Preiļu 1. pamatskola darbojas Nordplus projektā

23.10.2010.

Šajā mācību gadā Preiļu 1. pamatskola uzsāka darbu jaunā Baltijas un Ziemļvalstu (Nordplus) projektā „Folkloras varavīksne”. Galvenais šī projekta mērķis – veicināt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu valodu un kultūru izpratni, atbalstot kvalitatīvu un inovatīvu izglītību.


Savos iespaidos par gūto pieredzi dalās sākumskolas skolotāja Iveta Belousova:
„Laikā no 23.-30. oktobrim trīs Preiļu 1. pamatskolas skolotājas – Antra Gertmane, Ilze Broka un Iveta Belousova Nordplus projekta ‘Folkloras varavīksne’ ietvaros viesojās vairākās Dānijas skolās Ringobingas komūnā. Šajā projektā darbojāmies kopā ar skolotājiem no Lietuvas, Īslandes un Dānijas.


Mūsu ciemošanās sākās ar bērnu paradīzes- Legoland apmeklējumu Billundā. Darba nedēļu uzsākām ar tikšanos pie Ringobingas komūnas mēra Videboek pilsētiņā. Izglītības pārvaldes vadītājs mūs iepazīstinaja ar skolu sistēmu Dānijā un bibliotēku radītajām iespējām skolēnu zināšanu paplašināšanā.


Turpinājumā mūs laipni sagaidīja Vikingu muzejā Skjernā. Sākumā noklausījāmies stāstījumu par muzeju sadarbību ar skolu audzēkņiem, pēc tam nokļuvām vairāku gadsimtu atpakaļ senā pagātnē – vikingu ostā, viņu mājoklī. Šāda veida muzeji ir ļoti populāri, jo tajos var reāli izdzīvot vikingu ikdienu, braucot vikingu laivās, gatavojot ēdienu un guļot autentiskās guļamvietās, kā arī piedaloties visāda veida tiem laikiem raksturīgās aktivitātēs.


Vakarā mūs gaidīja iepazīšanās ar Stadil skolu, tās pedagogu kolektīvu un iespēja pagaršot viņu tradicionālo Ziemassvētku maltīti dāņu gaumē.


Nedēļas garumā viesojāmies Stadil skolā, kur mācās skolēni no 1.- 6. klasei. Tajā mācījām savu tautas deju soļus, rotaļas, prezentējām Latviju, kā arī gatavojām mājturības kabinetā latviešu nacionālos ēdienus. Šeit satikās arī četru valstu lelles nacionālajos tērpos. Paldies izpalīdzīgajai skolotājai Solvitai Volontei par Latvijas leļļu pāra izgatavošanu! Dāņu bērni priecājās par iespēju nogaršot ‘Laimas’ saldumus un saņemt dāvanā aplicētas puķes, kuras pašrocīgi veidoja Preiļu 1. pamatskolas 3.c klases skolēni. Kā sveicienu un suvenīru no Īslandes saņēmām vulkāniskos pelnus skaistā iesaiņojumā.


Viesojāmies arī citās skolās – Tim pamatskolā, kas atrodas 6 km attālumā no Stadil. Tur pēc tikšanās ar skolas direktoru un savas valsts prezentēšanu dažāda vecuma bērniem noskatījāmies teātra izrādi par vardarbību pret vājāko skolas dzīvē.


Liels paldies dāņu skolotājiem Ole un Lone, kas mums sarūpēja interesantu ciemošanos vienā no prestižākajām privātskolām Vederso, kas balstās uz trim ‘kājām’: akadēmisko izglītību, sportu un stāstiem. Tajā mācās jaunieši no 8. – 12. klasei. Sporta iespējas bija vienreizēji pārsteidzošas uzsverot, ka darbošanās pamatā ir savas veselības nostiprināšana, nevis dalība sacensībās.
Ik vakarus baudījām projekta dalībvalstu nacionālos ēdienus. Latvijas vakariņu galdā bija pašu audzētie pelēkie zirņi ar speķi un vietējās pļavās vāktā zāļu tēja.


Brīvajos brīžos ieelpojām Ziemeļjūras spirgto un dzestro gaisu, pastaigājoties pa balto smilšaino pludmali, kas tā līdzinās mūsējai. Vienīgi priežu vietā auga kupli mežrozīšu krūmi, kuri priecēja ar varen lieliem sārtiem augļiem.


Nedēļa pagāja nemanot, un tagad jāgatovojas nākamajam braucienam februārī. Uz tikšanos Īslandes skolās, lai turpinātu projektu un iesāktos darbus!


Antra Gertmane,
projekta koordinatore ar savām čaklajām palīdzēm Ilzi Broku un Ivetu BelousovuPaštaisītās puķes no 3.c klases skolēniem.Kopā ar Dānijas un Lietuvas kolēģēm.Leļļu tikšanās skolas bibliotēkā.


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.