni. Kopumā Latvijā ir tikai trīs dabīgā minerālūdens ražotāji, taču tikai dabīgo minerālūdeni „Mangaļi” Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir atzinis ar augstāko vērtējumu „A”.Interesanti fakti par ūdeni:


o Smadzenēs ir līdz pat 90% ūdens, tātad – jo labāku ūdeni dzersim, jo skaidrākas būs domas un paaugstināsies koncentrēšanās spējas.


o Lielisks veids, kā sašaurināt poras uz sejas ādas, ir sasaldēt dabīgo minerālūdeni mazos ledus klucīšos un trīs reizes nedēļā no rītiem ar tiem notīrīt seju. Savukārt sausas ādas kopšanā minerālūdeni ieteicams izmantot sejas skalošanai.


o Dienā pieaugušam cilvēkam nepieciešams uzņemt 2 – 3 litrus ūdens, turklāt litru no tā tīra ūdens veidā.


o Cilvēks bez ēdiena spēj izdzīvot pat 40 dienas, taču bez ūdens – labi ja trīs dienas.


o Vērts atcerēties, ka vasarā, lielā karstumā, lai organisms no karstuma neatūdeņotos, ūdens jālieto pastiprināti – īpaši dabīgais minerālūdens, kas organismam atgriezīs ne tikai zaudēto šķidrumu, bet arī minerālvielas.Par dabīgo minerālūdeni „Mangaļi”


Dabīgais minerālūdens „Mangaļi” tiek iegūts no 213 metru dziļuma un ir pirmais Latvijā ražots reģistrētais dabīgais minerālūdens.


„CIDO Grupa” ražotais „Mangaļi” šobrīd ir vienīgais dabīgais minerālūdens Latvijā, kuram PVD pēdējās pārbaudes laikā piešķīris „A” vērtējumu. To piešķir tikai tādā gadījumā, ja ražojošais uzņēmums pilnībā atbilst pārtikas apriti reglamentējošo normatīvu aktu prasībām.


 


Inese Rone, dabīgā minerālūdens „Mangaļi” attīstības vadītāja 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.