LTV1 sāk īpašu programmu Barikāžu atceres 20. gadadienai

11.01.2011.

No šodienas, 11. janvāra, Latvijas Televīzija sāk 1991. gada barikāžu atceres 20. gadadienas īpašo programmu, kas godinās mūsu barikāžu aizstāvjus un skatītājiem piedāvās emocionālu un uzziņas bagātu atskatu uz 1991. gada janvāra notikumiem Latvijā no 20 gadu distances.


Dokumentālo filmu izlase


Sākot no šodienas, trīs otrdienu vakarus pēc kārtas LTV1 ēterā būs īpašas dokumentālās filmas.


Otrdien, 11. janvārī, plkst. 22:00 – „Provokācijas anatomija” (1995)
Režisores Antras Cilinskas 1995. gadā veidotā filma stāsta par 1991. gada janvārī notikušo uzbrukumu Iekšlietu ministrijai. Šajos traģiskajos notikumos dzīvību zaudēja vairāki cilvēki, arī Jura Podnieka grupas operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne. Filma uzdod jautājumus par šīs traģēdijas iniciatoriem, par izpildītājiem, arī par to, kāpēc šis noziegums vēl nav izmeklēts un atklāts.


Otrdien, 18. janvārī, plkst. 22:00 – „Uzvarai nolemtie” (1998)
Režisora Zigurda Vidiņa (viņš – arī viens no filmas operatoriem) un operatoru Andra Silenieka un Raita Valtera filma ir dokumentāls stāsts par 1991. gada janvāra notikumiem, kas bija nozīmīgi laikā, kad risinājās cīņa par Latvijas atbrīvošanu un valsts atjaunošanu. Filma ir veltījums visiem barikāžu dalībniekiem, viņu ģimenēm, radiem un draugiem, tāpat arī visiem cilvēkiem, kas šos notikumus pārdzīvoja neklātienē, bet sirdīs – kopā ar mums.
Latvijai šīs dokumentālās liecības ir īpaši svarīgas, jo neļauj aizmirst to baiļu un vienlaikus pacilājuma sajūtu, kas 1991. gadā vienoja visus tās iedzīvotājus. Tas ir atgādinājums un pateicība, aicinājums atcerēties un domāt…
Filma sākas ar vārdiem: „Gvido, Gvido, atver acis…”


Otrdien, 25. janvārī: plkst. 22:00 – „Doms” (1991)
Šī filma ir režisores Lailas Pakalniņas starptautiski atzītais diplomdarbs, tā ieguvusi balvu par labāko režiju Starptautiskajā Briseles videofilmu festivālā Beļģijā. Filmā atainots skats uz Rīgas Doma baznīcu 1991. gada janvāra barikāžu laikā. Tolaik svētnīca kalpoja ne vien kā garīgs patvērums, bet arī vieta, kur sasildīties, klausīties radio, nosnausties un iestiprināties. Šeit tika izvietots arī medpunkts, norisinājās bērnu ceremonijas, jaunie pāri laulājās.
1991. gada 16. janvārī zvanot sēras Lietuvai, Doma baznīcas zvanam ielūza robs…


plkst. 22:20 – „Klusuma stunda” (1992)
Jura Podnieka autordarbs, veltīts viņa operatoru un draugu Andra Slapiņa un Gvido Zvaigznes piemiņai. Mūzikas autors – Mārtiņš Brauns.
Operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne traģiski gāja bojā 1991. gada janvāra apšaudē Bastejkalnā, pildot savu pienākumu – bezbailīgi un pašaizliedzīgi iemūžinot tā brīža notikumus kino lentē. Klusuma stunda ir pēdējā Jura Podnieka filma, pabeigta neilgi pirms režisors noslīka Zvirgzdu ezerā 1992. gada jūnijā.
Filmas režisors – Juris Podnieks, operatori – Juris Podnieks, Andris Slapiņš, Gvido Zvaigzne, Aleksandrs Demčenko, Uldis Millers, Zigurds Vidiņš, Kārlis Zalcmanis.


„Province”: „Īvāns no Īvāniem”


Par barikāžu notikumiem vēstīs arī raidījums „Province” svētdien, 16. janvārī, plkst. 18:25.
“Īvāns no Īvāniem”
Viņš dzīvo lauku mierā un klusumā. Strādā zemi, audzē pats savas bites, līdz pirmajam ledum peldas piemājas dīķī, bet ziemā vai ik dienu dodas garākos izbraucienos ar slēpēm. Tagad atliek vairāk laika arī lasīšanai, domāšanai un rakstīšanai, ja… kāds publicē. Tas ir tas pats Dainis Īvāns, kurš pirms divdesmit gadiem tautu aicināja uz barikādēm sargāt vēl tik trauslo brīvību.


Barikādēm – 20.  20. janvāra īpašā programma


Ceturtdien, 20. janvārī – Barikāžu atcerei veltītās programmas kulminācija. Īpašie raidījumi risināsies visas dienas garumā, un daudzas no pārraidēm būs skatāmas arī internetā, LTV1 mājas lapā www.ltv1.lv.


Plkst. 09:25 – dokumentālā filma „Dūmu deja debesīm” (1991) (būs skatāma arī internetā). Šo dokumentālo filmu LTV piedāvā noskatīties visās Latvijas skolās vienlaicīgi, jo šajā laikā Izglītības un zinātnes ministrija organizē barikāžu divdesmitgadei veltītu vēstures stundu.
Režisora Juris Bindara un scenārija autores Marinas Mariņinas veidotā filma stāsta par 1991. gada janvāra barikādēm – laiku, kad cilvēki no visas Latvijas pulcējās Rīgā sargāt savu valsti. Janvāris tajā gadā gan nebija īsts ziemas mēnesis, vairāk mitrs un drēgns, bez dziļa sniega un liela sala. Tomēr cilvēkiem, kas bija atstājuši savas mājas un tuviniekus, lai kļūtu par sargiem un aizstāvjiem, nācās dienas un naktis pavadīt ārā. Un tad glābiņš ir ugunskurs. Tā Rīgu tajās dienās sildīja ugunskuri. Rīgas aizstāvjus sildīja arī rīdzinieku rūpes un gādība – bija sagādāta iespēja vairākās vietās tikt zem jumta, atpūsties, sasildīties, dabūt siltu ēdienu. Siltu tēju un pīrādziņus pateicīgie rīdzinieki nesa un deva arī turpat uz barikādēm. Šī filma ir stāsts par barikāžu laiku, par cilvēkiem uz barikādēm, par viņu drosmi, apņēmību un izturību. Par ugunskuriem kā dzīvības liesmiņu, par dūmu elpu pār barikādēm – rāma un domīga tā kāpj debesīs, bet vēja pūsmā pārvēršas – kļūst draiska, pārgalvīga…


Plkst. 12:00 – janvāra barikāžu atceres 20. gadadienai veltītā LR Saeimas svinīgā sēde (tiešraide – arī internetā).


Plkst. 14:50 – dokumentālā filma „Es rakstu Tavu vārdu”.
Režisores Rasmas Dumpes, operatora Ulda Cekuļa un scenārija autores Grizeldas Podskočijas reportāža par 1991. gada barikādēm Rīgā. Atspoguļoti notikumi Zaķusalā, pie LTV ēkas un TV torņa, Doma laukumā, pie Augstākās Padomes, pie Ļeņina pieminekļa un citur. Intervijas ar ārvalstu žurnālistiem, kas pasaulei rādīja patiesību par 1991.gada janvāra notikumiem Latvijā.


Plkst. 17:55 – Atceres ugunskuri visā Latvijā. Tiešraide no Doma laukuma, kur tiks iedegts piemiņas ugunskurs 1991. gada janvāra barikāžu atcerei (tiešraide – arī internetā).


   Barikāžu dienās 1991.gada 15.janvārī Doma laukumā Latvijas Televīzijas videoierakstā gleznotājs Ivars Heinrihsons uz jautājumu,  kādās krāsās viņš šobrīd gleznotu Latviju, atbildēja: „ Sarkanbaltsarkanajās, tās mums visiem ir kopīgas  …”
   Ir pagājuši divdesmit gadi, bet vai apliecinošo krāsu spožumu esam pratuši saglabāt ne tikai  atmiņās, bet arī  šodien  dzīvē?  Barikāžu atceres 20.gadadienā mums  būs iespēja jautāt un saņemt atbildi no tiem, kuri stāvēja barikādēs par  Latvijas neatkarības nosargāšanu.
   Pēc divdesmit gadiem  tiksimies ar cilvēkiem, kuri dokumentēti videoliecībās – lauku vīriem, kuri ar smago transportu sargāja tiltus un  televīziju, ar māksliniekiem, mūziķiem un aktieriem, kuri toreiz ar savu radošo spēku stiprināja barikāžu dalībniekus, ar ārstiem, kuri  1991.gada 20.janvāra apšaudē  sniedza palīdzību.
  Toreiz patiesas informācijas  saņemšanas spēks bija godprātīgi operatori un žurnālisti. Barikāžu atceres dienā kopā ar viņiem vēlreiz ieskatīsimies dokumentētajos  notikumu kadros. Barikāžu laiku atminēsies arī tiešraides vadītāji – kādreiz populārā raidījuma „Labvakar” žurnālisti Ojārs Rubenis, Edvīns Inkēns un Jānis Šipkēvics.


Plkst. 18: 30 – Ekumēniskais dievkalpojums Rīgas Domā (tiešraide – arī internetā).


Plkst. 19:35 – pieslēgšanās tiešraidē 1991. gada janvāra barikāžu atceres ugunskuram Doma laukumā (tiešraide – arī internetā).


Plkst. 21:15 – Atceres ugunskurs Ķīpsalā. Reportāža no barikāžu dalībnieku tikšanās (tiešraide – arī internetā).
Atmiņas, stāsti, pārdzīvotais, cerētais un iegūtais… Piedalīsies barikāžu aizstāvji no visas Latvijas. Muzicēs NBS štāba orķestris, apvienotais vīru koris, grupas “Auļi”, “Pērkons”, “Iļģi”.


Plkst. 23:10 – J. Kulakova un N. Beļska kantāte „Vēstules uz bruģa” (1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības” dāvinājums LTV skatītājiem).
Jura Kulakova kantāte “Vēstules uz bruģa” (2006) ir veltījums 1991.gada barikāžu dalībniekiem, upuriem un viņu piederīgajiem, draugiem un līdzdomātājiem vakar, šodien un rīt. 
Kantāte stāsta par 20 gadu seniem notikumiem, ko dzejas pantos septiņās daļās ietērpis Normunds Beļskis. Mūzika saviļņo. Komponists bagāto, izteiksmes līdzekļu ziņā pat izšķērdīgo partitūru audis kā devīgs gobelēnists – negaidīti un asprātīgi te apvienojas dažādi žanri: roks, pops, akadēmisms, etnisks folks, parafrāzes, stilizācijas un variācijas par ļoti zināmām, asociatīvām tēmām… Smeldzīgajā poēmā aprakstītajai traģisko epizožu atklāsmei komponists pakļāvis visu iespēju arsenālu – stilu eklektiku, brīnišķas melodijas, emociju liriku un enerģijas pulsu. Izbungots varenu bungu ritmā, izdziedāts balsīs, izspēlēts stīgās un pūšamajos, kļuvis par visai interesantu lappusi latviešu kultūrvēsturē, kas adresēts vēstures piemiņai.
Skatītājiem piedāvāsim kantātes jauno redakciju, kas ieskicē veselas divas muzikālās vēstures lappuses, jo bez vēstulēm, kas uz bruģa, ienāk arī Aleksandra Čaka vēstījums poēmas “Mūžības skartie” veidolā.


==================


Rīgā, 2011. gada 11. janvārī.
Informāciju sagatavoja:
Ieviņa Ancena
LTV1 pašreklāmas redaktore
Tālr.: + 371 67200959
Mob. tālr.: + 371 26337544
E-pasts:
ievina.ancena@ltv.lv
www.ltv.lv


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.