Saeima precizē Tautas skaitīšanas likumu

03.09.2009.

Saeima ceturtdien, 3.septembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Tautas skaitīšanas likumā, kas paredz precizēt tautas skaitīšanas metodoloģiju, gatavojoties 2011.gadā paredzētajai tautas skaitīšanai.


Grozījumi nosaka, ka tautas skaitīšanā no iedzīvotājiem iegūtā personīgā informācija būs konfidenciāla. Patlaban šādai informācijai ir ierobežotas pieejamības statuss.


Tāpat izmaiņas likumā paredz, ka tautas skaitīšanā būs jāuzskaita ne tikai tie iedzīvotāji, kuri Latvijā nodzīvojuši vismaz vienu gadu, bet arī tie, kuri ieradušies mūsu valstī un plāno te palikt ilgāk par 12 mēnešiem. Savukārt netiks uzskaitīti tie, kuri skaitīšanas laikā uzturas vai arī paredzējuši uzturēties ārpus Latvijas ilgāk par vienu gadu.


Informācija par izbraukušajiem Latvijas iedzīvotājiem būs jāiegūst no viņu ģimenes locekļiem vai arī no citiem avotiem.


Saskaņā ar grozījumiem nākamajā tautas skaitīšanā būs jāuzskaita arī visi mājokļi neatkarīgi no tā, vai tajos kāds dzīvo vai nē. Plānots, ka informāciju par brīvajiem mājokļiem un to labiekārtotību varēs iegūt no Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas. Savukārt ziņas par cilvēkiem, kuriem nav noteiktas dzīvesvietas, paredzēts iegūt galvenokārt no patversmēm.


Ņemot vērā, ka ir likvidētas Valsts statistikas pārvaldes (VSP) nodaļas rajonos, pašvaldībām tautas skaitīšana savā teritorijā būs jānodrošina sadarbībā ar VSP un citām institūcijām.


Izmaiņas likumā nepieciešamas, jo saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulu ir mainījusies pastāvīgā iedzīvotāja definīcija un prasības mājokļu uzskaitē, kā arī kļuvuši stingrāki noteikumi attiecībā uz datu konfidencialitāti, norāda grozījumu izstrādātāji. Līdz šim tautas skaitīšanā valsts iedzīvotājus un viņu mājokļus uzskaitīja kopā. 


Saeimas Preses dienests
Tālr.: 67087218, mob.:26136160
E-pasts:
prese@saeima.lv


 

Pēdējās izmaiņas: 09.11.2018.