Raiņa muzejā Jasmuiža no 15. maija skatāma izstāde `Raiņa lugai `Zelta zirgs` – 100`

15.05.2010.

Vai gribi uzjāt stikla kalnā?


Manu jaunu skumju zeme,
Vai tu vēl tik skaista esi?
Vieglā miglā, maigā lejā
Aizmigusi princesīte? –
Aizmigusi princesīte,
Kad tavs modinātājs atnāks?


Tā Rainis rakstīja dzejolī par Latgali 1910. gada rudenī. Ko nozīmē šīs asociācijas? Izrādās, ka Rainis pavisam nesen bija uzrakstījis savu jauno lugu. Šī gada janvārī apritēja gadsimts kopš pirmoreiz iznāca grāmata – Raiņa luga „Zelta zirgs”.


Vai modinātājs ir atnācis? Varbūt Tu gribi uzjāt stikla kalnā? Ko Tev nozīmē šī pasaka? Kas ir Antiņš – varonis, ideāls vai naivs muļķītis? Vai mūsdienu praktiskajā pasaulē, kur saimnieko vecākie brāļi, ir vieta trešajam dēlam? Kas ir stikla kalns un aizmigusī princese? Vai vertikāles sajūta nezūd un ar ko tas draud? Tie ir tikai daži no jautājumiem, kas radās mums – izstādes autoriem. Tev droši vien ir pašam savas problēmas, kurām meklēt atbildes.


Raiņa muzejā „Jasmuiža” no 15. maija būs atvērta izstāde „Raiņa lugai „Zelta zirgs” – 100” Te varēs redzēt igauņu pasaku grāmatu, no kuras nāk lugas sižets, grāmatas pirmizdevumu un Raiņa sūtītas pastkartes ar Šveices skatiem, kur tapa luga. Simts gadu tā ir dzīvojusi uz mūsu teātru skatuvēm. Izstādē būs iespējams ieskatīties dažādu teātru interpretācijās – fotoattēlu galerija un tērpi atklāj senās pasakas dzīvi. Bet stikla kalns? Būs arī tas, tikai Raiņa paša rokām radīts. Izstādes mākslinieks Ints Sedlenieks to uzbūris no dzejnieka rakstītās lugas manuskriptiem.


Gaidīsim Jūs Raiņa muzejā „Jasmuiža” (Preiļu novads, Aizkalne)!


Darba laiks: trešdien, ceturtdien, piektdien, sestdien, svētdien
no plkst. 10.00 līdz 17.00
tālr. informācijai: 29487589; 65329313
e-pasts:
jasmuiza@memorialiemuzeji.lv


 

Pēdējās izmaiņas: 15.05.2010.