Šķirosim papīru

15.06.2010.

Aptuveni 40% no kopējā atkritumu daudzuma sastāda makulatūra. Latvijā viens iedzīvotājs gadā patērē aptuveni 40 kg papīra. Kaut arī dabā papīrs sadalās 2 līdz 5 mēnešu laikā, tomēr kādēļ šo pārstrādei tik pateicīgo izejvielu vest uz atkritumu poligonu, ja to pavisam vienkārši var atdalīt no kopējās atkritumu masas un nodot pārstrādei? Savācot un pārstrādei nododot makulatūru, mēs saudzējam kokus, jo 1 tonnas papīra ražošana no makulatūras saudzē aptuveni 12 lielus kokus. Papīru un kartonu pārstrādājot nepieciešams salīdzinoši mazāk ūdens un enerģijas, nekā papīru ražojot no koksnes. No otrreizēji pārstrādātā papīra un kartona var ražot gan jaunu kartona iepakojumu, gan avīžpapīru, olu kastītes un pat jaunu biroja papīru.


No mājās atrodamā, kā makulatūru varam nodot vecās grāmatas, katalogus, žurnālus, avīzes, kartona kastes no kurpēm, sadzīves tehnikas un citiem pirkumiem. Birojos- avīzes, žurnāli, izlietotais biroja papīrs.


Makulatūru mājās, birojā var sakrāt lielākā daudzumā un tad to nodot atkritumu šķirošanas laukumā Rīgas ielā 4. Varat vest ar savu transportu darba dienās no 8.00 līdz 17.00 vai zvaniet atkritumu apsaimniekošanas daļai 29420721, 65307086 – vienosimies par SIA „Preiļu saimnieks” transportu. Ikdienā makulatūru varat izmest dalīti vākto atkritumu konteinerā ar dzeltenu vāku, kas paredzēts makulatūrai, PET dzērienu pudelēm un metāla iepakojumam- konserviem, dzērienu bundžiņām.


Papīrs un kartons nonākot atkritumu šķirošanas laukumā tiek sašķiroti un sapresēti ķīpās pa tā veidiem (kartons atsevišķi un makulatūra atsevišķi). Līdz šim SIA „Preiļu saimnieks” pārstrādei ir nodevis tikai kartonu. Rīgas ielā 4 atkritumu šķirošanas laukumā nu jau ir sagatavota- sapresēta ķīpās – arī pirmā grāmatu, žurnālu un avīžu krava. Vēl sagatavošanai uz pārstrādi savu kārtu gaida aptuveni 20 tonnas makulatūras. Ja kartons galvenokārt nāk no veikaliem, tad grāmatu un žurnālu lielāko daudzumu ir nodevuši iedzīvotāji. Iestādes un firmas nodod arī izmantoto biroja papīru un makulatūru.


Vineta Igolniece,
SIA „Preiļu saimnieks” atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.