Par neapdrošinātu auto izraisītiem negadījumiem no savas kabatas jāmaksā gadiem

29.11.2010.

Šogad saņemtas jau vairākas lielas apdrošināšanas atlīdzību prasības par ceļu satiksmes negadījumiem, kuros iesaistīti Latvijā reģistrēti, neapdrošināti transporta līdzekļi. Lielākās atlīdzības prasības ir par ārzemēs izraisītiem ceļu satiksmes negadījumiem. Vēlamies atgādināt, ka situācijās, kad negadījumu izraisījušajai automašīnai nav transportlīdzekļu īpašnieku obligātā civiltiesiskā apdrošināšana (OCTA), sākotnēji zaudējumus apmaksā OCTA garantijas fonds, bet vēlāk, saskaņā ar likumdošanu, tie tiek atgūti no ceļu satiksmes negadījuma izraisītāja.


300 tūkstoši eiro būs jāatlīdzina kādam Preiļu rajona iedzīvotājam


Šogad saņemta Latvijā līdz šim lielākā atlīdzību prasība 300 tūkstošu eiro apmērā par ceļu satiksmes negadījumu, ko izraisījis Latvijā reģistrēts, bet neapdrošināts transportlīdzeklis. Kā paredz likumdošana, rekordlielā summa no „savas kabatas” būs jāsedz kādam Preiļu rajona iedzīvotājam, kas izraisījis ceļu satiksmes negadījumu Īrijā. Avārija notikusi 2006.gadā, kad 25 gadus vecais vīrietis, vadot BMW markas automašīnu, izraisījis sadursmi ar četriem transportlīdzekļiem. Negadījuma rezultātā gāja bojā viens cilvēks, bet vēl trīs guva ievainojumus. Pēc negadījuma vainīgais aizbēdzis no negadījuma vietas, taču vēlāk tika aizturēts un nogādāts policijas iecirknī. Ņemot vērā cietušo traumas, kopējā zaudējumu atlīdzība varētu vēl pieaugt.


11 tūkstoši eiro par bojātu transportlīdzekli un fizisku traumu


Par 2009.gada oktobrī Īrijā izraisītu ceļu satiksmes negadījumu kādam Latvijas iedzīvotājam būs jāatlīdzina 11 tūkstoši eiro OCTA garantijas fondā par negadījumā bojātu VW Polo un nodarītiem miesas bojājumiem tās vadītājam. Negadījums izraisīts ar Latvijā reģistrētu automašīnu Ford, kuram negadījuma brīdī nav bijusi OCTA.


Zaudējumu atlīdzību cietušajam veido kompensācija par radīto fizisko traumu, ārstēšanās izdevumi un transportlīdzekļa bojājumu novēršana.


Negadījuma izraisītājs mēģinājis atstāt notikuma vietu, taču nav varējis iedarbināt savu automašīnu. Pēc aizturēšanas viņš Īrijas policijā iesniedzis viltotus apdrošināšanas dokumentus, norādījis nepareizu adresi un atstājis savus ceļošanas dokumentus, kuriem tā arī nav devies pakaļ uz policijas iecirkni. Ja neizdosies piedzīt OCTA garantijas fonda izmaksātos zaudējumus no vainīgā transportlīdzekļa vadītāja, tad regresa prasība tiks vērsta pret transportlīdzekļa juridisko īpašnieku. Tādēļ vienmēr uzticiet savu auto tikai tām personām, par kurām esat droši.


Līdzīgs ceļu satiksmes negadījums notika šī gada sākumā Austrijā, kad smagi cieta transporta līdzeklis Audi, kā arī tika nodarīts kaitējums cietušā transportlīdzekļa vadītāja veselībai. Ceļa satiksmes negadījumu izraisīja Latvijā reģistrēta, neapdrošināta kravas automašīnas vadītājs. Kopējā lietā pieteiktā zaudējumu atlīdzības summa ir 25 tūkstoši eiro. Arī šajā gadījumā, saskaņā ar likumdošanu, visa izmaksātā summa būs jāatlīdzina negadījuma izraisījušā automašīnas vadītājam.


25,8 tūkstoši latu par izraisītu negadījumu uz Daugavpils automaģistrāles


Iepriekš minētie negadījumi, kas saistīti ar ievērojamām apdrošināšanas atlīdzību izmaksām, notikuši ārvalstīs, tai pat laikā arī Latvijā ir bijuši ceļu satiksmes negadījumi, kuru izmaksas pārsniegušas 20 tūkstošus eiro un kuros iesaistīti neapdrošināti transporta līdzekļi.


Par ceļu satiksmes negadījumu, kas noticis 2007.gada aprīlī Latvijā  uz a/c Rīga –Daugavpils, OCTA garantijas fonds atlīdzinājis zaudējumus 25,8 tūkstošu eiro apmērā. Neapdrošināta transportlīdzekļa (OCTA polise bija zaudējusi spēku, jo bija mainījies transportlīdzekļa juridiskais īpašnieks) vadītājs, atrodoties narkotisko vielu reibumā, pārkāpa ceļu satiksmes noteikumus, iebrauca pretējā braukšanas joslā un izraisīja sadursmi ar citu transportlīdzekli. Rezultātā tika bojāti transportlīdzekļi, iestājās triju cilvēku nāve un vienai cietušajai tika nodarīti vidēja smaguma miesas bojājumi. Atlīdzības tiek izmaksātas arī valstij par cietušo rehabilitēšanu un ārstēšanu.


Iespējams, minētās summas vēl nav galējās izmaksas. Nopietnu un smagu traumu gadījumos kompensācijas tiek maksātas pat daudzu gadu garumā, piemēram, sedzot ārstēšanās izdevumus un valsts izmaksātos pabalstus, nodrošinot negūtos ieņēmumus invaliditātes dēļ.


Ceļu satiksmes negadījumu izmaksas var būt ļoti lielas, ko neapdrošinātā auto vadītājam vai īpašniekam nebūs pa spēkam segt pat savas dzīves laikā. Tādēļ pirms riskējiet un piedalieties ceļu satiksmē ar transportlīdzekli bez OCTA, padomājiet, vai tas ir tā vērts!


Juris Stengrevics,
Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.