Cimdu un zeķu izstāde Aizkalnē

19.01.2010.

Laikā no 19. – 29. janvārim Aizkalnes pagasta pārvaldes zālē skatāma cimdu un zeķu izstāde.
Latviešiem adīšana saistīta ar senām tradīcijām un tautas paražām. Cimdus un zeķes darināja ne vien tāpēc, lai pasargātu rokas un kājas no aukstuma, bet arī tādēļ, ka cimdi bija iemīļots dāvinājuma priekšmets dažādos dzīves gadījumos. Latviešu adījumi – cimdi un zeķes – ir unikāla bagātība rakstu daudzveidībā un krāsu salikumā.


Tā kā adījumi ir ļoti piemēroti mūsu klimatiskajiem apstākļiem, tehnika un materiāli ir samērā vienkārši, izstāde pierāda, ka adīšana kā tautas lietišķās mākslas nozare arī tagad nav zaudējusi savu nozīmi.


Aizkalnē ir daudz čaklu adītāju, kas saglabā mūsu senču tradīcijas. Visplašākais rokdarbu klāsts izstādē ir Annas Gudļevskas adījumi. Viņas meita cītīgi glabā un atnes parādīt citiem šo atstāto mantojumu, jo pati rokdarbniece mums sūta sveicienus no aizsaules.


Adītāja, kas izstādē parādās ar savu rakstu bagātību, ieliekot tur savu iekšējo pasaules uztveri, ir Antoņina Vaikule.
Līgas Ciršas adījumu raksti ņemti no grāmatām, žurnāliem, daži pašas izdomāti, citi noskatīti.
Daudzas rokdarbnieces sevi pārstāv ar vienu vai diviem darbiem. Citi cimdi un zeķes izstādē nokļuvuši, jo kādreiz ir saņemti kā dāvanas, un autori pat īsti vairs nav atminami.


Tomēr izstāde pasaka savu galveno domu – cimdi un zeķes izsaka latvisko gaumi, radošo prieku un izdomu, amata prasmi un latvisko pasaules uztveri.Aina Kažemāka,
Aizkalnes tautas nama vadītāja


 

Pēdējās izmaiņas: 23.10.2018.