Valmierā un Ventspilī domā par nodokļu izmaiņām, latviešu valodu un izglītību

21.09.2010.

Nodokļiem jābūt iedzīvotājiem saprotamiem, skolēniem jānodrošina bezmaksas pusdienas, bet par latviešu valodas nākotni ir jārūpējas. Šie ir daži no priekšlikumiem, kurus šodien, 18.septembrī, izstrādāja Valmieras un Ventspils iedzīvotāji diskusijās „Es, Latvija un ES”.


Valmieras diskusiju dalībnieki rosina skolēniem nodrošināt bezmaksas pusdienas un grāmatas, bet vidusskolēniem organizēt prakses iespējas. Jāievieš progresīvais ienākumu nodoklis un jāmudina, lai vairāk iedzīvotāju uzdrošinātos kļūt par darba devējiem. Bet institūcijām galvenokārt jāatbalsta un jākonsultē, nevis jāsoda uzņēmumus par pieļautām kļūdām. Savukārt Ventspilī iedzīvotāji aicina saglabāt latviešu rakstnieku oriģinālromānu izdošanu, kā arī plašāk informēt iedzīvotājus par Eiropas veselības apdrošināšanas kartes priekšrocībām. Nodokļiem ir jābūt iedzīvotājiem saprotamiem, bet tiem, kas iegādājušies iekārtas par ES līdzekļiem, ir jāatskaitās par to izmantošanu.


Intensīvā vienas dienas diskusijā Valmierā un Ventspilī 37 pēc nejaušās atlases principiem aicināti dalībnieki no attiecīgā reģiona, pārstāvot dažādas vecuma grupas un profesijas, izstrādāja priekšlikumus mūsu dzīvei Eiropas Savienībā. Viņi vērtēja pirmos sešus gadus kopš Latvija ir Eiropas Savienībā, kā arī atbildēja uz jautājumu, ko būtu nepieciešams darīt vietējā, nacionālajā un Eiropas līmenī, lai veidotu tādu Eiropu, kādā viņi vēlas dzīvot.


„Šīs diskusijas rezultātā manī nostiprinājās pārliecība, ka Latvijai ir jābūt Eiropas Savienībā, neskatoties uz dažādiem trūkumiem. Tā mūsu dzīvē ienes rietumniecisko stilu, sniedz drošību, dod jaunas izglītības iespējas un veicina valodu apguvi, kā arī sekmē demokrātisko domāšanu,” teica grāmatvede Māra Cēbere, diskusijas dalībniece Ventspilī.


„Pēc iestāšanās ES mēs jūtamies drošāk – ne tikai militārā, bet arī ekonomiskā ziņā. Ja būs problēmas, ES par mums pastāvēs, jo lielais lācis ir tepat aiz robežas,” teica skolotāja Sarmīte Vilciņa, diskusijas dalībniece Valmierā. Bet  inženieris – mehāniķis Ervīns Benders, aicināja politiķus vairāk atskaitīties. „Mūsu eiroparlamentārieši tur sēž, pieņem likumus, bet mēs praktiski šeit neredzam, kur viņi atskaitītos,” teica E.Benders.


Diskusijas „Es, Latvija un ES” Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS un Latvijas Pilsoniskā alianse ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu septembrī rīko 12 Latvijas pilsētās – Ogrē, Tukumā, Daugavpilī, Liepājā, Preiļos, Saldū, Valmierā, Ventspilī, Alūksnē, Talsos, Jelgavā un Jēkabpilī. Visu diskusiju gaita ir identiska, to rezultāti tiek apkopoti un nodoti Latvijas un ES lēmumu pieņēmējiem. Dalībniekiem palīdz ES jautājumu eksperti. Diskusijas noslēgumā Saeimas, pašvaldību un Eiropas Parlamenta deputāti novērtē iedzīvotāju izstrādātos priekšlikumus.


Paralēli debates notiek arī ES mājas interneta vietnē http://eslatvijaunes.esmaja.lv Tur tiek publicēti katras klātienes diskusiju foto un video iespaidi, kā arī rezultāti, kurus ir iespējams komentēt. Diskusiju cikla noslēgumā no 27.septembra līdz 4.oktobrim ikviens interesents interneta balsojumā varēs noteikt populārākos priekšlikumus mūsu dzīvei ES.


Papildu informācija:
Dace Akule, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS
Eiropas politikas pētniece
Tālr. 67039258, 29443520
akule@providus.lv
http://eslatvijaunes.esmaja.lv 


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.