Projekta „Latvijas Leģendu Mājas karte” ietvaros atklāj leģendārākās vietas Latvijas novados

11.05.2011.

Sociālajam projektam „Latvijas Leģendu Mājas karte” pirmo nedēļu laikā Latvijas iedzīvotāji pievienojuši jau teju 200 dažādas leģendas no visas Latvijas – Latgales, Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Rīgas reģiona.


Kopumā līdz šim lielākā atsaucība saņemta no Latgales reģiona – gan iedzīvotāji, gan novadu un pilsētu pašvaldības, gan tūrisma informācijas centri kopumā pieteikuši visvairāk no interaktīvajai kartei šobrīd pievienotajiem objektiem, kas aplūkojami īpaši izveidotā mājas lapā www.latvijaslegendas.lv


Projekta „Latvijas Leģendu Mājas karte” iniciatori ar gandarījumu atzīst, ka saņemtā atsaucība ir necerēti liela. Proti, lai arī interaktīvajā kartē īpašajā mājas lapā www.latvijaslegendas.lv pievienotas aptuveni 200 dažādas leģendas, nereti par vienu un to pašu objektu saņemti vairāki pieteikumi – par tiem informācija attiecīgi atrodama komentāru sadaļā pie konkrētā objekta. 


Projektam „Latvijas Leģendu Mājas karte” pieteikto Leģendu TOP 3 Latvijas reģionos:
Projekta autori ir apkopojuši tos objektus katrā reģionā, par kuriem saņemti visvairāk pieteikumi vai atsauksmes:


Latgales reģions: http://latvijaslegendas.lv/vieta/Latgale
1. Aglonas bazilika
2. Skulptūru dārzs
3. Jāņa Raiņa māja Berķenelē


Zemgales reģions: http://latvijaslegendas.lv/vieta/Zemgale
1. Tērvetes dabas parks
2. Zebrus ezers
3. Piemineklis “Brīvība – tautas dzīvība”


Kurzemes reģions: http://latvijaslegendas.lv/vieta/Kurzeme
1. Leļļu dārzs
2. Vēja ģeneratoru parks
3. Latvijā lielākās bungas


Vidzemes reģions: http://latvijaslegendas.lv/vieta/Vidzeme
1. Gaiziņkalns
2. Cesvaines pils
3. Stāmerienas pils


Rīgas reģions: http://latvijaslegendas.lv/vieta/R%C4%ABga
1. Ragaciems
2. Zinātņu akadēmijas skatu laukums
3. Lībiešu upuralas pie Svētupes


Interaktīvās Latvijas Leģendu kartes tapšanā aicināts piedalīties ikviens iedzīvotājs
Projekta iniciatori atgādina, ka interaktīvās „Latvijas Leģendu Mājas kartes” tapšanā ir aicināts piedalīties ikviens iedzīvotājs, līdz 31.maijam pievienojot savas leģendas www.latvijaslegendas.lv. Pēc tam tiks publicēta karte ar pašām interesantākajām vietām. Tāpēc aicinām iedzīvotājus būt aktīviem un izmantot iespējas popularizēt savu novadu, kā arī atklāt savas leģendārākās vietas!
 „Latvijas Leģendu Mājas karte” top pateicoties īsta krējuma saldējumu sērijas Latvijas Leģendas saldējumiem „Mājas” ar dzērveņu – rupjmaizes kārtojuma, ābolkūkas – kanēļa un konfektes „Gotiņa” garšām, kuru receptūrā ņemtas vērā latviešu iecienītās garšas un tradīcijas.


Latgales reģions
No Latgales reģiona uz doto brīdi saņemtas kopumā 86 leģendas. Savukārt visvairāk pieteikumu vai atsauksmju saņemtas par šādiem trīs objektiem: Aglonas bazilika, Skulptūru dārzs un Jāņa Raiņa māja Berķenelē.


1.Aglonas bazilika/ Reinis Tamanis/ Latgale, Aglonas novads
Šī ir svētvieta, kurp dodas tūkstošiem cilvēku. Tas ir ticības dotais miers un cerība par sapņu piepildīšanos.
Pirmo baznīcu dominikāņi jeb “baltie tēvi” uzcēla no koka 1700. gadā reizē ar klosteri. Baznīcā mūki novietoja sev līdzi no Viļņas atvesto Dievmātes svētgleznu, kuras priekšā lūdzās paši un aicināja to darīt visus ticīgos. Izdziedināšanu dēļ sākās pirmie svētceļojumi uz Aglonu.
1768. gadā baltie tēvi uzsāka mūra baznīcas un klostera būvēšanu baroka stilā, ko pabeidza un iesvētīja 1780. gadā. Tā kā cariskā Krievija aizliedza klosterī uzņemt jaunus kandidātus, 19. gadsimta beigās nomira pēdējais no baltajiem tēviem, un Aglonu sāka apkalpot parastie diecēzes priesteri.
1920.gadā Aglonā tika konsekrēts pirmais latviešu izcelsmes bīskaps A.Springovičs, kurš Aglonas baznīcu izvēlējās par atjaunotās Rīgas bīskapijas katedrāli. Tūlīt klosterī tika atvērts Garīgais Seminārs, pēc gada Aglonas katoļu ģimnāzija. Svētceļnieku pulki vēl vairāk pieauga un Aglonu sāka saukt par Latvijas katoļu centru. 1980. gadā pāvests piešķīra Aglonas baznīcai “basilica minoris” – “mazās bazilikas” titulu, bet 1993. gadā Aglonā kā svētceļnieks ieradās Romas pāvests Jānis Pāvils II.


2.Skulptūru dārzs / Daugavpils novada TIC / Latgale, Daugavpils pilsēta
Apmeklējot Daugavpili vasarā, noteikti kā viena no vietām ir jāapmeklē skulptūru dārzu. Šeit var smelties mieru un harmoniju, kas veidojas, kad sastopas daba ar tēlniecību. Skulptūru dārzs atrodas starp Sv. Pētera Romas katoļu baznīcu un Mihoelsa ielu. Šeit var skatīt vairāku Latvijas tēlnieku skulptūras, kuras izvietotas starp krāšņajiem ziedu paklājiem, kas piešķir šai vietai īpašas sajūtas. Dārzs lieliski piemērots nesteidzīgai pastaigai.


3.Jāņa Raiņa māja Berķenelē (Birķineles pusmuiža) /Daugavpils novada TIC / Latgale, Daugavpils novads
Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Birķeneļu pusmuiža, kādreizējais baronu Felkerzāmu īpašums, pazīstama pateicoties Raiņa vecākiem – Krišjānim un Dārtai Pliekšāniem, kuri to nomāja no A.Etingena (1872. – 1881). Tieši šeit, kuplu liepu paēnā, Laucesas upītes krastu pakalnos, pagājusi Raiņa bērnība, kuras iespaidi atspoguļoti “Dagdas skiču burtnīcā” apkopotajos dzejoļos. Kopš 1965.g. Birķeneļu pusmuižas dzīvojamajā mājā funkcionē Raiņa muzejs, šeit ir Rainim veltīta ekspozīcija. 20. gs. Patlaban pusmuižas telpās tiek rīkotas lietišķās mākslas, jauno mākslinieku darbu un keramikas izstādes. Te izbūvēta arī konferenču zāle. Šeit piedāvā arī naktsmītnes un telpas konferenču, radošo nometņu un semināru rīkošanai. Saglabājušās pusmuižas saimniecības ēkas.
 „Latvijas Leģendu Mājas karte” top pateicoties īsta krējuma saldējumu sērijas Latvijas Leģendas saldējumiem „Mājas” ar dzērveņu –  rupjmaizes kārtojuma, ābolkūkas – kanēļa un konfektes „Gotiņa” garšām, kuru receptūrā ņemtas vērā latviešu iecienītās garšas un tradīcijas.


Plašākai informācijai:
„Latvijas Leģendu Mājas karte” projekta vadītāja
Signe Znotiņa

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.