Rūpējies par savu veselību! Veic valsts apmaksātas profilaktiskās pārbaudes!

19.05.2011.

Iestājoties siltam laikam un plānojot savu atvaļinājumu, Veselības norēķinu centrs aicina iedzīvotājus ieplānot laiku veselības profilaktiskajām pārbaudēm. Stipras veselības neatņemama un būtiska sastāvdaļa ir regulāras profilaktiskās veselības pārbaudes, kuru laikā ārsts kompleksi pārbauda cilvēka veselības stāvokli, nosakot iespējamos saslimšanas riska faktorus un, ja atklāta saslimšana, palīdz novērst slimības tālāku attīstību.


Līdz ar sabiedrības novecošanos visā pasaulē un arī Latvijā ļaundabīgie audzēji ir pieaugoša problēma, tādēļ Veselības norēķinu centrs atgādina par nepieciešamību veikt krūts dziedzera, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu ļaundabīgo audzēju profilaktiskās pārbaudes.
 
Kopš 2009.gada Latvijā ir uzsākta vēža savlaicīgas atklāšanas programma. Programmas viens no galvenajiem mērķiem ir samazināt mirstību, kuras iemesls ir bijis vēzis. Savukārt, ja diagnosticēta slimība, tad ar ārstēšanas palīdzību uzlabot dzīves kvalitāti.


Vēža savlaicīgas atklāšanas programmas ietvaros Veselības norēķinu centrs visām sievietēm, kuras sasniegušas programmā noteikto vecumu, izsūta uzaicinājumu vēstules veikt valsts apmaksātas krūts vēža un dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes. Uzaicinājuma vēstules krūts vēža pārbaudei izsūta sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem vienu reizi 2 gados, bet dzemdes kakla vēža pārbaudei (tajā skaitā, ginekoloģiskajai pārbaudei) – vecumā no 25 līdz 67 gadiem vienu reizi 3  gados.


Lai varētu veikt dzemdes kakla vēža vai krūts vēža profilaktisko pārbaudi, sievietei nepieciešama Veselības norēķinu centra uzaicinājuma vēstule, kas vienlaikus ir arī nosūtījums valsts apmaksātai pārbaudei. Uzaicinājuma vēstules krūts vēža un dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai tiek izsūtītas uz personas deklarēto dzīvesvietas adresi trīs mēnešu laikā no dienas, kad ir iestājies attiecīgais vecums.


Vienlaikus Veselības norēķinu centrs norāda, ka iedzīvotāji vecuma no 50 gadiem reizi gadā var veikt zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes (slēpto asiņu izmeklējums fēcēs (no trīs sekojošām vēdera izejām)). Zarnu vēža profilaktisko pārbaužu mērķa grupas pacientiem netiek izsūtītas uzaicinājuma vēstules izmeklējuma veikšanai. Lai veiktu šo profilaktisko pārbaudi, pacientiem ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.


Veselības norēķinu centrs aicina iedzīvotājus zvanīt uz Veselības norēķinu centra bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 darba dienās no 8.30 līdz 17.00, ja rodas neskaidrības vai jautājumi par valsts organizēto un apmaksāto vēža savlaicīgas atklāšanas programmu. Ar informāciju par vēža savlaicīgas atklāšanas programmu var iepazīties arī Veselības norēķinu centra mājas lapā www.vnc.gov.lv.


Toms Noviks
Sabiedrisko attiecību vadītājs
Tālrunis: 67043709; 26655915
E-pasts:
toms.noviks@vnc.gov.lv
WWW: http://www.vnc.gov.lv


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.