Dzimtās valodas dienā aicina pievērsties šūpuļdziesmām

21.02.2011.

Šogad, atzīmējot Starptautisko dzimtās valodas dienu, UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina īpaši pievērsties šūpuļdziesmām dzimtajā valodā.


Dzimtās valodas diena pēc UNESCO iniciatīvas jau 11 gadus visā pasaulē tiek atzīmēta 21. februārī. Tai veltīto pasākumu mērķis ir pievērst uzmanību valodu un kultūru daudzveidībai un sekmēt dzimtās valodas lietojumu, kā arī vairot apziņu, ka dzimtā valoda ir pamats dziļas un daudzpusīgas personības attīstībai.


Šogad UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) aicina ikvienu, atzīmējot Starptautisko dzimtās valodas dienu, pievērst uzmanību tam, ka dzimtā valoda izpaužas ne tikai mutvārdu formā vai rakstos – stāstos, sakāmvārdos, dzejā vai pasakās –, bet arī dziesmās.


„Dziesma ir valodas nesējs un sabiedrības vienotājs. Tā kā pavediens vērpjas cauri paaudzēm, atstājot mantojumu mūsu sirdī un prātā. Atminēsimies šūpuļdziesmas, ko mums dziedājušas māmiņas vai vecmāmiņas. Lai arī kādā valodā dziesma tiek dziedāta, galvenais ir mīlestība un degsme, kas tajā ielikta un tiek nodota tās klausītājam. Tādēļ UNESCO LNK 2011. gadā Starptautiskajai dzimtās valodas dienai veltītajos pasākumos ikvienā skolā, bērnu dārzā, interešu pulciņā, organizācijā aicina atminēties un pievērsties – šūpuļdziesmām dzimtajā valodā,” stāsta UNESCO LNK ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa.


Starptautiskajai dzimtās valodas dienai veltīti pasākumi Latvijā norit jau kopš 10. februāra. Ādažu Brīvā Valdorfa skola sadarbībā ar UNESCO LNK un Latviešu valodas aģentūru organizēja konkursu „Vārds vēsturē”. Tajā tikās piecu Latvijas skolu komandas 10 skolēnu sastāvā katrā vecumā no 9. – 12. klasei. Konkursā komandas demonstrēja zināšanas un prasmes dzimtajā valodā, erudīciju literatūrā, spēju darboties komandā, oriģinalitāti, asprātību un prasmi uzstāties.


UNESCO LNK aicina ikvienu – skolēnus, studentus, interešu pulciņus, nevalstiskās organizācijas un citus interesentus – iesaistīties ar idejām un projektiem Starptautiskās dzimtās valodas dienas atzīmēšanā un savas dzimtās valodas popularizēšanā.


Papildinformācija par Starptautisko dzimtās valodas dienu atrodama UNESCO mājas lapā – www.unesco.org. UNESCO LNK aicina vērsties pēc informācijas, ja tāda nepieciešama, arī pa tālruni + 371 67325109 vai e-pastu office@unesco.lv.


Informāciju sagatavoja:
Madara Kāne
UNESCO LNK projektu koordinatore

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.