Eksperti: gandrīz pusē ģimeņu bērni nesaņem atbildes uz jautājumiem par seksualitāti

22.03.2011.


Par bērnu seksuālo izglītošanu atbildība jānes ģimenei, skolai, kā arī atbildīgajām institūcijām, ieviešot dažādas programmas skolās. Diemžēl Latvijā jaunieši apmēram pusē ģimeņu atbildes uz jautājumiem par šo tēmu nesaņem. Tādēļ viņu zināšanas balstās uz internetā iegūtas informācijas, kas bieži ir neadekvāta un noved pie agrīnas seksuālās aktivitātes. To var novērst ar pareizu izglītošanu ģimenēs un skolās. Tā Jēkabpilī Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā rīkotajā diskusijā „Seksuālās zināšanas un skola” secināja tās eksperti un dalībnieki.


Ar Jēkabpils iedzīvotājiem diskusijā tikās vairāki eksperti: Valsts izglītības satura centra speciāliste Sandra Falka, psiholoģe un pasniedzēja Jolanta Cihanoviča un biedrības „Papardes zieds” projektu vadītāja Beāta Mīlgrāve, kā arī diskusijas vadītājs Igors Šuvajevs. Diskusijas mērķis bija apzināt situāciju, identificēt problēmas un kopīgi meklēt risinājumus.


Diskusijas sākumā Valsts izglītības satura centra speciāliste Sandra Falka klātesošos iepazīstināja ar mācību priekšmetiem, kuros tiek apspriesti jautājumi saistībā ar seksualitāti, dzimumattīstību, vērtībām un seksuālo veselību. Lai gan paveiktais skolās tika novērtēts atzinīgi, tomēr tika secināts, ka ieceres un programmas nedarbojas tik labi, kā to sagaida sabiedrība. Viens no ekspertu piedāvātajiem risinājumiem bija speciālistu pieaicināšana, kas pasniegtu mācību stundas par seksualitāti jauniešiem.


Jolanta Cihanoviča, psiholoģe: „Ja mēs gribam, lai tad, kad mūsu bērni pabeidz skolu, viņi zina, kas viņi ir un pazīst savu ķermeni, mums ir jāstāsta bērniem par seksualitāti. Tad viņi sevi cienīs, pratīs sevi pasargāt un labāk izvērtēt attiecības, pratīs pateikt „nē”. Tad jaunieši pratīs runāt viens ar otru, izturēties ar cieņu pret apkārtējiem, pieņemt atšķirīgus cilvēkus un izdarīt apzinātu izvēli.


Vairākās valstīs, piemēram, Portugālē, bērni jau no četru gadu vecuma līdz pat vidusskolas beigām apgūst zinības par seksualitāti. Zviedrijas piemērs savukārt parāda, ka lielu lomu izglītošanā ieņem arī valdība,.


Diskusijas beigās tika secināts, ka Latvijā sabiedrība par seksualitāti runā izvairīgi. Kā pastāstīja B.Mīlgrāve, 30% 15-19 gadus jaunas meitenes un 50% zēnu ģimenē nevar iegūt atbildes uz saviem jautājumiem par seksualitāti. Diskusijas dalībnieki beigās bija vienisprātis, ka jārunā ir par vērtībām sabiedrībā – par ģimeni, kas it kā zaudējusi savu nozīmi sabiedrības dzīvē. Arvien agrākā vecumā jaunieši sāk interesēties par seksuālām attiecībām. Eksperti kā vienu no risinājumiem saskata izglītošanas iespējas ģimenēs un seksualitātes vērtību audzināšanu.Uzziņai:


„Eirodzīve-kāpēc?” ir EK pārstāvniecības Latvijā vadītājas Ivetas Šulcas ierosināts diskusiju cikls – neformālas sarunas pie kafijas galda par sabiedrībai būtiskām un aktuālām tēmām, kas saistītas ar Latvijas dalību Eiropas Savienībā.


2011.gadā paredzētas 9 diskusijas, kurās piedalīsies Latvijā pazīstami cilvēki – viedokļu līderi un eksperti. Sarunu mērķis ir mudināt paraudzīties uz mūsdienu sabiedrību, tās vērtībām un runāt par cilvēku izjūtām Latvijā un Eiropā.


Diskusiju cikla aktivitātēm iespējams sekot arī:
http://twitter.com/eiropa
http://www.esmaja.lv/


Informāciju sagatavoja:
EK pārstāvniecības Latvijā diskusiju cikla
„Eirodzīve-kāpēc?” Latvijas reģionos
sabiedrisko attiecību konsultante
Lauma Ozoliņa


 


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.