Kāpēc dienasgaismas spuldzes nedrīkst izmest atkritumu konteineros?

25.09.2009.

Dzīvsudrabs ir dabā sastopams elements, kurš atrodas zemes garozas iežos. Tas ir vienīgais metāls, kas noteiktā temperatūrā ir sastopams šķidrā veidā. Dzīvsudrabs un tā savienojumi ir toksiski cilvēkiem un videi. Lielās devās tas var iedarboties pat nāvējoši. Dzīvsudrabs ir indīgs, tādēļ dzīvsudrabu saturošie atkritumi ir pieskaitāmi bīstamajiem atkritumiem.


Ikdienā mājsaimniecībās ar dzīvsudrabu visbiežāk saskaramies energoekonomiskās jeb dienasgaismas spuldzēs un termometros. Dienasgaismas spuldzes ir sastopamas gan birojos, gan mājsaimniecībās, arī ielu apgaismojuma stabos. Lai gan dienasgaismas spuldzes kalpo diezgan ilgi, tomēr tās izdeg un tad nekādā gadījumā tās nedrīkst izmest kopējos atkritumu konteineros. Dzīvsudrabs, piemēram, izlīstot uz grīdas, sašķīst sīkās lodītēs un iekļūst grīdas segumā. Cilvēki var saindēties ar dzīvsudrabu, ieelpojot gaisu, kas saindēts ar dzīvsudrabu, kā arī tam nonākot uz ādas. Uzkrājoties organismā tas rada aknu, nieru bojājumus, smadzeņu darbības traucējumus, centrālās nervu sistēmas traucējumus.


Izlietotās energoefektīvās spuldzes Preiļos var nodot Rīgas ielā 4, speciāli šim nolūkam paredzētā koši zaļā plastmasas konteinerā. Preiļu iedzīvotājus un īpaši firmas, mācību iestādes, kurām rodas lielāks šo izlietoto lampu daudzums, aicinu izlietotās dienasgaismas lampas nogādāt Rīgas ielā 4. Ja rodas jautājumi, zvaniet atkritumu apsaimniekošanas daļai pa tālruņiem 65307086; 29420721 .


Savāktās lampas tiek nogādātas uz Liepāju, kur atrodas Latvijā vienīgais lampu demerkurizācijas centrs. Tur lampas sasmalcina un atdala tajās esošo dzīvsudrabu. Stikla lampas samaļ miltos un izmanto tālāk. Pārstrādājot 100 000 lampu, iespējams iegūt 3 kg dzīvsudraba masas, no kuras 30% ir tīrs dzīvsudrabs.


Aicinu Preiļu iedzīvotājus būt apdomīgiem un nemest energoekonomiskās jeb dienasgaismas spuldzes kopējos atkritumos. Atcerieties, ka dzīvsudrabs ir praktiski neiznīcināms, tas cirkulē vidē- augsnē, ūdenī, dzīvajos organismos, pie tam lielos attālumos. Nepiesārņosim vidi, kurā dzīvojam!


Vineta Igolniece,
SIA „Preiļu saimnieks” atkritumu apsaimniekošanas daļas vadītāja


Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.