Latvenergo Enerģētikas muzejs atver krātuves un aicina uz Andrejdienu

30.11.2009.


Andrejdienas nedēļā, no 30.novembra līdz 4.decembrim, AS „Latvenergo” Enerģētikas muzejs atver savas krātuves ikvienam interesentam. Šī Andrejdienas nedēļa muzejam un Latvenergo ir īpaši nozīmīga, jo šogad aprit 70 gadi kopš Ķeguma HES darbības uzsākšanas un energosistēmas izveides – Latvenergo koncerna vēsturiskā sākuma.


Latvenergo vienmēr ir bijis, un joprojām ir unikāls elektroenerģiju ražojošais uzņēmums ne tikai Baltijā, bet arī Eiropā, jo saražotās „zaļās” elektroenerģijas īpatsvars no kopējā apjoma var sasniegt pat 60 līdz 70%. Tas nozīmē, ka īpaši tiek domāts ne vien par valsts apgādi ar elektroenerģiju, bet arī par draudzīgu attieksmi pret apkārtējo vidi. Tāpēc arī šobrīd Latvenergo aicina iedzīvotājus aktīvi iesaistīties projektā „Vienoti zaļākai rītdienai”, kura ietvaros ikviens var sniegt savu ieguldījumu ilgtspējīgas apkārtējās vides nodrošināšanai.


Enerģētikas muzejā apmeklētājiem īpašā kārtā apskatei tiks atvērtas vairākas krātuves, sniedzot unikālu iespēju aplūkot oriģinālus Latvijas enerģētikas vēstures fotonegatīvus uz stikla un celuloīda pamatnes, cita starpā, arī zināmā fotogrāfa Eduarda Krauca veidoto fotogrāfiju kolekciju par Ķeguma HES celtniecību no 1936.gada līdz 1939.gadam.


Muzejs savās krātuvēs glabā arī 20.gadsimtā sadzīvē lietotās elektropreces, piemēram, radioaparātus, televizorus, magnetolas, ledusskapjus, veļas mašīnas, kā arī senāk plaši izmantotos telefona aparātus un fototehniku. Apmeklētāji varēs iepazīties ar vēsturiskajiem elektrības skaitītājiem, ampērmetriem, vatmetriem, voltmetriem, manometriem, augstsprieguma un zemsprieguma izolatoriem, kā arī ar citām interesantām un vēsturē izmantotām mērierīcēm un mēraparātiem. Muzeja krātuvēs ir arī dažādas pagājušajā gadsimtā lietotas kvēlspuldzes un citi apgaismes ķermeņi.


Muzeja darbinieki apmeklētājus caur fotogrāfijām, filmām ievedīs savdabīgā enerģētikas pagātnē, stāstot un rādot Ķeguma, Rīgas un Pļaviņu HES celtniecības gaitu, augstsprieguma un zemsprieguma tīklu izbūvi un energosistēmas attīstību Latvijā 70 gadu laikā. Ikviens interesents varēs uzzināt arī noderīgu informāciju par elektrodrošību.


Enerģētikas muzejs krātuvēs glabātās sadzīves elektroierīču kolekcijas izveidi uzsāka pirms dažiem gadiem un tā vēl arvien turpinās, tādēļ enerģētikas vēstures glabātāji būs pateicīgi ikvienam, kuram mājās ir kāda izteikti 20.gadsimtam raksturīga elektroierīce, kuru varētu dāvināt muzejam glabāšanai nākamajām paaudzēm.


Andrejdienas nedēļā no 30.novembra līdz 4.decembrim Enerģētikas muzejs Andrejsalā, Andrejostas ielā 8 (blakus vecajai Andrejsalas spēkstacijai) apmeklētājus gaidīs katru dienu no plkst. 10 līdz 18.


Enerģētikas muzejs ne vien gaida apmeklētājus ikdienā, bet arī regulāri rīko īpašas tematiskās ekspozīcijas skolēniem, kā arī piedalās nu jau par tradīciju kļuvušajās „muzeju naktīs”.
Ekskursiju un grupu pieteikšana pa tālruni: 67728985, e-pasts: everita.tamme@latvenergo.lv.


Andris Siksnis, AS “Latvenergo”
Ārējās komunikācijas daļas vadītājs
Tālr.: 67728811; 29286350


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.