Preiļu bērnu un jauniešu sporta skolas treneri apgūst Vācijas kolēģu pieredzi

05.01.2011.

Preiļu novada bērnu un jauniešu sporta skola 2010. gada beigās īstenoja Leaonardo da Vinci Mobilitātes projektu.


Projektā tika plānota divu Preiļu BJSS treneru – Leonīda Valdoņa un Anatolija Isajeva līdzdalība. No Vācijas puses projekta partneris bija sabiedriskā organizācija VNB (pieaugušo izglītības iestāde Lejassaksijas zemē). Projekts norisinājās Lejassaksijā un ilga divas nedēļas. Dalībnieki no Latvijas apmeklēja Hannoveri un Fareli, kur vēroja sporta nodarbības sporta apvienībās, kā arī piedalījās apspriedē ar vācu kolēģiem.


Divas nedēļas bija pietiekošs laiks, lai rastos priekšstats par masu sporta organizatoriskajiem pamatprincipiem Vācijā. Treneri apskatīja Hannoveras sporta objektus un, strādājot pie projekta, mēģināja rast iespējas nodarboties ar sporta aktivitātēm uz vietas. Farelā – pilsētā, kurā ir 23 tūkstoši iedzīvotāju – viņus iepazīstināja ar masu sporta pieejamību ikdienā dažāda vecuma iedzīvotājiem. Tur darbojas četras sporta apvienības, un katrā no tām ir iespēja nodarboties ar noteiktiem sporta veidiem. Ikmēneša maksas apmērs ir ļoti simbolisks, tas nemainās atkarībā no tā, vai cilvēks apmeklē viena sporta veida nodarbības vai nodarbojas ar vairākām aktivitātēm nedēļā. Pārējo finansējumu sedz valsts vai slimo kase. Dārgākas ir privāto klubu nodarbības.


Apvienībās ir iespēja nodarboties ar sportu un fizisko kultūru visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no vecuma. Starp apvienībām notiek dažādas sporta sacensības, kur visi ļoti aktīvi iekļaujas.
„Vācieši ir fiziski ļoti aktīva tauta – parkos daudz skrienošu cilvēku, daudz apmeklētāju baseinos un slidotavās, ikdienā daudzi brauc ar velosipēdiem, tur var sastapt jebkura vecuma cilvēkus”, stāsta Leonīds Valdonis. Arī ārsts iesaka pacientam veselības „formulu”, nevis „apkrauj” ar receptēm, bet rekomendē fiziskās aktivitātes. Tāpēc visapkārt ir tik daudz vitāli pozitīvu un enerģisku sirmgalvju.


Mūsu treneri piedalījās praktiskajās nodarbībās ar triatlonistiem, galda tenisistiem, nūjotājiem, pabija dažāda vecuma veselības grupu vingrošanas nodarbībās. Vērojām nodarbības badmintonā, futbolā, handbolā, tuvcīņā un sirds slimnieku veselības grupās. Prakses dalībnieki apskatīja uz moderno tehnoloģiju principiem iekārtotu trenažieru zāli, rehabilitācijas centru ar dažādiem fizioterapijas kabinetiem, baseinu un fitnesa zāli. Mūsu valstī nav tik laba ekonomiskā situācija kā Vācijā, un jāpaiet vēl krietnam laika sprīdim, lai mainītos arī cilvēku domāšana un viņi sāktu nodarboties ar dažādām fiziskām aktivitātēm. Gribas cerēt, ka sports un fiziskās aktivitātes arī pie mums kādreiz ienāks katra cilvēka ikdienā un kļūs par pašsaprotamu lietu.
Prakses laikā gūtās zināšanas un pieredzi mūsu treneri varēs izmantot ikdienas darbā, organizējot sporta aktivitātes.Romāns Petrovs,
Preiļu novada bērnu un jauniešu sporta skolas direktors


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.