Uzmanību – ērču encefalīts!

07.04.2010.

Par ērču encefalītu kaut reizi mūžā noteikti ir dzirdējuši visi. Tomēr ne visi zina, ka inficēties ar šo nopietno slimību var ne tikai mežā, bet arī upes krastā (Lielās pavasara talkas laikā), pludmalē, kur netālu no ūdens aug zāle vai krūmi, un pat koptā pilsētas parkā, kur dodaties siltā pavasara vakarā. Mazie asinssūcēji kukaiņi, kas ir encefalīta vīrusa pārnēsātāji, var jūs gaidīt jebkura zāles stiebra galā. Savu upuri ērces jūt jau no aptuveni piecu metru attāluma. Aktīva (uzbrukumam gatava) ērce parasti sēž uz zāles stiebra aptuveni 10 centimetru augstumā no zemes un gaida, kad garām ies piemērots upuris. Ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu.


Pasaules Veselības organizācija (PVO) ir paziņojusi: „Ērču encefalīts ir bīstams akūtas centrālās nervu sistēmas slimības gadījums, kas var beigties ar nāvi vai ilgtermiņa neiroloģiskām komplikācijām 35–58% pacientu.”


Kaut arī inficētas ir tikai 6-7% no visām ērcēm, mēs nekādi nevaram paredzēt tieši kuras 7 no 100 ērcēm tās būs! Ērču encefalītu var veiksmīgi novērst ar imunizāciju (poti). Pareizi veikta vakcinācija izraisa specifisku antivielu rašanos. Šīs antivielas ir pietiekamas, lai nekavējoties cīnītos ar infekciju, ko izraisa inficētas ērces piesūkšanās, tādējādi tiek novērsta vīrusa izplatība ķermenī. Tie, kas ir saņēmuši vakcināciju, ir lielā mērā pasargāti no saslimšanas un tās sekām. Vislabākais laiks, kad sākt vakcināciju pret ērču encefalītu, ir ziemā, lai iegūtu aizsardzību pirms ērču sezonas sākšanās pavasarī. Taču, ja pavasaris jau ir klāt un neesat paspējuši sapotēties, der atcerēties padomus, kā no ērcēm izsargāties:


– Valkājiet gaišas krāsas apģērbu, uz kura viegli pamanāmas ērces un kas pārklāj rokas un kājas, valkājiet kreklu ar garām piedurknēm, kas cieši aptver locītavas, garas bikses, kas cieši aptver potītes, un apavus, kas noklāj visu pēdu;
– Katru dienu pārbaudiet ādu, vai nav piesūkušās ērces. Divas vai trīs reizes dienā pārbaudiet bērnus. Pārbaudiet zem jostas, zeķu augšdaļas, zem rokām un visas citas mitrās vietas;


Ja tomēr ērce ir piesūkusies, to nepieciešams pēc iespējas ātrāk noņemt. Nekādā gadījumā nemēģiniet ērci nosmacēt ar eļļu, sviestu, krēmu, vazelīnu, sērkociņu, cigaretes galu, nagu laku vai citiem produktiem – tas var izraisīt vēl lielāku infekciozā materiāla nokļūšanu brūcē. Par pareizu ērces noņemšanu viedokļi dalās, tāpēc konsultējieties ar savu ārstu. Galvenie ērces noņemšanas veidi ir:
1) stingri un pēc iespējas tuvāk ādai satverot ērci ar smalku pinceti un ar mierīgu kustību izvelkot tās ķermeni no ādas;
2) pēc iespējas tuvāk ādai apsienot diegu ap ērces degunu, kas ir kā skrūvīte ar vītni un abām pusēm, un lēnām „skrūvējot” ērci ārā no ķermeņa.


Ērce nav liktenis! Atceries, ka pret to ir pote! Potes cenas svārstās no 16 – 20 latiem. Lai saņemtu individuālu medicīnisko palīdzību, jautājiet savam ģimenes ārstam!


Informāciju apkopoja:
M.Rudzīte-Griķe
(Veselības inspekcijas Veselības veicināšanas reģionālā koordinētāja)


 

Pēdējās izmaiņas: 07.04.2010.