N. Rancāna ielas 1. mājas iedzīvotāji pieņem lēmumu mainīt mājas jumtu

15.06.2010.

Pēc vairākkārtējām pārrunām N. Rancāna ielas 1 mājas dzīvokļu īpašnieki pieņēmuši lēmumu nomainīt mājas jumtu. Vecā šīfera jumta vietā plānots uzlikt onduline materiāla segumu. Remontdarbi sāksies pēc Jāņiem, un lietaino rudeni mājas iedzīvotāji ir apņēmušies sagaidīt sausos dzīvokļos.
Kāpēc radās doma par mājas jumta maiņu ? Tas nemaksā lēti, un arī Preiļu pilsētā, tāpat kā citur, daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji ne labprāt iesaistās vērienīgos ēku apsaimniekošanas darbos, jo tam par iemeslu ir naudas līdzekļu nepietiekamība.
Uz sarunu aicināju mājas iedzīvotāju Irēnu Timošenko, jo, kā pastāstīja SIA „Preiļu saimnieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Mūrnieks, viņa ir bijusi visaktīvākā un visapņēmīgākā, lai panāktu jumta nomaiņu. Izrādās, iemesls bija ļoti nopietns, un apstākļi piespieda to darīt.


Mājas jumts jau sen bija kritiskā stāvoklī
To, ka mājas jumts jau bija kritiskā stāvoklī, un vairāku augšējo stāvu iedzīvotāju dzīvokļos jau bija tecējis lietus ūdens, mājas iedzīvotāji zināja. Tas nebija brīnums, jo N. Rancāna ielas mājas pilsētā ir būvētas vienas no pirmajām. 1966. gadā tās nodotas ekspluatācijā un līdz šim nekāds remonts jumtiem nav bijis. Tomēr, kā parasti, šķita, ka varbūt nebūs tik briesmīgi, bet izrādījās, ka pēc sniegotās ziemas sniegs kusa tik strauji, ka ūdens dzīvokļos pēkšņi sāka tecēt pat pa logiem. Pacietības mērs bija pilns, un Irēna Timošenko griezās pie Jāņa Mūrnieka, lai runātu par radušos problēmu.


Risinājums nenāca uzreiz
Pirmajā mājas dzīvokļu īpašnieku sapulcē piedalījās Jānis Mūrnieks un Preiļu novada domes izpilddirektors Vladimirs Ivanovs. Lai remontdarbiem piesaistītu Eiropas Savienības fondu finansējumu, radās priekšlikums veidot dzīvokļu īpašnieku biedrību. Tajā brīdī šķita, ka to varētu darīt, bet tad radās ieteikums pievienoties jau esošajai biedrībai „Preilēniešu nams”, kas mājas iedzīvotājiem būtu vienkāršāk. Tomēr visus ieteikumus pārdomājot un izanalizējot, mājas dzīvokļu īpašnieki vēlreiz uz sapulci uzaicināja „Preiļu saimnieka” vadītāju, kurš paskaidroja darbu secību, iepazīstināja ar sastādīto būvdarbu tāmi, kurā bija aprēķināti izdevumi šīfera jumta nomaiņai pret skārda segumu. Bija aprēķināta arī naudas summa, kas būtu sadalāma uz pieciem gadiem pie apsaimniekošanas maksas katram dzīvoklim.
Piedāvājums šķita pieņemams, bet, ņemot vērā lielas daļas mājas iedzīvotāju nelielo rocību, Irēna Timošenko vēlreiz veica aprēķinu un nāca ar priekšlikumu pie apsaimniekošanas maksas piemaksāt tikai 5 santīmus. Un tad Jānim Mūrniekam radās doma, ka jumta nomaiņai varētu izmantot lētāku – ondulīna – segumu. Aprēķini parādīja, ka šajā gadījumā apsaimniekošanas maksa palielinātos tikai par 3 santīmiem mēnesī.


Iedzīvotāji piekrīt jumta nomaiņai
Tātad 27 santīmu vietā iedzīvotāji maksās 30 santīmus par kvadrātmetru mēnesī. Kārtējā dzīvokļu īpašnieku kopsapulcē 25 dzīvokļu īpašnieki pieņēma galīgo lēmumu – nomainīt mājas jumtu, uzklājot onduline segumu. Visi ir piekrituši arī apsaimniekošanas maksas izmaiņām, kas stāsies spēkā, kad būs pabeigti jumta nomaiņas darbi.
Jumta segumam paredzēta garantija divdesmit gadus. Mājas iedzīvotāji ir pajautājuši arī privātmāju īpašniekiem atsauksmes par onduline segumu, un tās ir tikai pozitīvas. Pirms astoņpadsmit gadiem šāds jumta segums uzklāts arī Preiļu Valsts ģimnāzijas ēkai. Tā, ka nav pamata apšaubīt jau iegūto pieredzi, un mājas iedzīvotāji cer, ka šāds risinājums šobrīd ir vislabākais.
Irēna Timošenko pateicīga Jānim Mūrniekam par to, ka uzņēmuma vadītājs apzinās mājas iedzīvotāju vajadzības un vienlaicīgi arī viņu finansiālās iespējas.


Jaunizveidotā strādnieku brigāde sāk ar izmēģinājumu
Materiāls darbiem jau iepirkts un ir panākta vienošanās par jumta nomaiņas cenu – 7 200 latu. SIA „Preiļu saimnieks” ir izveidota arī strādnieku brigāde dažu cilvēku sastāvā. Tā izmaksās lētāk nekā būvniecības firmas pakalpojumi, kas arī ietekmē kopējos izdevumus.
Preiļu pilsētā nevienai daudzdzīvokļu mājai jumts vēl nav mainīts, tas būs pirmais šāda apjoma darbs, tāpēc SIA ”Preiļu saimnieks” strādnieku brigāde, kā pastāstīja Jānis Mūrnieks, vispirms veiks jumta seguma nomaiņu N. Rancāna ielas 3A mājas daļā, kur atrodas Namu pārvalde. Darbs jau sācies, un pēc neilga laika N. Rancāna ielas 1 iedzīvotāji varēs apskatīt rezultātu. Tas būs kā izmēģinājums, kas garantēs pozitīvu rezultātu jumta nomaiņai daudzdzīvokļu mājā.

Pēdējās izmaiņas: 15.06.2010.