Rīgas Kinostudijas jaunākais projekts – filma „Padoties aizliegts”

02.12.2009.

„Padoties aizliegts” ir dramatisks stāsts vairāk nekā 20 gadu garumā par tēvu Aivaru Ritenieku, kurš apņēmies izaudzināt dēlus – olimpiešus, un šai ceļā viņam jāizcīna gana daudz cīņu – ar sporta korupciju, birokrātiju, skauģiem un nelabvēļiem, pagātnes rēgiem un pašam ar sevi. Viņš ir cīnītājs, kas stājas pretī apstākļiem un nenodod savus principus ne par kādu cenu. Pret viņu ir gan boksa federācija, kas dēliem Arnim un Raitim liedz piedalīties Olimpiskajās spēlēs, gan citi sporta klubi, gan dažkārt arī paša dēli, kas pusaudžu gados par spīti tēvam, kurš vēlējies izaudzināt profesionālus svarcēlājus, nolemj dot priekšroku boksam.


Filmu „Padoties aizliegts” veido jaunais un daudzsološais kinorežisors Dzintars Dreibergs. Viņa Baltijas filmu un mediju skolas maģistra darba – mākslas īsfilmas „Meitene dejo” – pirmizrāde notika jūlija vidū un tika novērtēta ar augstāko atzīmi. Dz.Dreibergs pazīstams arī kā dokumentālās filmas „Dushechka”, kas iekļuva nacionālā filmu festivāla „Lielais Kristaps” laureātu vidū nominācijā „Labākā studentu filma”, veidotājs.
„Padoties aizliegts” producente un scenāriste ir Elvita Ruka, kuras filmogrāfijā ietilpst tādi Latvijas kino nozarē pazīstami darbi kā „Tārps”, „Blondie stāsti”, „Sekotāji”, „Čečenija savām acīm”, „Vienkārši pops” u.c.


Filma „Padoties aizliegts” ir pirmā latviešu dokumentālā filma, kas tika rādīta kinoteātrī „Parex Plaza”, kur tradicionāli tiek rādītas cita žanra filmas, taču „Padoties aizliegts” noturējās repertuārā ne vien divas sākotnēji paredzētās nedēļas, bet divas reizes pat tika pagarināts filmas izrādīšanas laiks. Kopumā filmu apmeklēja ap 1700 skatītāju.


„Kopš dokumentālās filmas „Atrasts Amerikā”, kas izraisīja milzīgu sabiedrības interesi un ir rekordiste Latvijas dokumentālā kino apmeklējuma ziņā, ir pagājuši seši gadi. Filma „Padoties aizliegts” ir pierādījums tam, ka sabiedrība atkal ir gatava uzklausīt patiesu stāstu par reāliem cilvēkiem un īstām emocijām. Pretēji iepriekš minētajai filmai „Padoties aizliegts” netika nominēta Lielajam Kristapam, norādot uz kino aprindu „elites” citādo gaumi, taču skatītāji to mīl, un tas ir pats galvenais,” saka Rīgas Kinostudijas valdes priekšsēdētājs un filmas producents Vents Horsts.


„Padoties aizliegts” ir filma, kas orientēta uz aktīvu diskusiju ar skatītāju. Filmas radošā komanda regulāri organizē tikšanās ar filmas radošo komandu.


Plānots, ka līdz Ziemassvētkiem filma tiks demonstrēta kinoteātros un kultūras namos visā Latvijā. Tuvākie seansi un tikšanās ar filmas radošo komandu paredzēti:
– 4.decembrī plkst.16.00 Dagdas tautas namā;
– 5.decembrī Ludzas tautas namā;
– 9.decembrī plkst.18.30 Kuldīgas kultūras centrā;
– 10.decembrī plkst.16.00 Cēsīs, CATA kultūras namā;
– 11.decembrī plkst.16.00 Straupes kultūras namā.


Uz seansiem Kuldīgā un Cēsīs biļetes var iegādāties Biļešu paradīzes kasēs visā Latvijā.
Tuvākajā laikā grafiks tiks papildināts ar jauniem seansiem citās pilsētās un novadu centros.
Filmas radošā komanda ir izsludinājusi otru konkursu – ikviens pēc filmas noskatīšanās ir aicināts dalīties savās atziņās un pārdomās, sūtot tās rakstiskā veidā uz e-pasta adresi liga.bizune@ad-omnia.lv. Darbi tiks publicēti filmas mājas lapā www.padotiesaizliegts.lv, bet piecu interesantāko stāstu autori no Rīgas Kinostudijas saņems īpašu balvu – iespēju kopā ar ģimeni un draugiem grupā līdz desmit cilvēkiem iejusties dažādos kino kostīmtērpos un piedalīties ekskluzīvā un neaizmirstamā fotosesijā.


Pirms tam noritēja konkurss „Padoties aizliegts, bet kā?”, kur ikviens tika aicināts iesūtīt savu stāstu par to, kā talantīgam cilvēkam ir tikuši likti šķēršļi, bet viņš tomēr nav padevies. Interesantākie stāsti ir publicēti filmas mājas lapā.


Sižets


„Padoties aizliegts” ir filma par spēcīgu, pretrunu plosītu un kolorītu personību – Aivaru Ritenieku, kurš ap sevi uzjunda dramatiskas kaislības it visā – ģimenes attiecībās, sportā, sadzīvē, politikā un saskarsmē ar līdzcilvēkiem un pasauli kā tādu. Filma par milzu temperamentu un cīņas sparu, kas ļoti spēcīgi ietekmē līdzcilvēkus. Un, pirmkārt, jau viņa dēlus…


Aivars Ritenieks savus dēlus Arni un Raiti jau no 2-3 gadu vecuma trenē svarcelšanā un fiziski norūda ar ziemas peldēm. Dēli pakļaujas tēvam, bieži vien caur mokām un asarām, taču iegūst vienu medaļu pēc otras. Svarcelšanā viņiem konkurentu nav. Būdami 10 un 12 gadus veci, puikas nolemj pievērsties boksam. Tēvs, kurš sākotnēji šajā izvēlē jūtas nedaudz vīlies, kļūst par viņu kvēlāko atbalstītāju un kopīgiem spēkiem viņi Lapmežciemā dibina boksa skolu Brāļi. Jauniešu straujo un perspektīvo karjeru, kas virzās uz startu Olimpiskajās spēlēs Pekinā, bremzē nelabvēļi – sporta birokrātija, ar kriminālām aprindām saistītie klubi un rusificētā boksa sabiedrība. Sešus gadus ilgst nesamierināms konflikts – brāļi atsakās startēt zem Boksa federācijas lobēta ne-latviešu kluba karoga, – kas pāraug drāmā.


2008. gadā Boksa federācija mērķtiecīgi dara visu, lai nepieļautu brāļu kvalificēšanos olimpiādei. Skandāls pieņemas spēkā un piesaista mediju un pat Saeimas deputātu uzmanību, tomēr reāla rīcība neseko un viss paliek pa vecam.


Brāļi ir noguruši no pārspīlētās ažiotāžas, apmelojumiem un skaudības. Viņu panākumus atzinīgi novērtē pasaules profesionāļi, taču dzimtenē tiek likti nepārtraukti šķēršļi. Olimpiskās atlases turnīrā Raitis ir guvis fizisku traumu cīņā ar pasaules otro spēcīgāko smagsvaru; Arnis noguris psiholoģiski. Brāļi atsakās startēt Latvijas čempionātā, ko federācija rīko 21.aprīlī – Lielajā Piektdienā. Boksēties kristiešu svētkos ir pret viņu cilvēcisko un reliģisko pārliecību. Ar šo soli viņi neatgriezeniski atsakās no boksa karjeras Latvijā. Samilzt arī konflikts ar tēvu, kas šādu soli uzskata par gļēvulību un nodevību pret viņa mūža darbu.


Visa Ritenieku ģimenes vīriešu dzīve ik solī, ik elpas vilcienā ir cīņa. Ja ne ar ārpasauli, tad vismaz savā starpā vai katram pašam ar sevi… Filmas sižetā spēcīgākais ir stāsts par sportistu iekšējiem konfliktiem un psiholoģiski saspringtajām attiecībām ar tēvu, kuram līdztekus rit stāsts par cīņu ar sporta korupciju un vispārējo situāciju valstī – ierēdņi ir kurli un nedzird, jaunatne ir nesportiska, bet lauki knapi velk dzīvību…


Filmā ir gan drāma, gan traģikomēdija, ko nodrošina spilgtie un vitālie personāži.


Padoties aizliegts tapšanā izmantots unikāls ģimenes video arhīvs, kas ļāvis izveidot dramatiski un vizuāli bagātu pilnmetrāžas filmu.Sīkāka informācija par filmu: http://www.padotiesaizliegts.lv


Papildu informācija:
Līga Bizune
mob.tālr. 2021 9952
e-pasts
liga.bizune@ad-omnia.lv


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.