Ar likumu nosakot gaismu atstarojoša apģērba obligātu lietošanu, iespējams būtiski samazināt bojā gājušo skaitu

05.11.2010.

Šonedēļ (01.11.2010.) Ministru kabineta atbalstīti grozījumi Ceļu satiksmes noteikumos, kas paredz transportlīdzekļa vadītājam uzvilkt gaismu atstarojošu apģērbu, piemēram, vesti, piespiedu apstāšanās gadījumā, nepietiekamas redzamības apstākļos un diennakts tumšajā laikā, izejot uz brauktuves vai ceļa nomales, ļaus būtiski samazināt uz ceļiem bojāgājušo skaitu.


Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas Ceļu policijas reģistra datiem, 2009.gadā Latvijā uz valsts autoceļiem tika reģistrēti 998 ceļu satiksmes negadījumi, kuros tika ievainoti 1384 un bojā gāja 170 cilvēki.


Citās ES valstīs prasība lietot atstarojošu apģērbu ir spēkā jau sen, tāpat arī, piemēram, kaimiņvalstī Lietuvā tā darbojas jau vairākus gadus. Līdzīgi arī Latvijā šādā veidā tiktu būtiski samazināta iespēja izraisīt autoavāriju vai nelaimes gadījumu, riteņbraucējam, autovadītājam vai jebkuram citam pasažierim atrodoties brauktuves tuvumā sliktos redzamības apstākļos.


Šādas obligātas prasības ieviešana un ievērošana veicinās arī to ceļu satiksmes negadījumu skaita samazināšanos, kad nepietiekamas redzamības dēļ nodarīti būtiski mantas bojājumi. Autovadītājam gaismu atstarojošo vesti ir pienākums glabāt auto, tāpat kā aptieciņu, avārijas trīsstūri un ugunsdzēšamo aparātu.


Jaunajos noteikumos papildinātas arī prasības velosipēdu aprīkojumam. Proti, braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos sānos (riteņos) jābūt diviem oranžiem gaismas atstarotājiem. Tāpat kā līdz šim, ritenim priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanam. Gadījumā, ja to nav vai tie nedeg, vietā jānodrošina attiecīgu krāsu atstarotāji.


Obligāta atstarojoša apģērba lietošana ieviesta lielākajā daļā ES dalībvalstu, un ERGO eksperti ļoti pozitīvi vērtē, ka turpmāk arī Latvijā darbosies šādi noteikumi. Tas ir tikai loģiski, ka, atrodoties brauktuves tuvumā sliktas redzamības apstākļos, jābūt pēc iespējas pamanāmam, lai līdz minimumam samazinātu risku izraisīt ceļu satiksmes negadījumu. Tādēļ ERGO arī līdz šim dažādu akciju laikā, tostarp tradicionālās akcijas „Soļo droši!” ietvaros, aicinājis rūpēties par savu un apkārtējo drošību, lietojot atstarotājus.


Saskaņā ar Satiksmes ministrijas informāciju, grozījumi Ceļu satiksmes noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas laikrakstā „Latvijas Vēstnesis”.


Ingrīda Ķirse, ERGO attīstības direktore

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.