Uzstādīts pirmais skolēnu veselīgas pārtikas aparāts

16.10.2009.

Šodien Rīgas Teikas vidusskolā tika atklāts pirmais skolēnu veselīgas pārtikas aparāts Latvijā. Aprātā nopērkamie produkti būs veselīga alternatīva našķiem ar neveselīgām piedevām. Aparātos tirgos Latvijā pazīstamos „Danone” jogurtus „Actimel” un „Activia”, biezpiena sieriņu „Danonki” un „Danio”, „GoFood” svaigos kraukšķīgos burkānus, kā arī balastvielām bagātos Rīgas Dzirnavnieka graudaugu batoniņus AXA „Active & Fit”. 


Pasākumā piedalījās projekta iniciators SIA GoFood un projekta sadarbības partneri SIA ”Danone” un SIA „Rīgas dzirnavnieks”, Veselības ministrijas pārstāve Inga Šmate, Dinamo hokejisti, kā arī  dietologs un Latvijas Diētas ārstu asociācijas vadītājs Andis Brēmanis. Dietologs Andris Brēmanis uzsvēra, ka mūsdienās vecāki, iespējams, steigas un aizņemtības dēļ nereti savai un līdz ar to arī bērna ēdienkartei nepievērš tik lielu uzmanību, kā būtu nepieciešams. Ģimene un skolas vide veido bērna, skolēna ēšanas paradumus. Šajā gadījumā skola varētu būt tā vieta, kur piedāvāt garšīgas, bet veselīgākas ēdienu izvēles iespējas, lai samazinātu kalorijām pārbagāto gatavo produktu patēriņu. 


Pārtikas aparāta  dizains un nosaukums visās skolās būs atšķirīgs, jo ikvienā iesaistītajā  skolā skolēni paši veido dizainu un nosaukumu. Pirms aparāta uzstādīšanas, katrā skolā tiek izsludināts zīmējumu un ideju konkurss, sniedzot iespēju skolēniem pašiem veidot aparātu  ar savu identitāti. Teikas vidusskolas skolēni turpmāk ik dienas tiksies ar „Vitamīnvēderu”, ko rotā pašu Teikas vidusskolas skolēnu veidoti zīmējumi un dzejoļi. Ļaujot skolēniem pašiem veidot savu veselīgu produktu aparātu, projekta realizētāju „GoFood”, ”Danone” un” Rīgas Dzirnavnieka” mērķis ir aktīva skolēnu līdzdarbošanās un izglītošanās par veselīgu uzturu un dzīvesveidu kopumā. 


Pēc Veselības ministrijas sniegtajiem datiem „Sabiedrības veselības aģentūra” 2008. gadā veikusi pētījumu, kas atspoguļo Rīgas pirmo klašu skolēnu svara īpatnības. Atklājās, ka Rīgā 33 % pirmās klases zēnu un 20 % meiteņu ir liekā ķermeņa masa, tai skaitā aptaukošanās. Šis pētījums arīdzan uzrādīja tendenci, ka Rīgas un lielo pilsētu skolu skolēniem ir lielākas iespējas iegādāties kalorijām bagātus produktus skolu kafejnīcās un veikalos. Lauku skolās svaigi augļi vai dārzeņi ir pieejamāki. Mazkustīgs dzīvesveids, skolās tik viegli nopērkama organismam neveselīga, kalorijām pārbagāta pārtika, skolēnu vājās zināšanas par veselīgu uzturu, nedrošs ceļš no skolēnu mājām līdz skolai (to bērns viens pats nevar mērot nedz ar kājām, nedz velosipēdu) – galvenie iemesli, kādēļ pirmklasnieku vidū ir tik daudz aptaukojušos bērnu, liecina SVA pētījuma dati.


Pēc skolēnu rudens brīvdienām  plānots uzstādīt veselīgas pārtikas aparātus papildu   četrās Rīgas skolās. Aktuālas ir sarunas par veselīgas pārtikas aparātu uzstādīšanas iespējām tuvākajā laikā arī citās skolās, perspektīvā arī reģionos.


Pasākuma foto reportāža pielikumā. Papildu foto materiāls pēc pieprasījuma pa e-pastu sintija.kvasova@ka.lv vai pa telefonu 29419656 (Sintija).


Papildu informācija:


Ivo Urbanovičs SIA “GoFood” valdes priekšsēdētājs
E-pasts:
ivo@gofood.lv, Tel. 22014600


Sintija Kvasova, Komunikāciju aģentūra/ Edelman Affiliate:
E-pasts:
sintija.kvasova@ka.lv, Tel. 29419656,

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.