19. martā – jauno fiziķu skolā Rīgā

19.03.2011.

19. marta agrā rītā Preiļu 1. pamatskolas 8. – 9. klašu skolēni devās uz Jauno Fiziķu skolu Rīgā. To rīkoja Latvijas Universitātes fizikas un matemātikas fakultāte, un tā bija jau otrā nodarbība.


Fakultātes ēka mūs sagaidīja ar kārtējo sniegputeni, kas aiz loga nerimās visas dienas garumā. Dienas pirmajā pusē devāmies uz lekciju par Saules vēju un polārblāzmām, jo dienas tēma bija „Elektromagnētisms dabā un tehnikā”. 


Prezentācijas gaitā tikām iepazīstināti ar elektrības vēsturi, polārblāzmu izcelsmi un ar to saistītiem jautājumiem. Uzzinājām, ka polārblāzma ir kopējs nosaukums blāzmojumiem, kurus var novērot virs Zemes Dienvidpola un Ziemeļpola. Šis nosaukums ir attiecināms gan uz Ziemeļblāzmu (Aurora Borealis), gan uz Dienvidblāzmu (Aurora Australis). Polārblāzmas izpēte notiek jau vairākus desmitus gadu, kā arī pastāv daudz teoriju par šo optisko parādību.
Polārblāzmu galvenokārt izraisa augsta enerģija, kas ietriecas atmosfēras augšējā slānī un triec elektronus atmosfēras molekulās. 


Populārzinātniskajā daļā tika stāstīts par elektrības nozīmes attīstību mūsu ikdienas dzīvē un dalībnieki tika informēti par nozīmīgajiem atklājumiem pagājušajos gadsimtos, kas saistīti ar elektrību. Taču arī 21. gadsimtā vēl aizvien tiek veikti daudzi nozīmīgi atklājumi.
Par siltu un smaržīgu tēju un uzkodām pusdienas pauzē bija parūpējušies esošie fizikas studenti.  Dienas otrajā daļā devāmies pastrādāt praktiski –  ar kompasa, stieples, baterijas un multimetra palīdzību pētīt Zemes magnētiskā lauka stiprumu.


Padziļinātās teorijas daļā tika apskatītas iespējas noteikt, vai kādas telpas punktā ir elektriskais un magnētiskais lauks, izrēķināt to lielumu. Tika apskatīti dažādi pielietojumi elektriskajā un magnētiskajā laukā vadītiem elektroniem. Skolēni tika iepazīstināti ar matemātisku instrumentu – vektoriālo reizinājumu.


Audzēkņi saņēma arī mājas darbu „Tā kā Polārblāzmu laikā tiek izdalīta liela enerģija, varbūt to varētu lietderīgi izmantot uz Zemes…” Kas to lai zina, varbūt kādu dienu mēs to iemācīsimies un tad nevajadzēs būvēt atomelektrostacijas.

Laila Vibornā,
Preiļu 1. pamatskolas fizikas skolotāja


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.