Preiļos un Saldū rūp bērnu drošība, mūžizglītība un ražošana

12.09.2010.

Bērniem jāaug drošā vidē, laukos jāveicina mūžizglītība, kā arī jāattīsta Latvijas īpašo produktu ražošana. Šie ir daži no priekšlikumiem, kurus šodien, 12.septembrī, izstrādāja Preiļu un Saldus novada iedzīvotāji diskusijās „Es, Latvija un ES”.


Preiļu diskusiju dalībnieki rosina Latgalē attīstīt vilnas un lina izstrādājumu ražošanu. Būtu jāpieņem ES likumdošana, lai rūpētos par bērniem, kuru vecāki strādā citā ES valstī. Lēmumi par ES finansētajiem projektiem ir jāpieņem pašos reģionos. Bet valstij ir vairāk jāpopularizē veselīgs dzīves veids, vairāk kontrolējot smēķēšanas un alkoholisma izplatību. Savukārt Saldū iedzīvotāji aicina nodrošināt un popularizēt mūžizglītību ES līmenī īpaši lauku teritorijās. Būtu jāsamazina nodokļu slogs ģimenēm ar bērniem, kā arī plašāk jāizplata informācija par uzņēmējdarbības iespējām, piemēram, pieejamajiem banku kredītiem un biznesa inkubatoriem.


Intensīvā vienas dienas diskusijā Preiļos un Saldū 31 pēc nejaušās atlases principiem aicināti dalībnieki no attiecīgā reģiona, pārstāvot dažādas vecuma grupas un profesijas, izstrādāja priekšlikumus mūsu dzīvei Eiropas Savienībā. Viņi vērtēja pirmos sešus gadus kopš Latvija ir Eiropas Savienībā, kā arī atbildēja uz jautājumu, ko būtu nepieciešams darīt vietējā, nacionālajā un Eiropas līmenī, lai veidotu tādu Eiropu, kādā viņi vēlas dzīvot.


„Mēs neesam, vēl arvien neesam gatavi konkurēt ar savām prasmēm, zināšanām, jo nav konkurētspējīgu cilvēku, kas spētu attīstīt ražošanu. Tā ir vairāk mūsu, nevis ES problēma. Mums pašiem ir jārada vīzija un tā jāattīsta, jo tā, kā ir bijis līdz šim, vairs nevar turpināt,” teica uzņēmējs Aigars Zīmelis, diskusijas dalībnieks Preiļos. 


„Uzskatu, ka Latvijai vajadzēja stāties ES, bet mūsu valsts ierēdņiem ir aktīvāk jāstrādā, lai sadarbotos ar citiem. Mēs esam maza valsts, mums jābūt aktīvākiem lēmumu pieņemšanā. Esmu bijusi Briselē un, ja salīdzinu ar igauņiem vai lietuviešiem, redzēju, ka viņi ir aktīvāki. Mēs neesam dumjāki, bet esam par slinku kaut ko iniciēt un komunicēt. Pat, ja kādu lietu iesākam, nenovedam to līdz galam, piemēram, kvotu jautājumu,” teica sociālā darba speciāliste Antra Jansone, diskusijas dalībniece Saldū.


Diskusijas „Es, Latvija un ES” Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS un Latvijas Pilsoniskā alianse ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu septembrī rīko 12 Latvijas pilsētās. Ogrē, Tukumā, Daugavpilī, Liepājā, Preiļos un Saldū diskusijas jau notikušas. Nākamajās nedēļas nogalēs par Latvijas dalību ES debatēsim Valmierā, Ventspilī, Alūksnē, Talsos, Jelgavā un Jēkabpilī. Visu diskusiju gaita ir identiska, to rezultāti tiek apkopoti un nodoti Latvijas un ES lēmumu pieņēmējiem. Dalībniekiem palīdz ES jautājumu eksperti. Diskusijas noslēgumā Saeimas, pašvaldību un Eiropas Parlamenta deputāti novērtē iedzīvotāju izstrādātos priekšlikumus.


Paralēli debates notiek arī ES mājas interneta vietnē http://eslatvijaunes.esmaja.lv Tur tiek publicēti katras klātienes diskusiju foto un video iespaidi, kā arī rezultāti, kurus ir iespējams komentēt. Diskusiju cikla noslēgumā no 27.septembra līdz 4.oktobrim ikviens interesents interneta balsojumā varēs noteikt populārākos priekšlikumus mūsu dzīvei ES.


Papildu informācija:
Dace Akule, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS
Eiropas politikas pētniece
Tālr. 67039258, 29443520
akule@providus.lv
http://eslatvijaunes.esmaja.lv 


 

Pēdējās izmaiņas: 12.09.2010.