Raiņa „Jasmuiža” aicina lustīgi svinēt Lieldienas

24.04.2011.

Cērtiet, brāļi, oša kārtis,
Vītējiet saulītē:
Nāks māsiņa šūpoties
Visas trejas Lieldieniņas.


24. aprīlī plkst. 15.00 Raiņa muzejs „Jasmuiža” vēsturiskajā parkā ikviens tiek gaidīts uz jautru Lieldienu svinēšanu.


Katram būs iespēja aktīvi un atraktīvi iesaistīties olu ripināšanā, piedalīties ”jautrajās stafetēs”, minēt mīklas, kaulēties ar olām, vizināties zirga pajūgā, baudīt Preiļu novada pašdarbības kolektīvu un Preiļu puses jauno mākslinieku koncertu, kā arī šūpoties.


Šūpošanās „Raiņa jaunu dienu zemē” ir vienmēr bijusi īpaši atraktīva, jo Atmodas laikā – deviņdesmito gadu pašā sākumā – Jasmuižas muzeja parkā, balstoties uz latviešu tautas tradīcijām, tika grezni svinētas Lieldienas. Kā viena no svarīgākajām izdarībām pasākumā vienmēr bija šūpošanās, jo speciāli šiem svētkiem Jašas krastā kalniņa galā tika uzbūvētas šūpoles.


Tās Jasmuižas parkā ir arī šodien, un katru gadu pēc Lieldienu dievkalpojumiem baznīcās turp dodas šūpoties ne tikai apkārtējo pagastu un Preiļu pilsētas iedzīvotāji, Jasmuiža parasti uzņem šūpoties gribētājus arī no tālākām vietām, bet lai izjust senču tradīcijas burvīgumu un tiktu pie galvu reibinošā piedzīvojuma, bieži jāstāv garās rindās.


Šogad, kamēr gaidīsim savu kārtu uz šūpolēm, varēsim ne tikai piedalīties visās Lieldienu pasākuma aktivitātēs, bet arī griezties raitā dejas solī kopā ar folkloras kopu „Rūtoj” un baudīt koncertu, kurā piedalīsies jaunais talantīgais tenors Dainis Skutelis, grupa „Liktineigais pagrīzīns uz Vainovu”, deju kopa „Dancari”, popgrupa „Lāsītes”, biedrības „Sabiedriskai centrs „Aizkalne”” radošā grupa un Aizkalnes pagasta sieviešu vokālais ansamblis. Lieldienās paredzēts arī kāds pārsteigums, ko sagaidīsim pasākuma gaitā. 


Pasākums „Lieldienas Jasmuižā” ir arī Daugavpils Universitātes studentes Māras Rožinskas bakalaura darbs. Darba tēmas izvēles pamatā bija vēlme atdzīvināt Lieldienu svinēšanas tradīciju Jasmuižā, kas daudziem vēl joprojām palikusi atmiņā kā jautrs pavasara atmodas svētku pasākums. 


Maija Paegle,
Preiļu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.