Leikēmijas un limfomas dienā valdībai prasa garantēt ārstēšanu visiem hematoloģijas slimniekiem un dāvina Kristiana Brektes gleznu `Leikēmija: neārstēta`

18.09.2009.

Šodien, starptautiskajā leikēmijas dienā leikēmijas un limfomas slimnieki un viņu atbalstītāji aicināja valdību rast līdzekļus visu hematoloģijas pacientu ārstēšanai. Pretējā gadījumā leikēmijas un limfomas neārstēšanu var uzskatīt par nāves spriedumu, ko paraksta valdība. Valsts prezidenta Valda Zatlera sasauktajā ārkārtas sēdē slimnieku pārstāvji netika ielaisti, tādēļ piketa dalībnieki Veselības ministrei Baibai Rozentālei pasniedza pretrunīgi vērtētā mākslinieka Kristiana Brektes darbu „Leikēmija: neārstēta”, lūdzot to nodot Ministru kabineta locekļiem. K.Brektes mākslas darbs tapis, viņam paužot atbalstu hematoloģijas pacientiem.


Piketētāji aicināja valdību atcerēties, ka viņi lemj par līdzcilvēku dzīvību – arvien samazinot veselības aprūpes finansējumu tiek ieviests arvien vairāk dažādu kvotu – gan speciālistu vizītēm, gan zāļu recepšu izrakstīšanai, gan analīzēm -,kas hematoloģijas slimniekiem principā var nozīmēt nāvi.


Kristians Brekte par atbalstu leikēmijas slimniekiem: „Izzinot situāciju Latvijā citur pasaulē, likās, ja es kaut kā varu palīdzēt, ja vizuāli redzot darbu, tas kādu kripatiņu liks cilvēkiem aizdomāties, un, ja tas var kaut ko mainīt, tas jau būs ieguvums. Man vispār patīk strādāt tad, ja ir kāda noteikta tēma vai kāda problēma.”


Piketētāji aicināja gleznu novietot ikdienā labi redzamā vietā, lai tā „valsts varenajiem” atgādinātu, ar ko simtiem cilvēku jāsadzīvo ik dienas. Leikēmijas un limfomas slimnieku neārstēšana ir pielīdzināma nāves spriedumam, kas teorētiski Latvijā nav pieļaujams. Kamēr valdības vadītāji nepiekāpīgi un it kā pamatoti ietur stingru pozīciju budžeta samazināšanā, jaunas darba spējīgas sievietes un pat bērni mūsu valstī spiesti tiesā cīnīties par katru nākamo zāļu devu savas dzīvības glābšanai.


Piketētāji aicināja valdību:
– nodrošināt valsts apmaksātu terapiju visiem leikēmijas un limfomas, kā arī citu vēžu slimniekiem, jo tā ir nepieciešama dzīvības saglabāšanai!
– likvidēt slimniekiem apkaunojošās un dzīvību apdraudošās kvotas medikamentiem, analīzēm un pārējai terapijai!


Šobrīd aktuālās hematoloģijas slimnieku problēmas:
– kvotas analīzēm un ambulatorās kvotas vizītei pie ārsta – ārsts var pieņemt ierobežotu skaitu pacientu, kam par vizīti nav jāmaksā. Savukārt pacientam apmeklējot maksas vizīti (LVL 15 – 30), ārsts nedrīkst izrakstīt kompensējamo zāļu recepti;
– medicīnisko pakalpojumu un ārstēšanas pieejamība hematoloģiskajiem slimniekiem, piemēram, analīžu neapmaksāšana, nākamās paaudzes zāļu neiekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā u.c.;
– valsts finansējums hematoloģiskajiem pacientiem nepieciešamo medikamentu iegādei – kvotas atsevišķiem medikamentiem un citu medikamentu neiekļaušana kompensējamo zāļu sarakstā.


Leikēmijas un limfomas pacientu plakātos attēlotie saukļi: „Ārstēšanu visiem limfomas un leikēmijas slimniekiem”, „Leikēmijas slimnieks bez zālēm = nāves spriedums”


Atzīmējot starptautisko leikēmijas un limfomas dienu, biedri kopā ar atbalstītājiem devās ciemos uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas 20.nodaļu, kur lielākoties ilgstoši ārstējas mazie hematoloģijas pacienti. Ar MarieN Studio atbalstu nelielu koncertu bērniem sniedza Normunds Rutulis un Baiba Berķe un pasakas lasīja Leļļu teātra aktrise Baiba Geķe.


Fona informācija:
Ar leikēmiju un limfomu, kas ir asins un limfātiskās sistēmas onkoloģiskas saslimšanas, Latvijā slimo apmēram pieci tūkstoši cilvēku – gan bērni, gan pieaugušie. Lai arī cilvēkiem asins vēzis jeb leikēmija un arī limfoma skan kā nolemtība, tomēr mūsdienās ir atklāti šo relatīvi reto un patiesi smago saslimšanu ārstēšanas iespējas un medikamenti. Lielākajai daļai leikēmijas un limfomas slimnieku pasaules medicīniskie sasniegumi ļauj dzīvot un daudziem – pat izveseļoties.


Kristians Brekte, „Leikēmija: neārstēta”, 2009


Papildu informācijai:
Interviju iespējas ar leikēmijas slimniekiem lūdzam pieteikt iepriekš.
Lāsma Trofimova
E-pasts:
lasma.trofimova@ka.lv
Tel.: 2648 0407


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.