Preiļu novadā arvien pieaug trūcīgo ģimeņu skaits

21.07.2010.

Lai arī pēdējo nedēļu laikā masu medijos tiek ziņots, ka bezdarba līmenis jūnija mēnesī ir samazinājies un šobrīd vērojama stabilitāte, darbs sociālajā dienestā liecina par pretēju situāciju.


Apkopojot informāciju par 2010. gada pirmo pusgadu nākas secināt, ka trūcīgo ģimeņu skaits arvien pieaug.


Ja pagājušā gada attiecīgajā periodā Preiļu novada Sociālajā dienestā tika reģistrēts 201 trūcīgas ģimenes izvērtēšanas gadījums, tad līdz šī gada jūnija beigām reģistrēti 448 šādi gadījumi. Turklāt, ja visa 2009. gada laikā par trūcīgām atzītas 232 ģimenes jeb 580 personas, tad uz šo brīdi Preiļu novadā trūcīgas ģimenes statuss piešķirts 312 ģimenēm, kas kopumā sastāda 1292 personas. Līdz ar to ievērojami palielinājies Sociālā dienesta darbinieku darba apjoms, un, ja iepriekšējos gados vasaras mēnešos bija vērojama apmeklētāju skaita samazināšanās, tad šobrīd daudz apmeklētāju ir ik dienas, jo līdzās ierastajiem jautājumiem kā trūcīgās ģimenes statusa piešķiršana un pabalstu jautājumi, iedzīvotāji interesējas par iespēju saņemt AS „Latvenergo” elektrības norēķinu kartes, par iespēju saņemt izziņas atbrīvojumam no pacienta maksas un no pacienta līdzmaksājuma par zālēm un medicīnas precēm (ja ienākumi uz vienu ģimenes locekli pēdējo 3 mēnešu laikā nepārsniedz Ls 120 vai Ls 150). Tāpat pieaugusi iedzīvotāju interese par iespēju saņemt sociālās aprūpes pakalpojumu pašvaldības pansionātā „Preiļi”.


Līdz ar trūcīgo ģimeņu skaita pieaugumu, ievērojami pieauguši arī Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā noteikto GMI pabalsta un dzīvokļa pabalsta apmēri.


Ja 2009. gada pirmajos sešos mēnešos GMI pabalsta nodrošināšanai izmaksāti gandrīz 16 tūkstoši latu un dzīvokļa pabalstam – 19 tūkstoši latu, tad šobrīd minētajiem pabalstiem attiecīgi izlietoti 41 tūkstotis un 37 tūkstoši latu. Apkopotā informācija liecina, ka GMI pabalsta izmaksas pieaugušas 2.6 reizes un dzīvokļa pabalsta izmaksas – gandrīz divas reizes.


Ņemot vērā Nodarbinātības valsts aģentūras prognozi, ka, iespējams, jau septembrī atkal varēs novērot bezdarba pieaugumu, pieļaujams, ka arī Sociālajā dienestā būs vērojams jaunu klientu pieplūdums un pabalstu apmēru palielināšanās.


Informāciju apkopoja
Preiļu novada Sociālā dienesta
vadītājas vietniece
Anita Gāga

Pēdējās izmaiņas: 21.07.2010.