Dienā – piecas porcijas augļu, dārzeņu un to sulas

30.03.2011.

Inese Rone, „CIDO Grupa” produktu attīstības vadītāja


Dārzeņi, augļi un to sulas Latvijas iedzīvotāju ikdienas ēdienkartē ir par maz. To apliecina gan statistika, gan veselības nozares un pašmāju ražotāju novērojumi. 


Daudzviet pasaulē ar nolūku veicināt dārzeņu un augļu patēriņu ikdienas uzturā valsts mērogā ir ieviesta programma „5 a day” jeb „5 dienā”. Programmas iniciators ir Pasaules Veselības organizācija (PVO), un saskaņā ar to ikvienam cilvēkam veselības veicināšanai dienā nepieciešams uzņemt 5 porcijas augļu un dārzeņu, turklāt vienu no dienas porcijām ieteicams aizstāt ar glāzi 100% sulas.


Lai arī mūsu valsts iedzīvotāju vidū veicinātu izpratni par veselīgu dzīvesveidu un palielinātu dārzeņu,augļu un to sulu patēriņu ikdienas uzturā, arī Latvijā tiek plānots ieviest programmu „5 dienā”. Projekts „CIDO Sulu akadēmija” ir pirmais solis šīs programmas ieviešanai, ko atbalsta arī LR Veselības ministrija.


Glāze sula – viena no 5 augļu un dārzeņu dienas porcijām
100% augļu un dārzeņu sulas pēc to īpašībām patiesībā ir tie paši dārzeņi un augļi, tādēļ zinātnieki* atzinuši, ka glāze sulas ieteicama kā viena no piecām dienas augļu un dārzeņu porcijām. Īpaši ieteicams tas ir cilvēkiem, kuru gremošanas sistēma daudz vieglāk uzņem dārzeņus un augļus šķidruma veidā.


To, ka 100% sulas uzturvērtību ziņā ir līdzvērtīgas augļiem un dārzeņiem, nodrošina īpašais sulu ražošanas un pildīšanas process, kas notiek bez gaisa piekļuves un tādējādi nodrošina, ka sulas nezaudē savas vērtīgās īpašības.


Tāpat jāatzīmē, ka uztura speciālisti atzinuši, ka glāzi sulas vislabāk izdzert brokastīs, jo dabīgie cukuri sulu sastāvā (glikoze  un fruktoze) sniegs tik nepieciešamo enerģiju un možumu.


Programma „5 dienā” daudzās valstīs kļuvusi ļoti atzīta un iecienīta, piemēram, Dānijā, Lielbritānijā un Igaunijā u.c. Vairums šo valstu iedzīvotāji atzinuši, ka tā palīdzējusi izprast veselīga dzīvesveida priekšnoteikumus un ieviest tos savā ikdienā.


* University of California-Davis veikts pētījums, kas tika prezentēts arī ikgadējā Amerikas Diētas ārstu asociācijas konferencē 2008.gada oktobrī.


Par „CIDO Sulu akadēmija”
 „CIDO Sulu akadēmija” (
www.cido.lv) ir sulu ekspertu, uztura un jogas speciālistu izstrādāta sulu dzeršanas un vingrojumu  programma piecu dienu rītiem. Projekta pamatā ir ideja, ka no rītiem pašsajūtai, enerģijai un veselībai ir jāizdzer sulas glāze un jāizpilda noteikts fizisks vingrinājums, lai gūtu divreiz labāku rezultātu un uzlabotu koncentrēšanās spējas visai dienai, kā arī spēcinātu organismu un nodrošinātu veiksmīgu sirds un asinsvadu sistēmas darbību, kā arī gūtu citu pozitīvu iedarbību.
Ikviens  iedzīvotājs ir aicināts iesaistīties „CIDO Sulu akadēmija”, lai katru rītu kopīgi dzertas sulas un vingrotu. Izveidojot piecu cilvēku komandu pirmajām 300 Latvijas skolu komandām un pirmajām 200 Latvijas uzņēmumu komandām tiks nogādātas CIDO sulas un vingrojumu programma.
Projekts „CIDO Sulu akadēmija” ir arī pirmais solis programmas „5 dienā” ieviešanai Latvijā. Tās mērķis ir palielināt iedzīvotāju izpratni par veselīgu dzīvesveidu un veicināt dārzeņu, augļu un 100% sulu patēriņu ikdienas uzturā. Saskaņā ar „5 dienā” ikvienam cilvēkam veselības veicināšanai dienā nepieciešams uzņemt 5 porcijas augļu un dārzeņu, turklāt vienu no dienas porcijām ieteicams aizstāt ar glāzi 100% sulas. Programmas „5 dienā” ieviešanu atbalsta arī LR Veselības ministrija.


 

Pēdējās izmaiņas: 30.03.2011.