PREIĻU novada BĒRNU un JAUNIEŠU CENTRS – konkurss `ŪDENS PASAULE`

25.02.2011.

Ar mērķi popularizēt tehnisko jaunradi un rosināt skolēnu interesi par dekoratīvi lietišķo mākslu, Preiļu novada bērnu un jauniešu centrs sadarbībā ar Preiļu novada mājturības un tehnoloģiju metodisko apvienību šī gada februārī rīkoja konkursu 6.–9.klašu skolēniem – „Ūdens pasaule”. Pasākuma tēma, termiņi un uzdevumi bija pieskaņoti valsts atklātās mājturības un tehnoloģiju olimpiādes noteikumiem, lai veiksmīgākajiem un ieinteresētākajiem konkursa dalībniekiem būtu iespēja piedalīties arī šī mācību priekšmeta galvenajā aktivitātē.


2011.gada 25.februārī Preiļu 1.pamatskolas un Preiļu 2.vidusskolas mājturības darbnīcās pie instrumentiem ķērās 27 dalībnieki no 8 izglītības iestādēm (Preiļu 1.pamatskolas, Preiļu 2.vidusskolas, Pelēču pamatskolas, Salas pamatskolas, Priekuļu pamatskolas, Preiļu novada bērnu un jauniešu centra, Sutru pamatskolas, Rožupes pamatskolas). Šogad konkursanti bija sadalīti 6.–7. un 8.–9.klašu grupās.


Jaunāko dalībnieku praktiskā darba uzdevums bija ar galdnieka rokas instrumentiem izgatavot rāmi no līdzi atvestajām mājās sagatavotajām četrām latiņām, stūrus savienojot ar klasisko puskoka savienojumu. Tad no organizatoru piedāvātajiem materiāliem – saplākšņa loksnes un rasējuma bija jāizveido uz ūdensrozes lapas sēdošas vardes makets. Detaļu kontūras bija jāpārkopē caur koppapīru uz 4 mm saplākšņa sagataves un tad jāizgriež ar rokas rotzāģi un jāsamontē. Izveidoto kompozīciju ar aukliņām vajadzēja iestiprināt iepriekš pagatavotajā rāmī. Jāatzīst, ka tas nebija vienkāršs uzdevums – lai paveiktu šo darbu, konkursantiem vajadzēja papūlēties vairāk kā trīs stundas.


Arī vecākās grupas dalībnieki vispirms gatavoja rāmīti no līdzi atvestajām latiņām. Nākošais uzdevums arī bija saistīts ar „mājas darbu” – no atvestajām pašu virpotajām desmit koka ripiņām konkursantam bija jāveido strautenes (krievu val. – šitiks) kāpura makets. Tālāk, izmantojot smalkas latiņas, skalus, kā arī ēveļskaidas, virpošanas darbu skaidas un tml., ar PVA līmes un aukliņu palīdzību bija jāizveido kāpuram „piemērots” miteklis — līdzīgs dabā sastopamajiem eksemplāriem. Noslēdzošā fāze bija izveidotās kompozīcijas iestiprināšana jeb iekāršana sagatavotajā rāmī tā, lai darbs būtu skatāms no divām pusēm.


Izvērtējot dalībnieku paveikto – tika apskatīta gan rāmju kvalitāte, gan pašu maketu izveide un apdare – par labākajiem jaunākajā grupā tika atzīti Sergejs Timošenko un Vitālijs Šebeko no Preiļu 1.pamatskolas 7.klases, kā arī Daniels Daukšts no Preiļu 1.pamatskolas 6.klases.


Vecākajā grupā labākos novērtējumus ieguva Guntars Valainis, Ilmārs Lauskis (Preiļu 1.pamatskolas 9.klase) un Andrejs Birjukovs (Preiļu 2.vidusskolas 9.klase).


Konkursam zēnus sagatavoja skolotāji Uldis Čerpakovskis, Mihails Mihailovs, Gunārs Vjakse, Ilmārs Karčevskis un Guntars Ormanis. 
Izglītības metodiķis Guntars Ormanis


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.