Mēs paši veidojam to vidi, kurā dzīvojam

18.09.2009.

SIA „Preiļu saimnieks” Siltumapgādes daļas vadītāja Katažina Pomazunova starplaikā starp došanos uz kārtējo remontdarbu izsaukumu pastāstīja par tām problēmām, kuras kļūst aktuālas preiliešiem. Izrādās, ka mēs paši tās varam atrisināt, nepieciešama tikai mūsu labā griba.


Iedzīvotāju bezatbildības dēļ palielinās avārijas dienesta izsaukumu skaits
Šobrīd avārijas dienestam ir ļoti daudz izsaukumu uz vietām, kur jānovērš aizsprostotās kanalizācijas sistēmas problēmas. Šogad šādu izsaukumu skaits ir ievērojami pieaudzis, tāpēc lielākā dienas daļa avārijas brigādes speciālistiem aizrit kanalizācijas problēmu novēršanā daudzdzīvokļu mājās.
Daudzi pilsētas iedzīvotāji gatavo ziemai konservus un daudzos gadījumos, kā izrādās, konservēšanas pārpalikumi tiek nevis salikti atkritumu maisos, lai pēc tam tos izmestu sadzīves atkritumu konteineros, bet gan pārtikas atlikumi tiek samesti klozetpodā vai izlietnē, kā rezultātā tie nonāk kanalizācijas sistēmā. Bieži vien tieši šāda rīcība ir par iemeslu kanalizācijas cauruļu nosprostošanai. Rezultātā sāk pludot pirmo stāvu dzīvokļi un rodas nepatīkamas situācijas visiem mājas iedzīvotājiem. Dažkārt vienai un tai pašai mājai kanalizācijas nosprostošanos nākas novērst atkārtoti, un avārijas dienesta darbinieki no iedzīvotājiem saņem pārmetumus par to, ka viņi nav kārtīgi novērsuši aizsprostojumus.


Pārtikas produktu atkritumi jāizmet sadzīves atkritumu konteineros
Pie vairākām mājām SIA „Preiļu saimnieks” atbildīgie darbinieki ir pat uzlikuši paziņojumus ar aicinājumu nemest kanalizācijā atkritumus, kuriem vieta ir konteineros. Ikdienā gatavojot ēdienu, visi pārpalikumi ir jāievieto atkritumu maisos un pēc tam tie jāizmet sadzīves atkritumu konteineros. Nekādā gadījumā ēdienu pārpalikumus nedrīkst mest kanalizācijas sistēmā, jo šādas neapdomīgas rīcības rezultātā nosprostotā kanalizācijas sistēma pārplūst. Kanalizācijā nedrīkst izliet arī taukus un pārējos cepšanas pārpalikumus, tie jāatsaldē, jāsavāc un ar maisiņu jāizmet atkritumos. Nav labi pārtikas atkritumus izbērt konteineros neiesaiņotus, jo bieži no tiem atdalās šķidrums, kas pēc noteikta laika sāk sadalīties un pēc atkritumu izvešanas iztek no konteineriem un rada antisanitāru situāciju. Rūpēsimies par savu un apkārtējo cilvēku veselību un labklājību!


Dažās mājās ir bijuši gadījumi, ka nosprostoto kanalizācijas sistēmu mēģina salabot paši mājas iedzīvotāji. Atgādinām, ka to darīt nedrīkst. Atvienojot kanalizācijas cauruli, tās saturs iztek mājas pagrabā, kur izplatās nepatīkama smaka, ko jūt visā mājas teritorijā. Lai novērstu šādas bezatbildības sekas, SIA „Preiļu saimnieks” darbiniekiem nākas tīrīt visu pagrabtelpu.


Vairāku māju pagrabi kļūst par atkritumu novietnēm
Pilsētā ir arī daudzas mājas, kurās dzīvo apzinīgi cilvēki, kuri mājas pagrabus un kāpņu telpas tur sakoptas un tīras. Parasti šo māju iemītnieki tur dzīvo jau ilgus gadus un tāpēc ar atbildību izturas pret to vietu, kur paši dzīvo.


Tomēr pilsētā ir vērojama arī pretēja attieksme. Satrauc tas, ka vairāku daudzdzīvokļu dzīvojamo māju pagrabi un kāpņu telpas ir kļuvušas par netīrības perēkli un visu nevajadzīgo mantu noliktavu. Māju kāpņu telpas tur ir netīras, piesmēķētas, piemētātas ar izsmēķiem un pudelēm. Dažkārt nevar saprast, kā šo māju iedzīvotāji neseko kārtībai, ar necieņu izturas gan pret savu īpašumu, gan saviem līdzcilvēkiem. Rezultāts tam ir blusu vairošanās. Kaut gan pagrabos tiek bērts speciāls pulveris, lai iznīcinātu blusas, efekts no tā ir īslaicīgs.


Pilsētā ir dažas tādas daudzdzīvokļu mājas, no kuru pagrabiem SIA „Preiļu saimnieks” darbinieki regulāri izved daudz dažādu atkritumu, tas tiek darīts pat vairākas reizes gadā, bet šo māju pagrabi atkal tiek piemēsloti – ar vecām mēbelēm, pārtikas un citiem atkritumiem, kas veicina grauzēju un parazītu izplatību.


Mēs esam atbildīgi par pieradinātajiem mājdzīvniekiem
Situācija pilsētā īpaši pasliktinājusies ir pēdējā gada laikā, kad daudzos ir radusies necieņa un vienaldzība pret līdzcilvēkiem, pret apkārtējo vidi, pret dzīvniekiem. Pieaudzis arī klaiņojošo dzīvnieku, it īpaši kaķu skaits. Mums ir zināmi fakti, ka tiek paņemts audzināt kaķēns, bet, kad tas kļūst lielāks, to vienkārši izmet uz ielas un par viņu nerūpējas. Tā nedrīkstētu notikt.. Ja gadās sarežģīta situācija un dzīvnieku nav iespējams paturēt, tad jāparūpējas, lai tas tiktu nogādāts dzīvnieku patversmē.


Taupīsim siltumu!
Dažkārt cilvēki brīnās par to, kā vienādām mājām ir atšķirīgs siltuma patēriņš un arī vienas mājas dzīvokļos ir dažāda gaisa temperatūra. Tā iemesls daudzreiz ir cilvēku attieksme pret līdzcilvēkiem. Daudzos dzīvokļos, veicot remontus, tiek mainīti radiatori un citas iekšējās komunikācijas sistēmas, bieži vien šis darbi netiek saskaņoti ar SIA „Preiļu saimnieks” speciālistiem un tā rezultātā tiek radītas problēmas visas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas iekšējām sistēmām. Ja kāds dzīvoklī uzstāda papildus radiatorus vai siltuma regulētājus, rezultātā tiek traucēta visas mājas siltumapgādes sistēma. Tie iedzīvotāji, kuri ir veikuši šādus nesankcionētus remontus, ir apzaguši savus kaimiņus, kuru dzīvokļiem vairs nav iespējams vienmērīgi piegādāt siltumu, jo veiktās izmaiņas ietekmē visas mājas siltuma patēriņu.


Tuvojoties ziemai, aicinu iedzīvotājus taupīt siltumu un neatstāt atvērtas kāpņu telpu durvis un māju logus.


Cienīsim viens otru, turēsim tīru savu māju un apkārtējo vidi, parūpēsimies par dzīvniekiem, kurus esam ieveduši savā ģimenē, un tad izjutīsim mīlestību un labvēlību arī no kaimiņiem un apkārtējiem cilvēkiem.


Katažinas Pomazunovas pārdomas uzklausīja
Jānis Vaivods, SIA „Preiļu saimnieks” sabiedrisko attiecību speciālists

Pēdējās izmaiņas: 18.09.2009.