Latvija gatava pārejai uz ciparu TV zemes apraidi Rīgas reģionā

25.03.2010.

Vēl tieši nedēļa atlikusi līdz brīdim, kad analogajā apraidē Rīgas reģionā vairs neraidīs nacionālās telekompānijas LTV1 un LNT. Savukārt pēc diviem mēnešiem – 1. jūnijā – tās līdz ar LTV7 uz ciparu apraidi pāries arī visā Latvijā un turpmāk bez maksas būs skatāmas tikai Lattelecom Virszemes Televīzijā.


Lai Latvijas iedzīvotāji nacionālos TV kanālus bez maksas varētu skatīties visā Latvijas teritorijā, VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) ir izveidojis īpašu ciparu TV infrastruktūru, ar modernākajām tehnoloģijām aprīkojot pavisam 17 raidošās stacijas: Rīgā, Valmierā, Daugavpilī, Dagdā, Rēzeknē, Viesītē, Cesvainē, Alūksnē, Mālē, Kapteiņos, Lielaucē, Ēvaržos, Embūtē, Liepājā, Kuldīgā, Ventspilī un Dundagā.


Šodien viesojoties Valmieras radio un televīzijas stacijā, žurnālistiem bija iespēja apskatīt gan stacijā uzstādīto ciparu TV aparatūru, gan to, kā tiek nodrošināta apraide Valmieras reģionā. Valmieras stacija būs viena no 5 raidošajām stacijām, kuras aprīļa sākumā testa režīmā nodrošinās arī pirmās reģionālās TV programmas – Vidzemes Televīzija (VTV) izplatīšanu ciparu apraidē. Pateicoties ciparu TV iespējām, VTV apraides zona palielināsies par vairāk nekā 50%, noklājot teritoriju no Ainažiem līdz Balviem.


‘’Ciparu apraides priekšrocības novērtē ne tikai nacionālās, bet nu jau arī reģionālās televīzijas. Bez paplašinātas apraides teritorijas  tā sniedz arī daudzas citas iespējas. Piemēram, iespējams nodrošināt TV programmas skaņu daudzkanālu režīmā, ko jau pakāpeniski sākusi īstenot LTV7, translējot skaņu stereo formātā. Tāpat, nospiežot pulti, var apskatīties, kādi būs turpmākie raidījumi, aiztaupot laiku šādas informācijas meklēšanai citur,’’ plusus gan televīzijām, gan skatītājiem minēja LVRTC tehniskais direktors Māris Rutks.


Savukārt piedaloties ciparu TV signāla mērījumu demonstrēšanā Cēsu rajona Stalbē, kas atrodas uz robežas starp Rīgas un Valmieras apraides reģionu, žurnālisti varēja pārliecināties, ka ciparu TV signāls ir vienlīdz labi uztverams gan no Valmieras stacijas, gan Rīgas – Zaķusalas TV torņa. Analogajā apraidē atsevišķu programmu pieejamība bija ļoti ierobežota, piemēram, LNT varēja mēģināt uztvert no Zaķusalas TV torņa, taču Valmierā izvietotā raidītāja signāls Stalbē un tās apkārtnē nebija pieejams.


Gatavojoties Latvijas pārejai no analogās uz ciparu TV, LVRTC jau 90. gadu beigās uzbūvēja divus sakaru mastus – Alūksnē un Viesītē. Vēlāk, 2003. gadā, LVRTC uzbūvēja 60 metru augstu sakaru mastu Lielaucē, bet 2004. gadā – 80 metru augstu sakaru mastu Embūtē. Kā pēdējo, lai nodrošinātu ciparu TV pārklājumu visā valsts teritorijā, LVRTC uzbūvēja 80 metru augsto sakaru mastu Saldus novada Ēvaržos. Pagājušā gada laikā stacijas tika aprīkotas ar nepieciešamo aparatūru – antenām un to fīderu sistēmām, TV signāla salikšanas sistēmām, raidītājiem un signāla apstrādes un monitoringa kompleksiem.
Jāatgādina, ka absolūtā vairākumā gadījumu analogās televīzijas skatītāju esošā uztverošā infrastruktūra ir atbilstoša  ciparu TV uztveršanai un ir nepieciešams tikai dekoders vai televizors ar jau iebūvētu MPEG-4 uztvērēju. Tas ir tāpēc, ka iedzīvotāji jau analogās TV vajadzībām iegādājās decimetru antenas, kuras pārsvarā gadījumu uztver signālu visā decimetru viļņu diapozonā. Ja antena ir labā stāvoklī, tā var uztvert arī ciparu TV. Līdzšinējā praktiskā pieredze liecina, ka 99% cilvēku, kas iegādājas dekoderus, der līdzšinējās antenas.
Jārēķinās, ka zemes ciparu TV, tāpat kā analogā, signāla uztveršanu, var traucēt arī dabiski un/vai mākslīgi šķēršļi, ja tie aizsedz uztverošo antenu, atrodoties starp to un raidošo staciju, taču risinājumu antenas pareizai novietošanai var atrast vienmēr un tai nevajadzētu būt problēmai, lai skatītos TV.


Kā ziņots jau iepriekš, Latvijā notiek pāreja no analogās uz virszemes ciparu TV apraidi, ko valsts uzdevumā realizē Lattelecom sadarbībā ar LVRTC, kurš ir šī projekta partneris infrastruktūras nodrošināšanā.


Ieva Līne,
LVRTC sabiedrisko attiecību vadītāja

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.