Rīgas radio un TV tornis ir gatavs zibens spērieniem

26.07.2010.

Pēdējā laikā Latvijā plosījušies vairāki pērkona negaisi ar zibeņiem, un pagājušās nedēļas nogalē kādam iedzīvotājam ar savu fotokameru izdevies fiksēt mirkli, kad Rīgas radio un TV torņa smailē iesper zibens (skatīt portālā Apollo http://www.apollo.lv/portal/news/articles/209583 ).


Atsevišķi iedzīvotāji pauduši bažas, vai zibens spēriens 368 metru augstajā Zaķusalas TV tornī nevarētu izraisīt traucējumus TV signāla apraidē.


VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) tehniskais konsultants Uldis Rutks norāda, ka Rīgas radio un TV tornī izveidotas pat vairākas zemojuma sistēmas, kuras zibens potenciālu vienmērīgi izkliedē zemē. Tādēļ zibens spērieni nav bīstami nedz tornim, nedz tajā izvietotajai tehnikai. Tāpat tas neskar arī negaisa laikā torņa tuvumā esošos cilvēkus.


’Šobrīd, kad signāls no tehniskās ēkas uz torņa augšstāviem jau vairākus gadus tiek pārraidīts pa optiskajiem kabeļiem, zibens izlāde neatstāj nekādu ietekmi nedz uz radio un TV apraidi, nedz arī citiem sakaru pakalpojumiem, kuri tiek nodrošināti no torņiem,’’ norāda  U. Rutks


Rīgas radio un TV tornī izvietota tehnika gan televīzijas un radio apraidei, gan arī dažādu elektronisko sakaru (mobilo, kabeļtelevīzijas, interneta u.c.) pakalpojumu nodrošināšanai.


Negaisa laikā zibens regulāri iesper augstākajos TV torņos ne tikai Latvijā, bet arī citviet pasaulē, jo tie parasti atrodas zemes augstākajā punktā. Jo augstāks tornis, jo lielāka varbūtība, ka tajā iespers zibens, skaidro  U.Rutks.


LVRTC šobrīd kopumā pieder 32 torņi un masti. Torņi ir brīvi stāvošas konstrukcijas, bet masti – konstrukcijas ar atsaitēm.


Otrs plašāku ievērību pelnošais LVRTC tornis ir 204 metrus augstais Cesvaines radio un TV tornis. Ņemot vērā to, ka tornis uzbūvēts vietā, kas atrodas196 metrus virs jūras līmeņa, šis ir augstākais punkts (vadoties pēc torņa masta augstuma) visā Baltijā – 400m virs jūras līmeņa.

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.