Pastiprinātā iedzīvotāju interese jautājumos, kas skar gaidāmo elektroenerģijas tarifu izmaiņu procesu, rosina skaidrot virkni faktu. Apzinoties, ka šie jautājumi ir aktuāli visiem iedzīvotājiem, AS „Latvenergo” sniedz informāciju par plānotajām izmaiņām

08.02.2011.

Pastiprinātā iedzīvotāju interese jautājumos, kas skar gaidāmo elektroenerģijas tarifu izmaiņu procesu, rosina skaidrot virkni faktu. Apzinoties, ka šie jautājumi ir aktuāli visiem iedzīvotājiem, AS „Latvenergo” sniedz informāciju par plānotajām izmaiņām no šī gada 1. aprīļa.


Jaunie elektroenerģijas tarifi kopumā būs labvēlīgi gandrīz 80% AS „Latvenergo” klientu – saskaņā ar Latvenergo datiem, Regulatorā iesniegtais tarifu plāns paredz, ka tas neskars pusi jeb 450 000 mājsaimniecību, savukārt vēl 30% ietekme būs nedaudz vairāk par 1 latu.


Vai tiesa, ka jaunie tarifi neskars iedzīvotājus, kuri ik mēnesi patērē līdz 100 kWh?
Jā. Regulatorā iesniegtais tarifu plāns paredz, ka tās mājsaimniecības, kuras patērē mazāk nekā 1200 kWh gadā, neskars elektroenerģiju tarifu izlīdzināšana, un tām elektrības norēķinos nekas nemainīsies. Tās arī turpmāk norēķināsies pēc šī brīža tarifa 8,25 santīmi/kWh. Šobrīd paredzam, ka šis tarifa plāns – T1 Starta tarifs – darbosies trīs gadus. Latvenergo dati liecina, ka apmēram puse jeb 450 tūkstoši mājsaimniecību gadā nepatērē vairāk par 1200 kWh.


Vai par pirmajām 1200 kWh piemērotais, lētākais tarifs attieksies uz visiem iedzīvotājiem?
Būtiski ir ņemt vērā, ka pilnīgi visām mājsaimniecībām katru gadu par pirmajām 1200 kWh elektroenerģijas tiek piemērots pašreizējais tarifs – 8,25 santīmi/kWh. Savukārt no 1201 kWh tiek piemērots T1 Pamata tarifs, kas ir 10,74 santīmi/kWh.
Tas nozīmē, ka jaunais tarifs mājsaimniecībām nebūs jāmaksā no pirmā mēneša, bet gan tikai tajā brīdī, kad būs pārsniegtas 1200 kWh. No patēriņa atkarīgs, vai tas būs jūnijs, septembris vai, piemēram, nākamā gada janvāris. Katru gadu 1.aprīlī elektroenerģijas patēriņa uzskaite sākas no jauna, maksājot par pirmajām 1200 kWh elektroenerģijas šī brīža tarifu.


Ar kādām izmaiņām jārēķinās, patērējot vidēji 200 kWh mēnesī un vairāk?
Dati liecina, ka iedzīvotāji ar patēriņu 101-200 kWh mēnesī šobrīd par elektrību maksā vidēji 8,25 – 16,50 latus, savukārt pēc tarifu izmaiņām vidējais maksājums mēnesī pieaugs apmēram par vienu latu. Turklāt jāņem vērā, ka mājsaimniecībai ar patēriņu mēnesī 200 kWh apmērā, pirmās izmaiņas maksājumos parādīsies tikai pēc pusgada – pēc tam, kad tiks iztērētas pirmās 1200 kWh ar pašreizējo tarifa likmi (8,25 santīmi/kWh). Latvenergo dati liecina, ka šādu klientu īpatsvars ir 29%.
Ja vidējais patēriņš ir 201-400 kWh mēnesī un mājsaimniecība mēnesī maksā 16,50 – 33,00 latus, tad pēc tarifu izmaiņām mājsaimniecības vidējais maksājums mēnesī pieaugs par 4,36 Ls. Tas attieksies uz 16% no Latvenergo klientiem. Savukārt, ja mājsaimniecības vidējais patēriņš ir virs 400 kWh mēnesī, tad pēc tarifu izmaiņām maksājums mēnesī pieaugs par 16,34Ls, bet tā ir mazākā daļa – 6%  – no visiem Latvenergo klientiem.


Kādus atvieglojumus var gaidīt ģimenes ar trīs un vairāk bērniem?
Latvenergo vēlas uzsvērt, ka tarifu plānā nedrīkst izdalīt atsevišķas sociālās grupas, kas varētu saņemt citu jeb zemāku tarifu, attiecībā pret pārējiem klientiem. Tas ir pretrunā ar normatīvajiem aktiem un EK direktīvām. Vienīgā iespējamā diferencēšana ir pēc elektroenerģijas patēriņa.
Tomēr apzinoties, ka iedzīvotāju ienākumu līmenis valstī joprojām ir salīdzinoši zems, Latvenergo nodrošinās „Elektrības norēķinu karšu” programmas paplašināšanu, lai palielinātu to saņēmēju loku. Šobrīd notiek darbs, lai izveidotu labāko mehānismu, kas atvieglotu elektrības norēķinus dažādām iedzīvotāju grupām, jo īpaši ģimenēm ar bērniem.


Tarifu nepieciešamība
Tarifu izmaiņu turpmāka atlikšana nav iespējama vairāku faktoru dēļ. Pirmkārt, kopš 2008. gada, kad Latvija pievienojās brīvajam elektroenerģijas tirgum, saskaņā ar Eiropas Savienības praksi, brīvā elektroenerģijas tirgus tarifi bija jāizlīdzina ar regulētā tirgus tarifiem, tomēr, apzinoties tā laika krīzes smagumu un ietekmi, Latvenergo pieņēma sociāli atbildīgu lēmumu atlikt tarifu izlīdzināšanu par diviem gadiem. 


Otrkārt, janvāra sākumā ir pieņemts lēmums par „Sadales tīkli” tarifu celšanu par vidēji 20,8%, kas gala tarifu ietekmēs par 11%. Jāņem vērā, ka no „Sadales tīkls” infrastruktūras lielā mērā ir atkarīga elektroenerģijas piegāde un drošība. Līdz ar to apstāšanās pie attīstības un infrastruktūras modernizācijas mūs var novest pie vēl sliktākiem scenārijiem, nekā tas bija gadu mijā.


Treškārt, gala cenu izmaiņas ietekmē šī brīža elektroenerģijas cena, kas gala tarifu ietekmē vēl par 10%.


Aigars Smagars
AS „Latvenergo”
Ārējās komunikācijas daļas projektu vadītājs


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.