PVĢ audzēkne ēno Valsts prezidentu Valdi Zatleru

16.02.2011.

Ēnu diena ir visā pasaulē ļoti populārs skolēnu karjeras izglītības pasākums, kura mērķis ir veicināt skolēnos radošo potenciālu un uzņēmējspējas jau no pirmajiem skolas gadiem. Ēnu dienas laikā skolēni atrod un apmeklē kādu noteiktu darba vietu, un vismaz 4 stundas vēro Ēnu devēja darbu un pienākumus.


Šī gada 16. februārī Latvijā jau vienpadsmito reizi pēc kārtas JAL rīkoja Ēnu dienu. Pieprasītāko vakanču sarakstu pēc pieteikumu skaita uz vienu vietu veido tādas profesijas kā stjuarts, pilots, bārmenis, mākslinieks/dizaineris un ķirurgs. Īpaši populāra šogad izrādījās iespēja ēnot  Latvijas Valsts pirmās personas.


Sīvā konkurencē es – Preiļu Valsts ģimnāzijas 3.d kursa audzēkene Inta Gribonika – kā viena no sešiem laimīgajiem izcīnīju tiesības ēnot Latvijas Valsts prezidentu Valdi Zatleru. Šogad interese Ēnu dienā sekot līdzi Valsts prezidenta darbam bija gandrīz divas reizes lielāka nekā pērn. Ēnot Valdi Zatleru 16.februārī pieteicās 112 skolēni no 76 Latvijas vispārējās un profesionālās izglītības skolām.


16.februāris sākās agri. Prezidenta pilī ierados 930, lai iepazītos ar dienas kārtību, izietu ļoti apjomīgu drošības pārbaudi un nokārtotu visas formalitātes ar pasākuma organizatoriem. Protams, iepazinos arī ar pārējām prezidenta ēnām. Kopā ar mani prezidentu ēnoja Kristiāna Štāla no Madonas Valsts ģimnāzijas, Miks Strazdiņš no Bauskas 1.vidusskolas, Svetlana Tokareva no Rīgas 33.vidusskolas, Lāsma Zorgenberga no Iecavas vidusskolas un Mareks Flugrāts no Saldus 2.vidusskolas.


Mēs devāmies nelielā ekskursijā pa Rīgas pili, uzzinājām daudz jauna par tās vēsturi, iepazināmies ar Valsts apbalvojumiem, apskatījām dāvanu istabu, sarunājāmies ar Valsts prezidenta Apžēlošanas dienesta vadītāju Elenu Lodočkinu, reizē ar Valdi Zatleru apmeklējām Satversmes tiesu, vērojām Valsts prezidenta tikšanos ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski, apmeklējām arī viņu kopīgo preses konferenci, bet dienas galvenais notikums bija saruna ar Valsts prezidentu, kura ieilga vismaz par piecpadsmit minūtēm.


Mēs katrs bijām sagatavojuši savus jautājumus, uz kuriem vēlējāmies dzirdēt atbildes. Protams, sarunas gaitā jautājumu skaits tikai pieauga, tomēr saspīlētais dienas grafiks diemžēl neļāva sarunu turpināt. Galvenokārt runājām par ekonomiskās krīzes radītajām sekām, Latvijas tēlu pasaulē, Zatlera kunga izjūtām kā prezidentam un izglītību. Ļoti interesants man šķita prezidenta viedoklis par pēdējo. Uz jautājumu: ”Kā Jūs vērtējat izglītības sistēmu Latvijā?”, Valdis Zatlers atbildēja:”Manuprāt, pamatskolās un vidusskolās izglītības līmenis ir salīdzinoši augsts(..), bet… ko gan es varu teikt par augstāko izglītību, ja Latvijas labākā augstskola – Latvijas Universitāte – nespēj nodrošināt tikpat augstvērtīgu studiju līmeni kā Viļņā vai Tallinā (..); brīvvalsts laikā universitātē lekcijas pasniedza pieredzējuši ārvalstu profesori, kuri spēja sagatavot lieliskus sava amata partējus(..). Viss mūsu pasaulē darbojas pēc spirāles principa, t.i., ja ir labs pasniedzējs, tad viņa skolnieks rezultātā būs vēl labāks, un tā tas iet uz augšu. Ja ir slikts pasniedzējs, tad notiek pretējs process, students kļūst par vēl sliktāku pasniedzēju, un te, lūk, mēs esam nonākuši.’ Ja uz pārējiem jautājumiem jau bija sagatavotas bezpersoniskas, paredzamas atbildes, tad šeit es redzēju visu – prezidenta vilšanos, kaunu, sāpes, bezcerību. Prezidents arī ir tikai cilvēks, un tas bija pasākuma patīkamākais atzinums.


Diena bija patiesi izdevusies. Gluži kā prezidenta kungam, arī mums bija ļoti sablīvēts dienas grafiks, izplānots minūtēs. Guvu daudz jaunu iespaidu, satiku ļoti interesantus cilvēkus, kuru viedoklis par dažādiem jautājumiem patiešām liek aizdomāties, piepildīju jau sen lolotu sapni un sapratu, ka pasaulē ir miljoniem iespēju, par kurām mēs pat nenojaušam, tāpēc nevajag samierināties ar acīm rezamo, jārok dziļāk, lai iegūtu neticamo!
Preiļu Valsts ģimnāzijas audzēkne Inta Gribonika, 12.D klase


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.